Panna Zabookowana
  • STRONA GŁÓWNA
  • TEKSTY
    • Lifestyle
    • Książki
      • Recenzje
      • Zestawienia
      • Inne
    • Podróże
    • Kultura
  • KONTAKT
Za czym powinniśmy się rozglądać w najbliższym czasie?

*

Z innej bajki - Jodi Picoult i Samantha van Leer
wyd. Prószyński i S-ka
2 kwiecień !

Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle zachwyci czytelnika bez względu na wiek. Jodi Picoult po raz pierwszy w duecie z córką!
Prawdziwe bajki nie są dla ludzi o słabych nerwach. Dzieci są ścigane przez wilki i zjadane przez czarownice; kobiety zapadają w śpiączkę i padają ofiarą niegodziwych członków rodziny. Ale cały ten ból i męczarnie wynagradza im zakończenie: długo i szczęśliwie. Nieważne, że na półrocze dostałaś cztery minus z francuskiego i jako jedyna dziewczyna w szkole nie masz pary na bal semestralny. Długo i szczęśliwie to balsam na rozkołatane serce.
Piętnastoletnia Delilah McPhee ma pecha. Nielubiana przez rówieśników, najchętniej siedziałaby z nosem w książce. Pewnego razu czyta bajkę o Oliverze, księciu spryciarzu – i ku swemu zdziwieniu nie może się od niej oderwać. Któregoś dnia słyszy głos płynący z kartki i dowiaduje się, że książę planuje ucieczkę. Czy Delilah pomoże Oliverowi wydostać się z bajki? A może… sama się w niej znajdzie?

„Z innej bajki” to dwudziesta powieść Jodi Picoult, autorki światowych bestsellerów, a jednocześnie jej pierwsza książka dla młodzieży. Powstała przy współudziale jej nastoletniej córki Samanthy, według pomysłu tej ostatniej.


 Jak oddech - Małgorzata Warda
wyd. Prószyński i S-ka
2 kwiecień

Jasmin i Staszek obiecali sobie jeszcze w dzieciństwie, że kiedyś się pobiorą. Jako nastolatki zostali parą, a po ukończeniu szkoły średniej postanowili razem zamieszkać. Kilka dni później Staszek znika...
Opowieść o miłości i przyjaźni, która zmienia się w mroczną historię, gdzie wobec bezradności zostają tylko uczucia. Wszyscy szukają Staszka na swój własny sposób. Policja porusza się podrzuconym jej tropem: wstrząsającą fotografią chłopaka. Rodzina Staszka szuka odpowiedzi w przeszłości i zdarzeniach mogących mieć wpływ na zniknięcie. Natomiast Jasmin dociera o wiele dalej niż do rozwikłania tajemnicy. Otwiera się przed nią świat, w którym wszystko jest możliwe, gdzie czas można dowolnie naginać, a miłość nie ma końca.


 Pozwól się uwieść  - Anna Karpińska
wyd. Prószyński i S-ka
4 kwiecień

Marta, kobieta po czterdziestce, zostaje sama z dorastającymi bliźniakami, córką i synem. Rozstanie z niewiernym mężem jest dla niej dramatyczną decyzją, ponieważ nigdy nie przestała go kochać. Jej życie rozsypuje się jak domek z kart, i tylko tajemniczy Szymon, znajomy z internetowego forum, zdaje się ją rozumieć. Okazuje jej wsparcie, pomaga pokonywać trudności, podejmować wyzwania zawodowe i rodzinne. Marta staje się silniejsza i pewniejsza siebie. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uwolnić się od rodziny, która nie stanęła po jej stronie, zrobić wreszcie coś dla siebie. Znajduje piękny dom i marzy, by kiedyś zamieszkać w urokliwej orłowskiej willi.
Marta wiąże nadzieje na przyszłość z Szymonem. Internetowy ideał odwleka jednak termin spotkania. Kto kryje się po drugiej stronie sieci? Czy wiara w tę ulotną znajomość jest naiwnością? A może marzenie o wielkiej miłości się spełni?


Wilk - Katarzyna Berenika-Miszczuk
wyd. WAB
3 kwiecień

Sprawdź, co się wydarzyło przed Zmierzchem! Margo Cook to zwyczajna nastolatka. Pewnego dnia przenosi się razem z rodzicami z Nowego Jorku do miasteczka Wolftown położonego w głębi olbrzymiej puszczy. Od czasu przeprowadzki dręczą ją koszmary, w których ucieka przez las przed groźnym prześladowcą. W szkole poznaje lekko zwariowaną Francuzkę Ivette Reno oraz intrygującego outsidera Maksa Stone'a. Jaki mroczny sekret skrywa Max? Jaki mroczny sekret skrywa Wolftown? Czy sny Margo mają z tymi zagadkami jakiś związek? Być może poznamy odpowiedź, gdy na niebie pojawi się księżyc w pełni...


 Obok Julii - Eustachy Rylski
wyd. Wielka Litera
3 kwiecień

Upalne lato 1963 roku. Baza samochodowa na południowo-zachodnich krańcach Polski. Małe "poniemieckie" miasteczko w cieniu wznoszącego się na wzgórzu zamku Kynast. "Przypominający Alaina Delona i być może na niego upozowany", przezywany przez szoferów "hrabią", 20-letni Janek Ruczaj spotyka po latach swoją niegdysiejszą nauczycielkę i młodzieńczą miłość, niepokojącą, piękna Julię Neider.

Wkrótce okazuje się, ze Julia pojawiła się tylko po to, by zniknąć. I to zniknąć przy pomocy Janka. Za tę pomoc zapłacą oboje gorzka cenę. Janek zafascynowany jest Hemingwayem (tę fascynację podzielał tez niegdyś Rylski) i przychodzi mu żyć w iście hemingwayowskim otoczeniu twardych mężczyzn. Staje
się jednak uczestnikiem obcej mu gry, która go niszczy. Chce czy nie chce, musi wydać wojnę absurdowi istnienia. Opowieść rozpięta jest między rokiem 1948 a współczesnością.

Opowieść, jak zawsze u Rylskiego, smakowita, pełna wirtuozerii języka i ukrytych sensów. Historia miłości. Historia powojennej Polski. Historia tęsknoty za tym, co nie może się ziścić.
Wiosna co prawda wciąż nie pozwala nam się cieszyć swoją obecnością, ale doczekaliśmy się przynajmniej świąt. Po wielu tygodniach ciężkiej harówki nareszcie mogę odetchnąć i odpocząć z książką w dłoniach. Nawet fakt, że, póki co, rolę owego umilacza musi przyjąć "Lalka" nie jest w stanie zepsuć mego wyśmienitego humoru ;)

Wielkimi krokami zbliża się również moja osiemnastka. I choć lubię mój "siedemnastkowy status", nie mogę się doczekać 4 maja. I nie, wcale nie chodzi o to że wreszcie będę pełnoletnia. Po prostu ktoś - tak, dokładnie Moniczko to do Ciebie - szykuje dla mnie ponoć  jakiś wystrzałowy prezent, a ja, jak to ja, nie mogę się doczekać by dowiedzieć się co to takiego.

Czas jednak na gością specjalnego czyli stos.

Stosik lewy (od dołu):

1. Krąg - Mats Strandberg i Sara B. Elfgren -  od wyd. Czarna Owca. Recenzje tej powieści mieliście już okazje przeczytać (o, tutaj ) i wiecie że byłam naprawdę zachwycona lekturą.
2. Portret pani Charbuqoue. Asystentka pisarza fantasy - Jefferey Ford  - od wyd. MAG. Moje pierwsze spotkanie z serią Uczta Wyobraźni i od razu strzał w dziesiątkę. Więcej dowiecie sie jednak wkrótce z recenzji.
3. Atlas chmur - - David Mitchell - zakup własny. Miałam nie kupować. Naprawdę. Ale jak zobaczyłam, że nakład się wyczerpuje, nie potrafiłam się powstrzymać
4. Mroczna toń - Tricia Rayburn - od. grupy wydawniczej Publicat. Mam sentyment do poprzednich części. Oby ta utrzymała pozom.
5. Prawo krwi - Tess Gerritsen - od wyd. Mira. Długo oczekiwana. Po poprzednich powieściach pani Gerritsen, które miałam okazje czytać jestem jak najbardziej dobrej myśli. .
6. Ukarać  zbrodnie - Erica Spindler - od wyd. Mira. Nadszedł czas by wreszcie spotkać się z chwaloną przez blogerów autorką. Obym i ja dołączyła do grona wielbicieli!

Stosik prawy (od dołu):

1. Szklany zamek - Jeanette Walls - od wyd. Remi. Że tak powiem pozycja  niespodzianka. Zupełnie nie mam pojęcia czego mogę sie spodziewać.
2. Przebudzenie - Kate Kerrigan - od grupy wydawniczej Publicat. Zaintrygował mnie opis a i okłądka odegrała tutaj swoją rolę. Zobaczymy co z tego wyniknie.
3. [geim] - Anders de la Motte - od wyd. Czarna Owca. Coś zupełnie innego. Oryginalnego, ciekawego. Z dużym, choć niezupełnie rozwiniętym, potencjałem. Recenzja się pisze.
4. Abel i Kain - Karolina Kwiatkowska - od wyd. Novae Res. Jestem ogromnie ciekawa co też takiego tkwi w tej powieści. Mam nadzieję, że sie nie zawiodę.
5. Pozłącany róg - Doda Około-Kułak - od wyd. Novae Res. Lubię powieści z historią w tle. Tak samo jak i sagi. Wiele sobie obiecuję po tym tytule.
6. Sekretne życie Jóżefiny - Carolly Erickson - od grupy wydawniczej Publicat. Napoleon Bonaparte - ta osoba mówi sama za siebie. Ciekawe czy beletryzowane powieści historyczne autorki innej niż Philippa Gregory przypadną mi do gustu.
Z drobnym poślizgiem, ale jednak są...

*

Do utraty tchu - Portia Da Costa
wyd. Erotica
20 marzec
 
Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośniczek „Pięćdziesięciu twarzy Greya” – hasło na front

 Młoda bibliotekarka Gwendolynne Price pewnego dnia znajduje w służbowej skrzynce na wnioski i uwagi niezwykłą korespondencję. Erotyczne listy miłosne, pełne pikantnych szczegółów, zaadresowane właśnie do niej. Kim jest tajemniczy Nemezis podpisujący się pod listami? W tym samym czasie dziewczyna poznaje przystojnego profesora historii – Daniela Brewstera. Ich relacje z każdym dniem stają się coraz bardziej intymne… Gwendolynne podejmuje fascynującą erotyczną grę z Danielem, a jednocześnie wciąga ją wirtualny flirt z Nemezis.  Czy Daniel to Nemezis? Gdy fantazje i rzeczywistość przenikają się nawzajem, coraz trudniej się zorientować czy kto jest kim… Mocna, zmysłowa opowieść z elementami romansu, która rozpali wyobraźnię każdej czytelniczki.


 Pensjonat wśród róż - Debbie Macomber
wyd. Literackie
20 marzec

Miłośniczki Roku w Poziomce, Domu nad rozlewiskiem i Pensjonatu Sosnówka zakochają się w tej pełnej ciepła i pozytywnej energii powieści o życiu w małym amerykańskim miasteczku.
Gdy Jo Marie Rose, po śmierci męża – żołnierza w Afganistanie, postanawia opuścić Seattle i poprowadzić dom gościnny na prowincji, ostatnią myślą, jaka może jej przyjść do głowy, jest ta, że znajdzie swoje miejsce na ziemi, a ludzie, którzy są nieszczęśliwi, nauczą ją być szczęśliwą. I że na miłość nigdy nie jest za późno. Bo życie zawsze daje drugą szansę.
Pensjonat nad Różaną Zatoką to polski debiut królowej współczesnego romansu, Debbie Macomber, której książki sprzedały się w nakładzie ponad 140 milionów egzemplarzy, regularnie pojawiają się na listach bestsellerów USA Today czy New York Timesa i są podstawą adaptacji telewizyjnych.


 Niezwykła wędrówka Harolda Fry- Rachel Joyce
wyd. Znak
20 marzec

Harold Fry wyruszył pewnego dnia z misją. Chciał zmienić czyjeś życie, a zmienił swoje.

Przyjaciółka z dawnych lat przysłała mu list z pożegnaniem. Umiera na raka. Harold odpisał, że bardzo mu przykro. Naprawdę się zmartwił, kiedyś wiele ich łączyło. Chciał wysłać list i po prostu wrócić do domu, ale w drodze na pocztę odkrył, że to nie wystarczy. Musi osobiście się z nią pożegnać. Dopóki będzie szedł, ona będzie żyła.

Podczas trwającego 87 dni marszu spotyka człowieka goryla, słowacką lekarkę, kobietę, która kochała Jane Austen, bardzo sławnego aktora i wielu innych ludzi, którzy poznają historię jego wędrówki i opowiadają mu o swoich lękach, miłościach, nieszczęściach i fascynacjach.

Czasem trzeba zostawić wszystko i wyruszyć w drogę, żeby na nowo poukładać sobie życie.

Niezwykła wędrówka Harolda Fry to wzruszająca, napisana świetnym piórem opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie. Że miłość, przebaczenie i zrozumienie czasami można znaleźć dopiero, kiedy traci się wszystko. Że kiedy chcesz zmienić czyjeś życie, zmieniasz swoje, a kiedy prosisz o pomoc innych, sam im pomagasz.


 Requiem - Lauren Oliver
wyd. Otwarte
20 marzec


Ostatni tom bestsellerowej trylogii [delirium] już w sprzedaży!
Rewolucja rozlewa się na cały kraj, oddziały rządowe śledzą i brutalnie tępią grupy Odmieńców. Jako członkini ruchu oporu Lena znajduje się w samym centrum konfliktu. Rozdarta między Aleksem i Julianem walczy o swoje życie i prawo do miłości.
W tym samym czasie Hana prowadzi bezpieczne, pozbawione miłości życie u boku narzeczonego – nowego burmistrza Portland. Wkrótce drogi dziewczyn znów się zejdą, a ich spotkanie doprowadzi do bolesnej konfrontacji.
Czy można wybaczyć zdradę? Czy mury wreszcie runą?

Trylogia Lauren Oliver odniosła ogromny sukces na największych rynkach wydawniczych. Pierwszy tom „Delirium” został okrzyknięty książką młodzieżową roku 2011 przez Amazon.com i Kirkus Review, „Pandemonium” zadebiutowało w pierwszej piątce książkowego rankingu dziennika „The New York Times”. Książkę sprzedano w 150 000 egz., z czego 8000 egz. w przedsprzedaży.
Prawa do trylogii sprzedano do 28 krajów, właśnie ruszyła produkcja pilota serialu TV inspirowanego sagą.
TYTUŁ: Krąg
TYTUŁ ORYGINAŁU: Cirkeln
AUTOR: Mats Strandberg i Sara Bergmark Elfgren 
WYDAWNICTWO: Czarna Owca
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Warszawa 2012

Młodzieńcze lata są okresem trudnym chyba dla każdego z nas, choć nie każdy będzie chciał się do tego przyznać. Człowiek w czasie swego dojrzewania charakteryzuje się nadzwyczajną wrażliwością a nie ma nikogo kto potrafi zranić równie mocno jak rówieśnik. Brak tolerancji ze strony innych, obelgi odnośnie wyglądu czy stylu życia a wreszcie problem z akceptacją samego siebie wystarczą by złamać bardziej wrażliwego młodego człowieka. Kłopoty wydają się mnożyć a ich rozwiązanie jakoś nie przychodzi do głowy. Kiedy w koło nie ma nikogo do kogo można by się zwrócić o pomoc, jak można sobie poradzić z problemami? I jak w takiej sytuacji można myśleć jeszcze o ratowaniu wszystkich dookoła?

Engelfords było kiedyś cichym, sennym, spokojnym miasteczkiem . Takim, do którego z przyjemnością powraca się na starość, ale z którego w okresie młodzieńczego buntu pragnie się jak najszybciej uciec.  Takim, w którym ludzie z reguły się ze sobą znają i mają o sobie z góry wyrobioną opinię. Coś jednak się zmienia... Kiedy młody chłopak podcina sobie żyły w szkolnej toalecie, mieszkańcy z góry przyjmują, że popełnił on samobójstwo. Linnea nie wierzy jednak w ową teorię i postanawia dowieść prawdy.

Wydarzenia, które mają miejsce później wydają się potwierdzać przypuszczenia Linnei. Prawda okazuje się jednak niebezpieczna dla niej samej i reszty Wybrańców. Noc, w której tajemnicza siła zaprowadza sześć zupełnie odmiennych dziewczyn do parku   całkowicie zmienia ich rzeczywistość.  Minoo, Rebecca, Ida, Anna-Karin, Linnea i Vanessa muszą nauczyć się solidarności i pracy zespołowej. Zanim będzie za późno a tajemniczy głos pozbawi życia kolejną z nich.

Nie miałam w swoich czytelniczych planach, ani tych bliższych, ani nawet tych dalszych, zapoznania się z powieścią szwedzkiego duetu. Mimo, że opis zapowiadał dobrą, młodzieżową pozycję byłam nastawiona niezwykle sceptycznie. Bo ileż można pisać o spokojnych, niewielkich miasteczkach, w których niespodziewanie zaczynają dziać się dziwne rzeczy? Że nie wspomnę już o tym by robić to dobrze? (A to wcale nie jest tak oczywiste, Moi Drodzy). Jak widać wyraźnie jednak wciąż można wycisnąć soki z tej cytryny. A nawet, jak to w przypadku owego duetu, poczęstować czytelnika całkiem smaczną lemoniadą.

Szwedzki literacki duet czyni głównymi bohaterami swojej powieści wkraczającą w dorosłość młodzież. I nie byłoby w tym doprawdy nic nowego i odkrywczego gdyby nie fakt, że ukazuje on wiele warstw młodzieżowej społeczności poświęcając poro uwagi zwłaszcza tym, którzy zwykle zostają wypchnięci z szeregu. To postacie, które zmagają się z licznymi trudnościami; które nie mają nikogo  kto mógłby im posłużyć wsparciem i które popadają przez to w jeszcze większe problemy. Przy okazji snucia fabuły, autorzy dotykają więc problemów trudnych i często przemilczanych. Brak tolerancji, bulimia, nałogi narkotykowe czy też miłość do niewłaściwego, starszego mężczyzny.

"Krąg" to jednak nie tylko powieść poruszająca problematykę młodzieżową. Autorzy dołączają bowiem do grona autorów z pogranicza fantastyki. Odetchnijcie jednak głęboko.. Mats Strandberg i Sara Bergmark Elfgren nie fundują nam kolejnego spotkania z wampirem czy wilkołakiem, mówią precz "nowym" i fajtłapowatym bohaterom a wracają do tego co stare, sprawdzone, ale wciąż nieoklepane - walki dobra ze złem. Żeby było jeszcze nieco ciekawiej ani myślą by podzielić się z nami informacją kogo obsadzić w roli czarnego bohatera. Tą odpowiedź poznają tylko najwytrwalsi!

Z duetami zwykle bywa tak, ze powieść jest stylistycznie nierówna i stosunkowo łatwo odgadnąć kto jest autorem konkretnego fragmentu. "Krąg" pod tym względem również stanowił dla mnie pozytywne zaskoczenie. Nie mam pojęcia jak postępowała współpraca owego duetu, ale  w trakcie lektury można odnieść wrażenie, że całość tworzyła jednak osoba.  Pióro autorów jest lekkie, dostosowane do odbiorcy jakim jest młodzież, ale styl nie sprawia wrażenia zbyt prostego co niestety często ma miejsce.

"Krąg" jest powieścią, w której autorzy zadbali o wszelkie  proporcje. Fabuła zaplanowana jest w taki sposób by czytelnik nie był znużony w trakcie lektury. Owszem, brak w niej szczególnych zwrotów akcji, ale jeśli w ogóle się już zdarzają wywołują  ogromne zaskoczenie. Nie będę ukrywać, że atutem powieści jest również samo jej wydanie. Wydawnictwo Czarna Owca spisało się pod tym względem doskonale. 

Czy polecam? Jak najbardziej. Mats Strandberg i Sara Bergmark Elfgren stworzyli niezwykle wyważoną powieść, która jest nie tylko źródłem rozrywki, ale i pewną lekcją dla młodzieży. Mam więc tylko nadzieję, że autorzy utrzymają wysoki poziom w kolejnych częściach trylogii.

Ocena: 8/10

Za lekturę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

Wiosna przyszła i odeszła, ledwo dała się zauważyć. Ale nie martwcie się Moi Drodzy, niedźwiedzie wybudziły się już ze snu zimowego, a one w przeciwieństwie do prezentera pogody się nie mylą! Także Wiosno, przyjdź do nas po raz drugi, ale tym razem już nie odchodź! 


*

Ruth - Elizabeth Gaskell !
wyd. MG
13 marzec 20 marzec

Tytułowa bohaterka, Ruth Hilton, to młoda dziewczyna, sierota, która zarabia na swe utrzymanie jako szwaczka. Kiedy traci posadę i dach nad głową, oczarowany jej urodą i skromnością dżentelmen, proponuje dziewczynie schronienie i pociechę. Szczęście nie trwa długo, zdruzgotana i zhańbiona Ruth otrzymuje jednak szansę na nowe życie pośród ludzi, którzy ofiarują jej miłość i szacunek. Kiedy Bellingham ponownie wkroczy w życie Ruth, dziewczyna zmuszona będzie dokonać niemożliwego wyboru pomiędzy akceptacją ze strony ogółu a osobistą dumą.

Elizabeth Gaskell (autorka tak znanych powieści jak Północ i południe czy Żony i córki) kreśli pełen współczucia portret "kobiety upadłej", śmiało przeciwstawiając go ówczesnym poglądom na temat tego, co grzeszne i nieprawe.
Pierwsze polskie wydanie!


 Wojenna narzeczona - Alyson Richman
wyd. Prószyński i S-ka
14 marzec


Niezwykła opowieść o pierwszej miłości rozkwitającej w czasach wojny.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej między Lenką, młodą studentką Akademii Sztuk Pięknych, a Josefem, studentem medycyny, rodzi się uczucie. Z nadzieją na lepszą przyszłość młodzi biorą ślub, by zaledwie kilka dni później patrzeć, jak ich marzenia rozpadają się w proch. Podobnie jak wiele innych osób, świeżo poślubionych małżonków rozdziela wojna.
Po latach Josef, obecnie ceniony lekarz położnik, wciąż pamięta o żonie, która wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi zginęła podczas wojny. Jednak Lence udało się przetrwać w nazistowskim obozie w Terezinie dzięki niezwykłemu malarskiemu talentowi oraz pamięci o mężu, którego, jak sądzi, już nigdy nie będzie jej dane zobaczyć. Dopiero przypadkowe spotkanie kilkadziesiąt lat później w oddalonym tysiące kilometrów od rodzinnej Pragi Nowym Jorku uświadamia im, że oboje otrzymali od losu jeszcze jedną szansę.
Od przepychu spokojnego życia w przedwojennej Pradze po okropności okupowanej przez nazistów Europy, powieść odsłania przed czytelnikiem siłę pierwszej miłości, niezłomność ludzkiego ducha i potęgę pamięci.


 Szczęśliwa przystań - Melissa Senate
wyd. Nasza Księgarnia
13 marzec

Powieść dla wielbicielek prostego życia w uroczym prowincjonalnym miasteczku.
Chory na raka ojciec wyznaje córce, że w przeszłości dopuścił się zdrady i że Rebecca ma siostrę - owoc przelotnego romansu. Gdy wkrótce potem ojciec umiera, Rebecca nie potrafi wrócić do poprzedniego życia: związku z Michaelem, z którym planowała ślub, ani pracy w firmie prawniczej specjalizującej się w rozwodach. Idealizuje przyrodnią siostrę i postanawia ją jak najszybciej poznać. Wkrótce dowie się, że nieznana krewna organizuje wycieczki dla singli szukających partnera. Rebecca bez wahania wyrusza do urzekającego nadmorskiego miasteczka.
Czy jest gotowa na to, czego dowie się podczas tej podróży o sobie i prawdziwej miłości?
Kolejna książka autorki "Szkoły gotowania pod Amorem"!
 


 Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz
wyd. Nasza księgarnia
13 marzec

Wszystko zaczęło się od tego, że ciotka Matylda postanowiła umrzeć. Joance trudno się pogodzić z tą stratą, do tego los postawił przed nią jednocześnie tyle wyzwań... Macierzyństwo, kłopoty małżeńskie i tajemniczą firmę w spadku - tego doprawdy zbyt wiele. Na szczęście Joanka nie jest sama, ma Olusia oraz Przemcia, dwóch osiłków o gołębich sercach, i ukochaną ciotkę, która z nieba śledzi poczynania siostrzenicy.
Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Historia o przyjaźni, która przychodzi niespodziewanie, i miłości, której trzeba się uczyć na nowo. Powieść o tym, że jedni odchodzą, żeby zrobić miejsce innym, i że dobrych ludzi na świecie nie brakuje.



Syndrom czerwonej hulajnogi - Mirka Jaworska
wyd. Prószyński i S-ka
12 marzec 


Wzruszająca autobiograficzna historia rodzinna, z optymistycznym, emanującym pozytywną siłą przesłaniem.

Pewnego dnia okazuje się, że Michał potrzebuje szczególnego wsparcia. Powodem kłopotów jest autyzm. Szybko staje się jasne, że rodzina zostaje sama, lekarze i pedagodzy nie potrafią albo nie chcą pomóc. Mama Michała nie chce się jednak poddać i wbrew wszystkiemu wierzy, że może się udać.
Książka o miłości. Wielkiej, prawdziwej, trudnej i tragicznej. Autentyczna historia walki o szczęście dziecka, które inaczej rozumie świat. Opowieść o samotności, ale też nadziei. Uświadamia wagę każdej chwili.


Rodowa klątwa - Candace Camp
wyd. Mira/Harlequin
15 marzec 
Rodzinę Anny Holcomb od pokoleń prześladuje klątwa. Co jakiś czas ktoś z rodu popada w obłęd. Anna myśli, że także została przeklęta. Z tego powodu przed trzema laty odrzuciła oświadczyny Reeda Morelanda, właściciela rezydencji Winterset.
Reed postanawia wyjechać i zapomnieć o Annie. Kiedy jednak zaczynają prześladować go dziwne sny i wizje, w których grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo, bez wahania wraca do Winterset. Tymczasem w pobliskich lasach grasuje Bestia, giną ludzie. Pierwszą ofiarą tajemniczej zbrodni jest pokojówka Anny.
Rozpoczyna się fascynujące śledztwo i wyścig z czasem.
TYTUŁ: Zatruty tron
TYTUŁ ORYGINAŁU: The posion throne
AUTOR: Celine Kiernan
WYDAWNICTWO: Dolnośląskie
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Wrocław 2011

Tęsknota jest uczuciem znanym i dość powszechnym,zwłaszcza  we współczesnym świecie, gdy człowiek goni od marzenia do marzenia, nie doświadczywszy nigdy uczucia zaspokojenia. Można tęsknic za tym co się posiadało, ale z różnych przyczyn utraciło czy też za tym co w danej chwili wydaje się nieosiągalne - za domem, przyjaciółmi, miłością... Uczucie owej tęsknoty w niczym nie może się jednak równać  z rozczarowaniem w chwili osiągnięcia upragnionego celu i odkryciu jak wiele brakujemu do ideału.

Przed laty Wynter Moorehawke wraz z ojcem musiała opuścić swój dom. Z dala od rodzinnych stron zmagała się z tęsknotą za swoimi przyjaciółmi i znanymi miejscami. Teraz jednak, po latach spędzonych w Krainie Północy nareszcie wraca do domu.  Królestwo rządzone przez Jonathana uległo jednak mrocznym zmianom- koty zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach, a duchy wydaja się przed nią ukrywać. To jednak tylko niewielki zalążek zman.

Wynter nie rozumie tego co dzieje się dookoła niej. Ukochane królestwo zaczyna ją przerażać a na domiar złego dziewczyna nie może liczyć na wsparcie swoich przyjaciół. . Miejsce pobytu Alberona jest nieznane a Razi zadaje się z podejrzanym typkiem - Christopherem. Dwór wyraźnie nie jest zadowolony z rewolucyjnych zmian jakie planuje król - zamach stanu wydaje się jedynie kwestią czasu. Wynter musi dokonać wyboru - albo biernie podda się woli króla, albo zacznie działać.  Żaden z wyborów nie jest jednak bezpieczny...

"Zatruty tron" nie doczekał się wokół siebie takiego szumu jak to było w przypadku bestsellerowych cykli "Zmierzch" czy "Igrzyska śmierci". Celine Kiernan wyszła czytelnikom na przeciw z nowym, świeżym pomysłem ale w Polsce nie doczekała się dużego odzewu. Ci którzy skusili się na prozę autorki byli jednak zgodni co do wysokiego poziomu powieści, A ja? Cóż, mogę jedynie podpisać się pod tymi entuzjastycznymi opiniami.

Największym atutem powieści pani Kiernan przede wszystkim są realia, w których autorka osadziła fabułę. Nie wiem czy udało jej się oddać prawdziwy klimat epoki - bo średniowiecze z pewnością nie jest tym okresem, który szczególnie by mnie interesował - ale to coś zupełnie nowego. Opuszczamy mury amerykańskiego liceum, rezygnujemy z czasów fiszbin, krynolin i debiutanckich balów i lądujemy wprost w środku nieco oddalonego od świata Królestwa . To czasy dominacji mężczyzn nad kobietami, murowanych warowni i krwawych sporów a wszystko to doprawione szczyptą fantastyki - ale doprawdy niewielką, taką "dla smaku".

Celine Kiernan nakreśla swoich bohaterów niezwykle przekonująco skupiając się nie tylko na ich zachowaniu, ale także, a może przede wszystkim, na ich uczuciach i targających nimi emocjami. To nie są bezbarwne, papierowe, infantylne postacie, ale bohaterzy z krwi i kości. Myli się ten kto uważa, że czasy, w których żyją czynią z nich biernych obserwatorów rozgrywających się wydarzeń. mimo młodego wieku, niżej uprzywilejowanej pozycji czy też płci bohaterzy wykazują chęć działania - wyrażają sprzeciw i wybierają aktywną postawę, dzielnie stawiając czoło przeciwnością.

Akcja powieści rozkłada się równomiernie. Początkowy spokój prowadzi nas prosto do dynamicznych zwrotów  - intryga goni tutaj intrygę nie pozwalając wypuścić powieści z rąk. Celine Kiernan wyraźnie podkreśla co stanowi główny wątek,ale zadowala również tych czytelników którzy niecierpliwie wypatrują wątku miłosnego. Uczucie między bohaterami pojawia się powoli, stopniowo a jako że stanowi jedynie niewilki ułamek fabuły,pozwala skupic się na tym co istotne.

"Zatruty tron" to jednak również popis warsztatu pisarskiego Celine Kiernan. Autorka subtelnie, nienachalnie stylizuje swą powieść wprowadzając do tekstu charakterystyczne archaizmy. Na tyle subtelnie, że nie utrudniają one lektury, a równocześnie na tyle dobitnie by były one dostrzegalne dla czytelnika. Cieszę się, że dobra powieść - jaką bez wątpienia jest "Zatruty tron" - doczekała się satysfakcjonującej oprawy graficznej, która oddaje charakter historii.

Czy polecam? Bez wątpienia. "Zatruty tron" to mocny akcent wśród  literatury młodzieżowej i mam nadzieję, że prędzej czy później dowie się o tym szersze grono czytelników.

Ocena: 8/10

Za umożliwienie lektury serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat

To nie był zły miesiąc Moi drodzy. To był po prostu bardzo krótki miesiąc, który przeleciał mi między palcami nie wiedząc kiedy  i jak. Szkoła jak zwykle skutecznie zapełniła cały mój wolny czas, ale powoli już się do tego przyzwyczajam. Dawno, dawno nie było już żadnej recenzji, ale w nadchodzącym tygodniu pojawi się ona na pewno.O ile pewna kochana osóbka znowu nie zwali mi na głowę tonę materiału do wkucia na pamięć.

A skoro mowa o wkuwania, w tym tygodniu pewien ważny Ktosiek ma pewien ważny konkurs. Wiedz, że trzymam mocno za Ciebie (za Was!) kciuki! A Was Moi Kochani czytelnicy proszę o to samo. Kto jak to, ale ona zasługuje na wygraną. O!

*

Poradnik pozytywnego myślenia - Mathhew Quick !
wyd Otwarte
6 marzec

Poznajcie Pata. Pat ma pewną teorię – jego życie to film, który zakończy się happy endem, czyli powrotem jego byłej żony. Pat musi tylko spełnić kilka warunków: robić codziennie setki brzuszków, czytać więcej książek, ćwiczyć bycie miłym i dwa razy dziennie łykać kolorowe pastylki. Niestety nic nie układa się tak, jak powinno. Na domiar złego za Patem łazi piękna, choć równie stuknięta jak on Tiffany, prześladuje go piosenka Kenny’ego G, a nowy terapeuta sugeruje zdradę jako formę terapii!

Pat nie przestaje jednak myśleć pozytywnie. Czy to wystarczy, by osiągnął swój cel?


 Wybrani - C.J. Daughtery
wyd. Otwarte
6 marzec

Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana - po raz kolejny. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?

Wybrani to pierwsza część bestsellerowej sagi. Książka jest skazana na sukces, przepis na niego doskonale zna brytyjska redaktorka "Wybranych", która odkryła również Stephenie Meyer (autorkę kultowego "Zmierzchu"). Dotychczas prawa do wydania "Wybranych" zostały sprzedane do 18 krajów.


Dziecko do wzięcia - Chandra Hoffman
wyd. Prószyński i S-ka
7 marzec

Młoda pracownica ośrodka adopcyjnego zaczyna niebezpiecznie angażować się w życie adopcyjnych i biologicznych rodziców. Jak daleko odważą się posunąć, by osiągnąć swój cel?
Chloe Pinter ma idealistyczne podejście do swojego zawodu. Wizja szczęśliwych par tulących adoptowane dzieci pomaga jej radzić sobie z wygórowanymi oczekiwaniami szefowej oraz biologicznych i adopcyjnych rodziców.
Praca, która stanowi dla Chloe ucieczkę przed skomplikowanym życiem osobistym, zamienia się w pole walki pomiędzy trzema parami: zamożnym małżeństwem, które wcześniej miało problemy z płodnością, a teraz oczekuje narodzin dziecka; zapracowanym biznesmenem i jego zdesperowaną żoną, dla której adopcja jest ostatnią szansą na macierzyństwo; oraz parą z nizin społecznych, nieposiadającą niczego oprócz dziecka, po które wszyscy wyciągają ręce. Splot zaskakujących zdarzeń prowadzi do niebezpiecznego finału...


Ukarać zbrodnię - Erica Spindler
wyd.Harlequin/Mira
8 marzec

W na pozór spokojnym miasteczku w Karolinie Północnej dochodzi do serii dziwnych wypadków. Jedynie policjantka Melanie May dostrzega pewną prawidłowość - wszyscy zmarli mężczyźni znęcali się nad kobietami i dziećmi, lecz uniknęli kary. Melanie, ryzykując karierę, rozpoczyna prywatne śledztwo. Prosi o pomoc Connora Parksa, wybitnego profilera FBI. Wspólnie docierają do ważnych faktów, ale też często gubią się w labiryncie domysłów. Ktoś celowo kieruje ich na fałszywy trop. Wkrótce ich dochodzenie zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę z psychopatycznym mordercą.


Dziewczyna, którą kochały pioruny - Jennifer Bosworth
wyd. Amber
7 marzec

Niezwykła dziewczyna poddana jak w Igrzyskach śmierci i Niezgodnej
sprawdzianowi odwagi i miłości.
"Kirkus Reviews"

Mia Price to dziewczyna, którą kochają pioruny.

Los Angeles jest jednym z niewielu miejsc, gdzie czuje się bezpieczna. Do czasu gdy trzęsienie ziemi niszczy miasto.

Wokół panuje chaos. Plaże zmieniają się w gigantyczne wioski namiotów. Śródmieście jest rumowiskiem. Nocami w opuszczonych budynkach odbywają się dzikie imprezy. Ich uczestników przyciąga w ruiny moc, której nie potrafią się oprzeć.

Dwie walczące ze sobą sekty gromadzą coraz więcej wyznawców. I obie widzą w Mii klucz do wypełnienia dwóch apokaliptycznych proroctw...

Tajemniczy Jeremy obiecuje ją chronić, lecz czy jest tym, za kogo się podaje? Mia nie jest tego pewna. Wie jedynie, że jego dotyk jest bardziej elektryzujący niż uderzenie pioruna... 


 Kiedy byłeś mój - Rebecca Serle
wyd. Literackie
7 marzec

Każdy z nas zna historię Romea i Julii, kochanków skazanych na potępienie, ale czy ktoś pamięta Rosaline, kuzynkę Julii i pierwszą miłość Romea? To z nią Romeo pragnął spotkać się na przyjęciu u Kapulettich i to właśnie wtedy na scenie pojawiła się Julia. Dla jednych rozpoczął się romans, dla innych - Rosaline - zaczęła się tragedia.
Nieprawda. Julia nie była słodką, niewinną dziewczyną, rozdartą wewnętrznie wyrokiem przeznaczenia. Doskonale wiedziała, co robi. Kłopot w tym, że Szekspir nie miał o tym pojęcia - amerykańska pisarka Rebecca Serle proponuje inną wersję losów kochanków. Jej powieść to trawestacja dramatu Williama Szekspira. Porzucona kobieta przedstawia w niej swoją wersję wydarzeń.
Historia zakochanych zostaje przeniesiona do czasów współczesnych. Rosaline i Rob, bohaterowie powieści Kiedy byłeś mój, to typowi nastolatkowie, którzy uczą się razem w szkole średniej na Zachodnim Wybrzeżu USA. Od zawsze łączy ich przyjaźń, która z czasem przeradza się w znacznie głębsze uczucie. Kiedy dochodzi między nimi do pierwszego pocałunku, do miasta wprowadza się Juliet - kuzynka Rosaline, jej dawna przyjaciółka, która teraz staje się jej wrogiem. Robi wszystko, żeby zbliżyć się do Roba. Jest piękna i szalona... Gdy grozi samobójstwem, Rosaline zaczyna się martwić nie tylko o serce Roba, ale też o jego życie.
Nowsze posty Starsze posty Strona główna

Karolina Suder

Miłośniczka literatury, podróży i muzyki musicalowej.

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
  • Książki poszukują nowego domu
  • Stosik 08/2011
  • Poszła na całość - Meg Cabot
  • Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz
  • Stosik 12/2011
  • Mroczny szept - Gena Showalter

Kategorie

książki 302 Kala poleca 93 seriale 16 filmy 2 fotografia 1 podróże 1

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
    Jeśli jesteście ze mną już jakiś czas i czytając kolejne posty zwracacie uwgaę na coś więcej niż zdjęcie i liczbę gwiazdek przy tytule, ...
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
      W świecie bez ograniczeń, nie ma nic bardziej uwodzicielskiego niż Kuszące zło… Długo oczekiwana premierę 3 części bestsell...
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
    Nie wie jak to o mnie świadczy, ale nie spostrzegłam się, że w marcu do mojej biblioteczki dotarło tyle nowych tytułów. Od września zes...
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
    Oduczyłam się uprzedzenia względem polskich autorów. Mimo że, jeśli wierzyć statystykom, to właśnie nasi rodzimi pisarze przynoszą mi ...
  • Książki poszukują nowego domu
    Moi Drodzy świąteczne porządki nie ominęły chyba nikogo. I choć czynność ta budzi moje szczere przerażenie, staram się łączyć przyjemne z p...

Archiwum

  • ►  2023 (2)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2022 (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2021 (6)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2020 (15)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2019 (25)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2018 (72)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (5)
    • ►  września (9)
    • ►  sierpnia (9)
    • ►  lipca (9)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (7)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2017 (145)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (10)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (15)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (23)
    • ►  marca (19)
    • ►  lutego (12)
    • ►  stycznia (16)
  • ►  2016 (195)
    • ►  grudnia (29)
    • ►  listopada (20)
    • ►  października (19)
    • ►  września (20)
    • ►  sierpnia (17)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (17)
    • ►  maja (14)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (12)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (12)
  • ►  2015 (104)
    • ►  grudnia (12)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (7)
    • ►  września (10)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (11)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2014 (66)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (9)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (5)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (4)
    • ►  stycznia (8)
  • ▼  2013 (81)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (6)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (6)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (4)
    • ▼  marca (7)
      • Zapowiedzi (16)
      • Stosik marcowy
      • Zapowiedzi (15)
      • Krąg - Mats Strandberg i Sara Bergmark Elfgren
      • Zapowiedzi (14)
      • Zatruty tron - Celine Kiernan
      • Zapowiedzi (13)
    • ►  lutego (9)
    • ►  stycznia (7)
  • ►  2012 (101)
    • ►  grudnia (8)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (5)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (7)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (11)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2011 (113)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (9)
    • ►  października (14)
    • ►  września (13)
    • ►  sierpnia (19)
    • ►  lipca (13)
    • ►  czerwca (13)
    • ►  maja (18)

Złodziejka książek na FB

Złodziejka Książek

Polecane blogi

  • Najlepsze książki dla dzieci
    "Szkatułka. Muzyka spoza czasu" (Wydawnictwo BIS) - Jeszcze nie zrezygnowałyśmy z tradycji głośnego czytania wieczorami. Nadal sprawia nam to przyjemność. Nadal jest doskonałą okazją do wyciszenia się przed ...
  • Bajkochłonka
    Co głowie wyjdzie na zdrowie? – recenzja książki dla dzieci - ➜ Tytuł: Co głowie wyjdzie na zdrowie? Mózg wie i o tym opowie ➜ Autorka: Róża Hajkuś ➜ Ilustracje: Paweł Gierliński ➜ Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus) ➜...
  • Blog o książkach
    Mikroogród na parapecie – uprawa ziół i mikrogreens w domu - Jeżeli marzysz o świeżych ziołach i mikrogreens bez wychodzenia z domu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przemień swój parapet w tętniący życiem mikroogród,...
  • Świat ukryty w słowach
    Podsumowanie czerwca - *~Witajcie kochani!* *Zapraszam na czytelnicze podsumowanie czerwca ♥* *Aneta Jadowska "Sekret prawie byłego męża"* (352 strony) *Moja ocena: 6...
  • kryminał na talerzu. blog kulinarno-kryminalny
    "Bogowie małego morza" Jędrzej Pasierski - Autor: *Jędrzej Pasierski* Tytuł: *Bogowie małego morza* Cykl: *inspektor Leon Szeptycki, tom 1* Data premiery: *18.06.2025* Wydawnictwo: *Literackie* Licz...
  • zwierz popkulturalny
    Zobaczyć Pemberley czyli o „Materialistach” - W jednej z moich ulubionych scen, w „Dumie i Uprzedzeniu” Elizabeth Bennet po raz…
  • zaczytASY
    Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło] - [image: Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło]] *Nie lubię co prawda czytać serii nie po kolei, ale czasem tak się zdarza i mogę wtedy dostrzec, na il...
  • Na regale u Marty Mrowiec
    Karolina Dzimira-Zarzycka, Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków (2025) - Muszę przyznać, że bardzo lubię sięgać po książki związane ze sztuką. Jakiś czas temu opowiadałam Wam o książce Podróże po Włoszech z Artemizją Gentilesc...
  • NIEnaczytana
    "Niewolnica wolności" - Ildefonso Falcones - *Nauczyła się słuchać. […] Wszystkie te historie łączyły się w jedną wielką opowieść o znoju i cierpieniu. Zagnieżdżały się we wnętrzu Lity, żeby już na ...
  • Co Aśka przeczytała…
    „Schronisko, które zostało zapomniane” – Sławek Gortych - Znów wędrowałam po karkonoskich szlakach. Tropem mrocznych tajemnic, których korzenie sięgnęły mało znanych, a prawdziwych wydarzeń z okresu II wojny… T...
  • unSerious
    Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 - [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] Czytaj dalej Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 at unSerious.
  • K-czyta | Blog książkowy
    Jenny Blackhurst - Sezonowa dziewczyna - *Jenny Blackhurst, Sezonowa dziewczyna* [The Summer Girl], tłum. Łukasz Praski, Albatros, 2025, 350 stron. Od mojego poprzedniego spotkania z *Jenny B...
  • Micha kultury
    „Czemu na podłodze śpisz” D. Cvijetić, „Czas starego Boga” S. Barry i „ Arabskie noce” R. F. Burton - *Czemu na podłodze śpisz*Darko Cvijetić *Gatunek: *literatura piękna *Rok polskiego wydania: *2025 *Liczba stron: *114 *Wydawnictwo:* Noir sur Blanc J...
  • Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
    Zapowiedzi lipiec 2025 - Zastanawiacie się, co będziemy czytać w lipcu? Same fajne rzeczy! Przepraszam za brzydkie pismo W… Artykuł Zapowiedzi lipiec 2025 pochodzi z serwisu Bard...
  • Nebule blog parentingowy
    Książki dla dzieci na wakacje – najciekawsze propozycje dla dzieci 8+ - Wakacje to idealny czas na odpoczynek, przygody i … czytanie! Bez szkolnych obowiązków i codziennego pośpiechu dzieci mogą zanurzyć się w fascynujących h...
  • Na Czytniku
    „Mój Giovanni” James Baldwin – Relacja, która zmienia życie - Nie czytałam opisu. Bardziej przyciągnął mnie sam autor powieści. Bazowałam na pochlebnych opiniach czytelników, którzy pisali, że twórczość James Baldwi...
  • NOWALIJKI
    VALÉRIE PERRIN „COLETTE” - Valérie Perrin nie tylko szturmem wdarła się na szczyty list książkowych bestsellerów, ale – przede wszystkim – znalazła sposób na…
  • Mozaika Literacka
    "BECOMING MILA" - ESTELLE MASKAME | Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca - Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca. Historia otulona promieniami żarliwego słońca, niezwykle przyjemna, rozk...
  • Wielki Buk
    Książki na lato 2025 - Mamy lato! Tradycja więc zobowiązuje. Nowa pora roku to nowa porcja inspiracji do czytania. Przed Wami: książki na lato! „Cały ten błękit” Mélissa da Costa...
  • Bajkonurek
    A ty rób swoje - "Akuszerki" Sabiny Jakubowskiej - Książkę polecił mi kolega, poważny, w średnim wieku, na stanowisku dyrektorskim, słowami „przeczytaj, mnie po stu stronach mózg rozj*ebało”. Przeczytał...
  • smakksiazki.pl
    Najlepsza książka Jo Nesbø, czyli śladami „Samotnego wilka” po Minneapolis - Ależ to była podróż! Najpierw do Frankfurtu, potem do Chicago, aż wreszcie, w towarzystwie Grzegorza Dziedzica, do Minneapolis. Odwiedziliśmy miejsca zwi...
  • Zakątek czytelniczy
    Kultor - Artur Urbanowicz - *Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czarna Owca* Byliście kiedyś na Suwalszczyźnie? Ja tak, ale dawno temu, jeszcze w podstawówce na koloniach. Niew...
  • Popbookownik
    Sztuka przyjmowania gości: Jak zorganizować niezapomniane spotkanie? - W dobie cyfrowej komunikacji i spotkań online, wspólne celebrowanie chwil w domowym zaciszu nabiera zupełnie nowego, głębszego znaczenia. Przyjmowanie gośc...
  • Recenzje Gaby
    Wilcze ślady - Ludka Skrzydlewska. Romans z wilkołakiem - Jeśli macie dość typowych romansów i szukacie czegoś świeżego, sięgnijcie po połączenie urban fantasy i gorącego romansu. *W tej historii poznajemy cz...
  • Wybredna Maruda
    Czcijmy zamiatających, czyli Błogosławieństwo Niebios – Mo Xiang Tong Xiu - [image: Książka błogosławieństwo niebios opinie] Błogosławieństwo niebios – czyli co się dzieje, gdy książę z obsesją na punkcie zamiatania spotyka demonicz...
  • Wyliczanka.eu
    Czytający, do głosowania! [Wybieramy lektury Sekcji Klasyka na nowy sezon] - Kalkowska, Baldwin, James, Isherwood, Bobkowski, Brandys, Lanckorońska, Lee, Lessing i Janion. Jeśli któreś z tych nazwisk budzi w Tobie, Droga Osoba Czy...
  • Czytelnicze Podwórko
    Survival z Zuzą, czyli przetrwaj w każdych warunkach – recenzja - Mój starszy syn od czterech lat jest częścią skautingowej społeczności. Oprócz niewątpliwie pozytywnego wpływu na rozwój umiejętności społecznych, ciekaw...
  • Niedopisana Recenzja
    Na stronach powieści. „Niech żyje zło” – recenzja książki - *Fantasy, a szczególnie romantasy, to gatunek, który w ostatnich latach przeżywa swego rodzaju renesans. Czytelnicy na nowo zachwycają się magicznymi ...
  • Ronja.pl
    Gry bez prądu dla dwulatka i trzylatka – najciekawsze proste gry planszowe i kooperacyjne (aktualizacja 2025) - Zebrałam w jednym miejscu najciekawsze (i najładniejsze! 🙂 ) gry dla dwulatków i trzylatków. Nieco starsze dzieci też będą nimi zainteresowane. Znajdziesz...
  • Blog pod Małym Aniołem
    Suknia i sztalugi - Piotr Oczko - Dzień dobry! Wydawnictwo Znak wydało w 2024 roku książkę, która została moim najlepszym książkowym przyjacielem. Trudno mi uwierzyć, że w Polsce ktoś zde...
  • Z pierwszej półki
    Mary Beard – Cesarz Rzymu - Kim właściwie był cesarz starożytnego Rzymu? Kim byli ludzie w jego otoczeniu? Jak żył, jak pracował? Czego po nim oczekiwali potężni senatorowie i zwykl...
  • Książką po grzbiecie
    Hello world! - Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing! The post Hello world! appeared first on My Blog.
  • Czytaj PL
    Akcja Czytaj PL – Jak to się zaczęło? - W tym roku mija już 10 LAT od powstania akcji Czytaj PL! Zanim wystartujemy z dziesiątą edycją, udamy się w krótką podróż w czasie i przypomnimy, co dzia...
  • Kulturalna meduza
    Oblałabym egzamin na licencję na czarowanie [wywiad z Aleksandrą Okońską] - [image: aleksandra okońska wywiad] Jak wyglądała droga od pierwszego pomysłu do wydania *Licencji na czarowanie*? Do której z książkowych bohaterek jest naj...
  • read up!
    Przegląd Kobiecego Kina #21: filmy wojenne - W najnowszym odcinku Przeglądu Kobiecego Kina, czyli cyklu, w którym opowiadam o filmach kręconych przez kobiety, biorę na warsztat temat, który na pierw...
  • Technikolorowy
    Święta z Wytrzeszczem, czyli „Przesilenie zimowe” - 1 stycznia. Nic nie wskazuje na to, że w pierwszy dzień nowego roku obejrzę film, który najprawdopodobniej zdeterminuje tegoroczną topkę. A jednak. Wybra...
  • oczytany facet
    Nowe tendencje w literaturze. Pokolenie Z ma swój głos - Literatura od zawsze odzwierciedlała ducha swojej epoki, a młodzi autorzy, jako część tego procesu, przyczyniają się do ewolucji…
  • Spadło mi z regała
    „Hacjenda” Isabel Cañas - Małżeństwo z rozsądku, niezgoda na niesprawiedliwość, chęć zemsty – nie trzeba cofać się o dwieście lat, żeby usadowić akcję we obecnych czasach. Jeśli do ...
  • maobmaze by Magdalena Zeist
    Młodość | Linn Skaber, Lisa Aisato - Dorośli mówią, że człowiek nie potrzebuje wielu przyjaciół, wystarczy jeden. Czy ktoś ma numer do tego Jednego? [image: Młodość - Linn Skaber] MłodośćAu...
  • Jelenka
    Spowiedź carycy Katarzyny II - Caryca Katarzyna II była jedną z bardziej fascynujących władczyń w historii. Niesamowita charyzma, postępowe podejście i bezkompromisowość to tylko niekt...
  • nieperfekcyjnie.pl
    "Wytrwałość dzikich kwiatów" - Micalea Smeltzer - Ostatnio zaczytuję się w literaturze pięknej poruszającej trudne tematy, którą uwielbiam. Natomiast po ostatnich dość ciężkich tygodniach zapragnęłam zab...
  • NA REGALE
    #255 "Book lovers" by Emily Henry - Powiedzieć, że uwielbiam książki Emily Henry, to jak powiedzieć nic! Autorka serwuje nam kolejną, przecudowną, ciepłą, romantyczną historię o dwojgu l...
  • Ballady bezludne
    Czytelnicze podsumowanie 2022. Najlepsze książki minionego roku - Konkret. Zawsze się rozgaduję w tych podsumowaniach, a przecież rzecz jest prosta. Chciałam w 2022 przeczytać sto książek, nie udało się, ale nie żałuję ...
  • Obibooki Emki
    Edison i Einstein - nowe książki o myszach Torbena Kuhlmanna od wydawnictwa Tekturka (patronat) - I znów, kiedy zaczęłam fotografować książki Torbena Kuhlmanna, miałam problem z podjęciem decyzji, które ilustracje Wam pokazać. Wszystkie są piękne i je...
  • To read or not to read? | Bibliofilem być
    Lipcowe zapowiedzi wydawnicze - Wakacje! Czas, kiedy można wziąć się za nadrabianie tych wszystkich książek, które tak chcieliśmy nadrobić, ale nie było kiedy. Co prawda wydawnictwa wca...
  • KAWA Z LITERAMI
    O Królowej! #matematyka, Dmytro Kuźmenko - Chcesz zachęcić swoje dziecko (w wieku szkolnym) do matematyki? Przełamać jego opór?Albo wręcz przeciwnie – Twoje dziecko jest tak zajarane matmą, że chces...
  • Lustro Rzeczywistości
    Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Wznowienie - *Skazani na ból to jedna z najpiękniejszych opowieści dla młodych ludzi, która po kilku latach od premiery doczekała się zasłużonego wznowienia. To nie...
  • Lost In My Books
    5 POWODÓW, DLACZEGO NIE POWINIENEŚ UZALEŻNIAĆ SIĘ OD KSIĄŻEK - [image: 5 powodów dlaczego nie powinieneś uzależniać się od książek] *Każde uzależnienie ma swoje wady, nawet jeśli jest to dobre uzależnienie. Przedstawia...
  • HERBATKA Z KSIĄŻKĄ
    TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY - Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę A...
  • Agata czyta książki
    Żywioły Podkarpacia #1 – „Rzeka” - Anna Kusiak zadebiutowała w marcu 2021 roku powieścią „Cień Judasza” (w najbliższym czasie z pewnością skuszę się na jej audiobookową wersję), na początk...
  • pierwszyrozdzial.com
    Świąteczne morderstwo – Ada Moncrieff - Mówię Wam jak świetnie się z nią bawiłam! Zaczytywałam się z każdej stronie i z żywym zainteresowaniem śledziłam postępy prywatnego śledztwa w posiadłości ...
  • Zlodziejka Ksiazek
    2021 w książkach | wszystkie książki przeczytane w ubiegłym roku - Obiecałam sobie, że w 2021 roku powrócę do blogowania, ale poniosłam na tym polu sromotną porażkę. Motywowana przez moją najwierniejszą czytelniczkę w os...
  • Booklove
    Książka na Mikołajki - Co polecam w tym roku na Mikołajki. Subiektywnie i krótko. Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne) To jest książka, którą po ...
  • To Read Or Not To Read - recenzje książek
    Książka bez emocji? - "Almond" Sohn Won-Pyung [RECENZJA] - Nigdy nie sądziłam, że spotkam się kiedyś w swoim życiu z książką, która w każdym calu będzie pozbawiona emocji, a jednak jednocześnie wywoła całą lawinę...
  • Filologika – wyprowadzi cię z błędu!
    Similique quis a libero enim quod corporis - Similique quis a libero enim quod corporis saepe quis. Perspiciatis velit quae consectetur consequatur eligendi. Omnis officiis quis culpa possimus exercit...
  • Blog o książkach
    Turbulencja – Dariusz Kulik - Jeśli zastanawiasz się, czy sięgnięcie po tę książkę rozwieje wszystkie Twoje obawy związane z lataniem samolotem to odpowiedź jest prosta: otóż…nie. Już...
  • 1905
    Czego nauczył mnie pierwszy rok pracy jako front-end developer - Ten wpis miał powstać ponad półtora roku temu, czyli dokładnie wtedy, kiedy rzeczywiście stuknął mi pierwszy rok pracy na stanowisku programistycznym. Sp...
  • Co Za Badziewny Czytacz
    Badziewne recenzje #168 Zabójcza przyjaźń - "Zabójcza przyjaźń" Alice Feeney, Wydawnictwo W.A.BJakiś czas temu czytałam książkę tej samej autorki pod tytułem „Czasami kłamię” i pamiętam, że zrobiła ...
  • Caroline Livre
    „Flying High” Bianca Iosivoni - Seria Bianki Iosivoni „Falling Fast” oraz „Flying high” w pewien sposób reprezentuje książki, których zwykle nie czytam. Tak już jakoś mam, że rzadko sięga...
  • Biblioteczka Suomi - blog kulturalny
    Cienie Nowego Orleanu - Maciej Lewandowski - Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam słabość do mrocznych i dusznych opowieści, które podczas czytania wręcz metaforycznie oblepiają cię swoim brudem. Stan...
  • Welcome to room 6277 and please try to enjoy your stay...
    Uwolniona - Tara Westover - Tytuł: Uwolniona Autorka: Tara Westover Wydawnictwo, rok wydania: Czarna Owca, 2019 Liczba stron: 448 Cena: 44,90 zł *~~***~~* Oficjalna recenzja dla po...
  • Do utraty tchu. Uważniej
    "Wyścig po Złotego Żołędzia" | Katy Hudson - [image: Zdjęcie jest ilustracją do treści.] Kupiliśmy memo. Z Psim Patrolem. Już się cieszyłam na popołudnie przy wspólnym stole. Zepchnęłam w ciemny zak...
  • niekulturalnie.pl
    "Milion małych kawałków" - James Frey | Tak wstrząsająca, jak mówią? - Wstrząsająca, kontrowersyjna, zapierająca dech w piersi - tak czytelnicy określają książkę Jamesa Freya. Postanowiłam przekonać się, czy to prawda i czy r...
  • Miasto Książek
    „Kobieta ze szkła” Caroline Lea - Bywa, że do książki przyciąga coś irracjonalnie kuszącego. Dla mnie takim magnesem bywa daleka Północ, surowy krajobraz, zimne wyspy…
  • Gulinka patrzy
    Kristin Hannah – „Zimowy ogród” - Mam wrażenie, że Kristin Hannah dopiero przy okazji „Słowika” stała się popularna w Polsce. Sama byłam przekonana, że to jej pierwsza książka wydana u nas...
  • Maw reads
    E-BOOK: Nie odpisuj - Marcel Moss - O hejcie w Internecie mówi się coraz więcej. To dobrze, warto o nim mówić i z nim walczyć. Jak tylko w zapowiedziach pojawiła się książka Nie odpisuj, kie...
  • Oddychajaca ksiazkami
    #2 Ostatnio obejrzane - dlaczego warto zaczął "Przyjaciół"? - Myślę, że dla większości moich czytelników tego serialu nie trzeba przedstawiać. Uwielbiany na całym świecie pomimo upływu lat, śmieszy i doprowadza do ...
  • DZIEWCZYNA Z BIBLIOTEKI | Blog o literaturze
    Złota trzynastka 2019 roku - Do napisania o najlepszych książkach przeczytanych w 2019 roku zabieram się od początku grudnia. Było to zadanie szalenie trudne - w minionym roku trafił...
  • god save the book
    Filigranowy tekst na rocznicę mamucią [10 lat!] - Moja pamięć utkana jest z lektur. Mam taki osobniczy defekt, że niewiele pamiętam szczegółów ze swojego życia i życia najbliższych. Najważniejsze wydarzeni...
  • Kochajmy książki!
    Przeprowadziłam się! Nowy, stary blog - Blogger uwierał mnie od dawna, ale przeprowadzki nie planowałam. Jeśli tu czasem wpadacie, to wiecie, jak ja bloguję. Okazyjnie, z rzadka, zrywami. Przez t...
  • Sweeciak.pl
    Marzenia są po to aby je spełniać - Pamiętam czasy aparatów analogowych. Człowiek kupował kliszę, pstrykał zdjęcia a potem szedł do punktu fotograficznego i z niecierpliwością oczekiwał na ...
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Razem kulturalnie

Copyright © Panna Zabookowana. Designed by OddThemes