Panna Zabookowana
  • STRONA GŁÓWNA
  • TEKSTY
    • Lifestyle
    • Książki
      • Recenzje
      • Zestawienia
      • Inne
    • Podróże
    • Kultura
  • KONTAKT
HIGH FIVE! to nowa akcja, w związku z którą na blogu pojawiać się będą rankingi ulubionych, najlepszych, najbardziej interesujących, bądź najgorszych książek, filmów, gier, postaci, itp...
Dzięki temu zarówno czytelnicy mogą poznać bliżej blogerów, jak i blogerzy czytelników, jeśli ci będą chętni na podzielenie się swoimi przemyśleniami i opiniami. 


Jakiś czas temu planowałam po raz kolejny dołączyć się do TOP 10. Zabierałam się jednak za to jak przysłowiowa sójka za morze i w efekcie wcześniej trafiła do mnie propozycja udziału w nowym cyklu rankingów. Korzystając więc z względnie wolnych dni - będących efektem rekolekcji - bezwłocznie zabrałam sie za wymyślanie własnego rankingu, co, wbrew pozorom, nie było jednak takie proste.


MOJE ULUBIONE FILMY



Piękny umysł

Są takie filmy obok których piękna nie można przejść obojętnie. Filmy, które przedstawiają sobą nie tylko piękną historię, ale i ciekawe, ważne ujęcie jakiegoś problemu. Pamiętam, że kiedy byłam trochę młodsza "Piękny umysł" wydawał mi się filmem zupełnie niewartym uwagi. Byłam i jestem humanistką, a film, którego główny bohater wydaje się mieć obsesje na punkcie liczb zupełnie nie wpasowywał się w mój gust. Na całe szczęście jednak znalazł się ktoś kto zmusił mnie do jego obejrzenia. Choć może zmusił nie jest tu akurat odpowiednim słowem. 
Kocham miłością szczerą i oddaną. Zarówno całą historię jak i grę aktorską  - zwłaszcza fenomenalnego Russella Crowe'a, a słysząc TĄ piosenkę czuje jak łzy napływają mi do oczu. To po prostu trzeba zobaczyć.



Duma i uprzedzenie

Tak, zaliczam się do szerokiego grona kobiet, którym serce skradł pewien urokliwy mężczyzna. Nazywa się Pan Darcy i gdyby tylko żył naprawdę z pewnością na długo zajął by miejsce u mego boku. Nie wiem czy ekranizacja z Keirą Knightley jest akurat tą najlepszą, ale ja darzę ją szczerym, prawdziwym uwielbieniem. Pomijając moje uwielbienie do Pana Darcy'ego w ogóle, pomijając podziw względem gry aktorskiej panny Knightley, pomijając cudowną oprawę muzyczną -  to po prostu pięknie napisana i zrealizowana historia. Aż naszła mnie ochota by po raz enty zasiąśc przed ekranem.



Pamiętnik

Lubię prozę Sparksa, nawet bardzo. Ale również ekranizację jego powieści stanowią doskonałą odskocznię od rzeczywistości. Cenię sobie "Szczęściarza", płakałam za każdym razem oglądając "Szkołę uczuć", ale to właśnie "Pamiętnik" jest moim absolutnym faworytem. Oglądałam go niezliczoną ilość razy. Niemal zawsze gdy nadaje go któraś ze stacji telewizyjnych rozsiadam się wygodnie na łóżku z paczką chusteczek w pogotowiu i po prostu patrzę na to co dzieje się na ekranie.Przez ponad dwie godziny nie ma mnie dla nikogo ani niczego.



Piękna i Bestia

Jeśli jest jakiś obraz, który nigdy nie straci dla mnie na znaczeniu, to jest nim właśnie "Piękna i Bestia" Zakochałam się w nim jako mała dziewczynka i miłość ta pozostała ze mną już na długi, długi czas.  Zawsze utożsamiałam się z postacią Belli i w skrytości ducha wierzyłam, że i w moim życiu pojawi się taka Bestia która prędzej czy później zamieni się w księcia. Póki co się nie pojawiła, ale wciąż nie tracę nadziei. 


Poradnik pozytywnego myślenia

Jedno z moich najświeższych odkryć. Po roli Jennifer Lawrence w "Igrzyskach śmierci"  wiedziałam, że ma wiele do pokazania, ale "Poradnik pozytywnego myślenia" przekroczył moje oczekiwania. I możecie mówić sobie że to lekka, niezobowiązująca komedia o której zaraz się zapomina, ale ja będę się upierać przy swoim. A samo wspomnienie sceny z Bradleyem Cooperem wyrzucającym Hemingwaya przez okno  wywołuje na moich ustach szeroki uśmiech.

Tak zwane miejsca poza podium
  • Jane Eyre - poryczałam się jak głupia pod koniec całego filmu. A tą piosenkę mogłabym słuchać na okrągło.
  • Nędznicy - fenomenalne widowisko tak można by ując moje uczucia w skrócie. Podziwiam zwłaszcza fenomenalną rolę Anne Hathaway i Samanthy Barks. Drogie Panie, jesteście wielkie.
  • Nietykalni - myślałam że nie lubię francuskich komedii, że ich żarty mnie nie śmieszą. "Nietykalni" wyprowadzili mnie z tego błędu.
Znajduję się właśnie gdzieś między twórczością Adama Mickiewicza, a Juliusza Słowackiego. Prowadzimy zawartą dyskusję o dramacie romantycznym i cechach bohatera romantycznego i z, ogromnym trudem, staram się nie zbaczać z owego tematu  Wybaczcie Panowie, ale romantyzm stanowczo nie jest moją ulubioną epoką.

Ten tydzień nie obfituje w interesujące mnie zapowiedzi. W tym przypadku nie liczy się jednak ilość a jakość

*

Dama w bieli - Dörthe Binkert
wyd. Prószyński i S-ka
26 luty

W lipcu 1904 roku na statek płynący z Antwerpii do Nowego Jorku wsiada samotna kobieta bez biletu, bagażu i pieniędzy, ubrana w białą wieczorową suknię z koronki. Piękna, elegancka i skryta, pasażerka na gapę przykuwa uwagę podróżnych i staje się obiektem niezliczonych plotek.

Na statku Valentina spotyka szereg intrygujących postaci, z których każda ma coś do ukrycia: rzeźbiarza rozpamiętującego tragicznie zakończony związek z młodziutką modelką, kobietę całkowicie uzależnioną od swojego towarzysza, przykutą do wózka dziewczynkę, tajemniczą rodzinę Vanstraatenów oraz brata i siostrę połączonych specyficzną więzią. Wszyscy wierzą, że w Nowym Jorku czeka na nich nowe, lepsze życie. Czyje nadzieje się spełnią? I jaką tajemnicę skrywa urzekająca dama w bieli?


 Ladacznica - Emma Donoghue
wyd. Papierowy Księżyc
27 luty

"Ladacznica" to nadzwyczajna opowieść o Mary Saunders, młodej córce biednej szwaczki, umieszczona w barwnym pejzażu Londynu i Monmouth XVIII-wiecznej Anglii.
Mary łaknie pięknych ubrań i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy łakną jedzenia i ciepła. To głód, który sprowadza ją na drogę prostytucji w wieku trzynastu lat. Mary zostaje wypędzona z domu przez swoją rozszalałą matkę gdy zachodzi w ciążę i niemal umiera na ulicach Londynu. Jej wybawicielką okazuje się Doll - prostytutka. Mary swobodnie przemierza Londyn wraz z Doll, ubrana w wyzywające, krzykliwe stroje i z krzykliwie umalowanymi na czerwono ustami, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Stając w obliczu długów i gróźb, ucieka do
Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki, gdzie próbuje rozpocząć nowe życie jako pokojówka w domu pani Jones.
Mary wkrótce odkrywa, że nie jest w stanie uciec od swojej przeszłości i od tego jak wiele są w stanie zapłacić jej ludzie za spełnianie zachcianek, które nie przystoją ich pozycji w społeczeństwie...


Spójrzmy prawdzie w oczy, nie każda powieść, która przez nas zostaje okrzyknięta odkryciem roku, najlepszym przedstawicielem swojego gatunku albo po prostu doskonałym umilaczem czasu, spotyka się z zainteresowaniem reszty społeczeństwa. Fakt, że w naszych oczach jakiś tytuł zasługuje na miano bestsellera nie oznacza że staje się on nim natychmiastowo. A to z kolei sprowadza się do smutnego faktu - wydawnictwo może zrezygnować z wydania kontynuacji owego tytułu, gdyż, najzwyczajniej w świecie, im się to nie opłaca.

Oczywiście fakt nie wydania powieści nie równa się niemożności jej przeczytania, ale należy przy tym jednak pamiętać, że:
1) Niestety, nie każdy z nas posługuje się na tyle sprawnie językiem by zrozumieć i w pełni docenic przeczytaną powieść.
2) Tłumaczenia nieoficjalne dostępne na serwisie chomikuj po pierwsze są nielegalne, a po drugie ich jakoś pozostawia niestety sobą wiele do życzenia.


W takim wypadku nie możemy pozostawać bierni Moi drodzy. Wszyscy jesteśmy czytelnikami, a większość z nas również nieoficjalnie choruje na syndrom "MUST HAVE" i namiętny zakupoholizm/. To właśnie my, a nie nikt inny, stanowimy grupę docelową do której kierowane są oferty wydawnicze. Może gdybyśmy głośno i wyraźnie powiedzieli czego oczekujemy od wydawnictw, doczekalibyśmy się jakiejś satysfakcjonującej nas wszystkich reakcji.

Jakiś czas temu po internecie krążyła petycja odnośnie wydania w Polsce dwóch naprawdę cudownych serii - którą oczywiście podpisałam do czego zresztą serdecznie Was namawiam!. Soulmate czyli autorka całego tego zamieszania poszła jednak o jeszcze jeden krok na przód. Tym razem nie chodzi o konkretną powieść, ale każdy tytuł który chcielibyście zobaczyć na półkach polskich ksiegarni.

Co należy zrobić?

1) Tworzymy półkę o chwytliwej nazwie Czekamy na polskie wydanie!


2) Podziwiamy ową półkę przy wybranych przez nas tytułach


3) Czekamy na rezultaty!

Akcja "Ratujmy Świat Książki" pokazała nam już, że siłę internetu. Może więc warto wykorzystać ją również w tej sprawie?
Póki co, moja półeczka prezentuje się w ten sposób, ale już wiem że wkrótce sporo się rozrośnie ;)
 *Zdjęcia (za wyjątkiem ostatniego) pochodzą z bloga Soulmate 
Raczę się właśnie kubkiem gorącej kawy, podczytując ochoczo "Nad Niemnem" i staram się nie myśleć o tym że na biurku piętrzą się podręczniki. Póki co walkę wygrywam. Możecie być ze mnie dumni. Posyłają mi srogie spojrzenia, ale ja się im uparcie opieram bo przecież "ich czas już był i to nie mój problem że nie zdołały mnie niczego nauczyć" ;)

*

Utracona córka - Lucy  Ferriss
wyd. Prószyński i S-ka
21 luty

Brooke O'Connor jest spełnioną kobietą, szczęśliwą żoną i matką. Wbrew oczekiwaniom męża i jego krewnych kategorycznie sprzeciwia się pomysłowi powiększenia rodziny. Kiedy w mieście niespodziewanie zjawia się Alex, chłopak Brooke z czasów liceum, Sean zaczyna podejrzewać żonę o romans.

Brooke przez 15 lat ukrywała przed najbliższymi wstydliwy i bolesny sekret. Tylko Alex wie, co zrobili jako para lekkomyślnych nastolatków, i rozumie zachowanie dawnej ukochanej. Jego powrót może całkowicie zniszczyć zbudowane na kłamstwie życie Brooke. Walcząc o szczęście swoje i bliskich, kobieta musi stawić czoło wydarzeniom, przed którymi tak długo uciekała.

Prawda okazuje się jednak inna, niż sądziła, a konsekwencje feralnej nocy - znacznie poważniejsze i bardziej nieprzewidziane.


Sekrety róż - Elizabeth Camden
wyd. Otwarte
20 luty

Poruszająca, świetnie napisana powieść o sile rodzinnych więzów, szczerych uczuciach i dobrych ludziach

Massachusetts, rok 1879. W czasie letniego wypoczynku piękna Libby Sawyer dowiaduje się, że do willi należącej od dziesięcioleci do jej rodziny wprowadził się rumuński imigrant, Michael, wraz z dwoma synami i przyrodnią siostrą. Na domiar złego Michael twierdzi, że rodzinny dom Libby dostał w spadku, i przedstawia odpowiednie dokumenty.
Wkrótce Libby odkryje, że zapach rosnących wokół jej domu róż odsłania niejeden sekret. Najbardziej niesamowite tajemnice dotyczą jednak Michaela...
Libby będzie musiała walczyć. Najpierw o dom, a później z własnym sercem, które coraz mocniej wyrywa się w stronę tajemniczego przybysza.


Sklepik z niespodzianką. Lidka - Katarzyna Michalak
wyd. Nasza Księgarnia
20 luty

Dobra literatura kobieca!
Miasteczko Pogodna, które Bogusia pokochała od pierwszego wejrzenia, stało ciche i spokojne w promieniach przedpołudniowego słońca. Zegar na ratuszowej wieży wybijał kolejne kwadranse, kasztanowce w parku szumiały na wietrze od morza, a światło w kroplach fontanny tworzyło tęcze, którymi powinny zachwycać się maluchy. Zwykle o tej porze było ich w parku pełno. Nie dziś jednak. Bo chociaż tutaj, na rynku, panował leniwy letni spokój, parę przecznic dalej rozgrywał się dramat...
Sklepik z Niespodzianką to wciąż miejsce spotkań kręgu zaprzyjaźnionych kobiet: uroczej właścicielki Sklepiku - Bogusi, pięknej i humorzastej tap madl - Konstancji, energicznej femme
fatale - Adeli, zagubionej pani weterynarz - Lidki, oraz dobrej duszy miasteczka - Stasi. Jednak w małej nadmorskiej miejscowości nastał czas zmian. Lidka była uroczą, kochającą życie kobietą. Była. Niespełnione marzenie o dziecku, własnym, ukochanym maleństwie, zmienia wszystko. Z lekarki weterynarii, którą w Pogodnej lubiano i szanowano, ze wspaniałej przyjaciółki, na którą Bogusia, Adela i Stasia mogły liczyć, Lidka przeistacza się w godną pożałowania istotę, raniącą najbliższych. Co jeszcze poświęci, by zostać matką? Niespodziewane trudności pojawiają się także w życiu Bogusi i Adeli. Czy kobiety odnajdą w końcu szczęście i spokój? Czy los się do nich uśmiechnie?
Oprócz barwnych losów mieszkańców Pogodnej autorka gwarantuje wzruszenia, emocje, miłość i nienawiść. Poszukiwanie własnej drogi i własnego miejsca w życiu. Problemy zwyczajne i niezwyczajne. Małe radości i smutki...


 Recepta na miłość  - Barbara O'Neal
wyd. Literackie
21 luty

Autorka hitu Jak znaleźć przepis na szczęście powraca w kojącej, pełnej ciepła domowej opowieści o matkach i córkach.

Ramona Gallagher znalazła się na rozdrożu. Piekarni, którą prowadzi, grozi bankructwo, matka doprowadza ją do szaleństwa, a córka, Sophie, będąc w zaawansowanej ciąży, podejmuje ryzykowną podróż do szpitala w Niemczech, dokąd przetransportowano jej męża, żołnierza rannego w Afganistanie. I jeszcze Katie, zbuntowana nastolatka, której Ramona ma zastąpić matkę. Jak wybrnąć z tych problemów i ułożyć życie na nowo?
Czy wiecie, że recepta na udane życie przypomina przepis na dobry chleb? Do obu trzeba czasu, cierpliwości, pracy oraz ... szczypty soli. A śmiech, który przychodzi po łzach, jest pełniejszy...


 Prawo panny Murphy - Rhys Bowen
wyd. Literackie
21 luty

NOWA SERIA KRYMINALNA!
Biedna Irlandka w szalonej Ameryce początku XX w.
Rudowłosa Molly Murphy z wioski Ballykillin w irlandzkim hrabstwie Mayo nie należy do dziewcząt grzecznych i uległych. Na zbyt nachalne zaloty panicza reaguje w sposób tak gwałtowny, że musi się ratować ucieczką do Liverpoolu. Na tym jednak nie kończy się jej tułaczka. Nieoczekiwany zwrot okoliczności sprawia, że Molly - pod fałszywym nazwiskiem - trafia na pokład statku Majestic płynącego do Nowego Świata. Jednak kiedy dociera na Ellis Island, nie może jeszcze cieszyć się pełną wolnością. Okazuje się bowiem, że nocą zamordowano jednego z pasażerów, a kobieta, której nazwisko przybrała Molly, mogła mieć motyw, by nastawać na jego życie. Co gorsza, o dokonanie zbrodni podejrzewa się pewnego sympatycznego młodzieńca, który zdaniem panny Murphy jest całkowicie niewinny. Ażeby go uratować przed odesłaniem z powrotem do Irlandii, dzielna dziewczyna rozpoczyna własne śledztwo, raz po raz wchodząc w drogę przystojnemu kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi. W poszukiwaniu zabójcy odwiedza najbardziej zakazane dzielnice, ciasne robotnicze mieszkania, przestronne pałace bogaczy, a nawet przybytek, którego nazwy przyzwoita dziewczyna nawet nie powinna wymawiać. Poznaje przy okazji prawa rządzące pełnym imigrantów Nowym Jorkiem A.D. 1901.

 Prawo krwi - Tess Gerritsen
wyd. Mira/ Harlequin
20 luty

Willy nigdy nie uwierzyła w śmierć ojca. Wokół katastrofy amerykańskiego samolotu podczas wojny w Wietnamie nagromadziło się zbyt wiele pytań bez odpowiedzi. Dlaczego nie odnaleziono ciała? Kim był tajemniczy pasażer, którego istnieniu wszyscy zaprzeczają? Co się stało z ładunkiem?
Willy wyrusza do Azji, aby odkryć prawdę o wydarzeniach sprzed dwudziestu lat. Szybko uświadamia sobie, że próbuje rozwikłać tajemnicę, którą nawet dziś chronią wpływowi ludzie. Mimo zagrożenia podejmuje prywatne śledztwo. Nieoczekiwanie pomocną dłoń wyciąga do niej Guy Barnard, antropolog pracujący na zlecenie armii. Czy potrafi ochronić ją przed śmiertelnym niebezpieczeństwem?

TYTUŁ: Śmiercionośne fale
TYTUŁ ORYGINAŁU: The Dead-Tossed Wave
AUTOR: Carrie Ryan
WYDAWNICTWO: Papierowy Księżyc
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Słupsk 2012

Słowa maja ogromną wartość i siłę. To one niejednokrotnie stają się motorem jakiś działań, kością niezgody między ludźmi czy też fundamentem ich uczuć. Istnieją słowa już dawno wybrzmiałe i te, które z jakiś powodów nigdy nie zostały wypowiedziane. Są też takie słowa, których się boimy, a które z czasem tracą na swoim znaczeniu i które z braku możliwości zastępujemy innymi - Przepraszam... Żałuję...

Gabrielle mieszka w starej latarni wraz ze swoją matką i czuje się względnie bezpieczna. Od Mudo odgradzają ją bariera i ocean, a matka dba o to by nie poznała smaku epidemii, głodu i strachu. Pewnego razu grupa przyjaciół Gabrielle postanawia jednak opuścić mury miasta. Chcą się  zabawić a pragnienie posmakowania adrenaliny zagłusza w nich głos  rozsądku. Mimo obaw, Gabrielle nie ubiera je w słowa i podąża za swoimi znajomymi do opuszczonego wesołego miasteczka.

Ta z pozoru jedna, nieostrożna decyzja niszczy podwaliny bezpiecznego świata dziewczyny. To wszystko przed czym kiedyś chroniła ją matka, wkrada się teraz w jej życie. Gabrielle  traci wszystko - przyjaciół, poczucie bezpieczeństwa i spokój. Pod znakiem zapytania staje zresztą nie tylko jej przyszłość, ale i przeszłość. Czy w świecie pochłoniętym przez epidemię jest jeszcze miejsce na miłość?  

"Las zębów i rąk" mnie zaskoczył. Mimo że elementy składowe historii wydawały się nie wpasowywać w mój gust czytelniczy, powieść tą wspominam z sentymentem Jako, że tom pierwszy serii przypadł mi do gustu, poprzeczka postawiona "Śmiercionośnym falom" automatycznie podniosła się do góry.Skąd mogłam jednak wiedzieć że historia opisana przez Carrie Ryan przerośnie wszelkie moje oczekiwania?

"Śmiercionośne fale" rozpoczynają się -naście lat po zakończeniu pierwszej części. Mimo że autorka wciąż pozostawia nas w świecie ogarniętym przez Mudo, opuszczamy na chwilę Las zębów i rąk i zmieniamy główny  obiekt naszego zainteresowania. Gabrielle jest córką Mery - głównej bohaterki poprzedniego tomu i wraz z matką mieszka nad brzegiem oceanu - tam gdzie przed late dotarła dziewczyna.

Gabrielle z pewnością wielu z Wam wyda się bliższa niż poprzednio jej matka, Brak w niej odwagi, ciekawości świata "poza barierą" a ponad przygodę ceni sobie poczucie bezpieczeństwa. Gabrielle, w świecie ogarniętym epidemią, stworzyła dom i czuję się szczęśliwa - zwłaszcza, że kocha i wszystko wskazuje na to, że jest kochana. Świat Gabrielle,wbrew pozorom, bardzo przypomina ten, w którym żyjemy my sami -szczęśliwy, bezpieczny, ale narażony na liczne przeciwności i przez to tak łatwy do stracenia.

Carrie Ryan z właściwą sobie delikatnością przedstawia jak łatwo skruszyc pozzornie twarde, wytrzymałe fundamenty i pozostac z pustymi rękami; jak trudno naprawic jest coś co już się wydarzyło i zaczęło wydawac plony; i jak ważne jest przy tym posiadanie wsparcia w drugim człowieku. Na owym obrazie upadającego świata, pani Ryan po raz kolejny pokazuje jednak "światełko w tunelu" - miłość. I znowu nie jest to uczucie łatwe, bo jakoś tak się złożyło, że możność kochania jednej osoby u pani Ryan nierozerwalnie wiążę się z koniecznością zranienia drugiego bliskiego człowieka. Ale w niczym nie ujmuje to opowiedzianej historii.

Dla nie jednego z Was z pewnością ważną informacją jest to, że w trakcie lektury, Carrie Ryan nakreśliła dalsze losy bohaterów "Lasu zębów i rąk" ]. Zresztą, już samo wprowadzenie postaci Mery wiele wnosi do powieści. Jej osoba dała bowiem autorce możliwość poruszenia tematu miłości rodzicielskiej. Portret matki, według autorki, nie jest obrazem idealnym.Wiele na nim rys i niedomówień, ale rezygnacja z idealizacji Mery jako matki -czego szczerze obawiałam się na początku lektury - wyszła autorce na dobre.

Styl Carrie Ryan nie uległ zmianie a jeśli już to tylko na lepsze. Barwny, plastyczny, pełen ciekawych opisów i żywych, naturalnych dialogów. Gabrielle jest wdzięczną narratorką całej historii i nie pozwala by jej uczucia zniekształcały obraz rozgrywających się wydarzeń, Na uwagę zasługuje jednak jeszcze oprawa graficzna Dawno nie spotkałam się z tak dobrze dobraną okładką, nic, absolutnie nic, nie znajduje się bowiem na niej przypadkowo.

Czy polecam? Jak najbardziej i to nie tylko wielbicielom gatunku. "Śmiercionośne fale" zachwycają bowiem również, a może przede wszystkim, wątkami pozbawionymi oprawy fantastycznej. Patrząc na tempo w jakim rozwija się autorka, możemy tylko sobie życzyć by trzecia część serii nie była ostatnią powieścią spod jej pióra.

Ocena: 9,5/10

Za umożliwienie lektury serdecznie dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc

Tym razem będzie bez przydługiego wstępu. Cieszcie się nadchodzącym tygodniem moi drodzy, mam nadzieję, że trochę mniej intensywnym od tego mojego ;)

Na co najbardziej czekacie w tym tygodniu?  U mnie bezkonkurencyjnie wygrywa "Przysięga"

*

Przysięga - Kimberly Dertling
wyd. Amber
14 luty

Nominacja 2012 do nagrody YALSA przyznawanej przez stowarzyszenie amerykańskich bibliotek młodzieżowych

Słowa są najniebezpieczniejszą bronią..

Ludania, brutalny kraj z surowymi prawami i społeczeństwem podzielonym na klasy mówiące różnymi językami. Najmniejsze naruszenie zasad, nawet spojrzenie w oczy przedstawicielowi wyższej klasy, karane jest śmiercią - tak jak najmniejsza próba sprzeciwu wobec rządów bezwzględnej królowej.

Siedemnastoletnia Charlaina rozumie wszystkie języki. Przez całe życie z powodzeniem ukrywała ten śmiertelnie niebezpieczny dar - aż do dnia w którym spotyka Maxa. Przystojny, zagadkowy chłopak mówi językiem, jakiego wcześniej nie słyszała.
I zna jej tajemnicę...


 Macocha - Jadwiga Czajkowska
wyd. Prószyński i S-ka
12 luty

Życie bywa przewrotne. Iza zarzekała się, że nigdy nie wyjdzie za mąż wdowca... Miłość sprawia jednak, że musi zmienić zdanie. Biorąc ślub z Piotrem, w pewnym sensie zawarła transakcję wiązaną - została macochą. Ich jest troje, są rodziną, wprawdzie niekompletną, ale jednak, a ona jest... sama. Nie może po prostu wziąć magicznej gumki i za jej pomocą wymazać pamięci o Ewie, zmarłej poprzedniczce. Odczuwa jej obecność na każdym kroku, w dodatku, zdaje się, że komuś bardzo zależy, by zburzyć spokój w jej małżeństwie. Czy Izie uda się zostać chociażby namiastką rodzonej matki? Czy jej dotychczasowy hurraoptymizm pomoże pokonać komplikacje w nowym, zupełnie innym życiu. Czy Piotr, którego imię znaczy "opoka" rzeczywiście się nią okaże?

Ślub z wdowcem można porównać do wejścia do cudzej, jeszcze ciepłej pościeli. I szybko trzeba się zdecydować czy zaakceptować nieznany zapach, zmiętoloną przez kogoś obcego poduszkę, i się wyspać, czy też uciec gdzie pieprz rośnie i szukać innego posłania.


 Odnaleziony świat. Opowieść z tajemniczego Bombaju - Thrity Umrigar
wyd. Pascal
14 luty

CZTERY HISTORIE
CZTERY TAJEMNICE
CZTERY KOBIETY

Kiedyś były nierozłączne. Pełne zapału i niekonwencjonalne. Przeciwstawiały się władzom i walczyły o lepszy świat. Jednak podążając przez życie różnymi ścieżkami, cztery przyjaciółki oddaliły się od siebie.

Pewnego dnia nadchodzi tragiczna wiadomość.

W cieniu tajemniczego Bombaju rozgrywa się nierówna walka z czasem. Przyjaciółki rozdzielone przez los, rozrzucone po świecie, pragną spotkać się po raz ostatni... Nieubłaganie szybko uciekający czas gra na ich niekorzyść. 


 Straceni za miłość -  Roxanne St. Claire
wyd. Prószyński i S-ka
 14 luty

Ona zawsze musi mieć nad wszystkim kontrolę. On jest jedynym mężczyzną, który sprawi, że ją straci. W niebezpiecznym poszukiwaniu sprawiedliwości łamią wszelkie zasady.

30 lat temu niewinna kobieta została skazana za morderstwo. Jack Culver, zajmujący się tą sprawą detektyw, wierzy, że znalazł prawdziwego mordercę, ale żeby ująć jednego z najwybitniejszych prawników w kraju - musi mieć dostęp do informacji. Do wszystkich informacji. Niestety, jedyną osobą, która może mu w tym pomóc, jest jego była szefowa i była kochanka, kobieta, która wciąż nawiedza jego sny. Lucy Sharpe zdaje sobie sprawę z tego, że jest wykorzystywana dla swoich koneksji i postanawia odpłacić się Culverowi.
Ale kiedy wybucha namiętność, a oni stają się celem mordercy, Lucy i Jack nie tylko łamią pewne zasady - oni je roztrzaskują. A to oznacza, że ryzykują utratą wszystkiego: pracy, serca, a nawet życia...


 Wampir pozna panią - Lynsay Sands
wyd. Prószyński i S-ka
14 luty

Szykuje się krwawy romans…

Osoby dramatu:
Lucern – autor poczytnych rodzinnych biografii, okrzykniętych „romansami z pogranicza fantastyki”. Wiedzie życie samotnika. Unika tłumów i napastliwych kobiet. Szerokim łukiem omija dania z czosnkiem, symbole religijne i stroni od światła dnia. Tradycjonalista. Amator ostrych, meksykańskich dań, miękkich, ciepłych i pachnących szyi oraz wydatnych, karminowych ust. Ma siłę dziesięciu mężczyzn i w mgnieniu oka potrafi rozpłynąć się w powietrzu. Jeszcze nie wie, że wkrótce pozna kobietę na całą wieczność.

Kate C. Leever – nowa redaktorka działu powieści romantycznych w wydawnictwie Roundhouse Publishing. Pełna życia i energii. Niedawno odkryła autora, który ma wszelkie szanse wspiąć się na szczyty popularności, a przy okazji stanowić trampolinę dla jej kariery… Pod warunkiem że przełamie aspołeczne skłonności tego wysokiego, przystojnego, czarnowłosego pisarza i nakłoni go do udziału w cyklu spotkań z czytelnikami. Kate nie znosi „szorstkich, grubiańskich, nieokrzesanych i upartych twórców”. Jeszcze nie wie, że wkrótce pozna mężczyznę zdolnego zaspokoić jej najdziksze fantazje…
Ktoś już kiedyś nominował mnie do "Liebster Blog", ale mój marny umysł zupełnie o tym zapomniał. Wybaczcie. Tak to jest jak myśli się o tysiącach rzeczy na minutę a nie skupia na tym co rzeczywiście w danej chwili istotne. Bywa

Dzisiaj będzie bez przydługiego wstępu. Dziękuję Emie Pisule za nominację ;) (O Boże! ale wstyd! nie jestem pewna czy poprawnie odmieniłam). Mam nadzieję, że nikt nie przyśnie przy lekturze moich odpowiedzi ;)

1. Ile czasu znasz swojego najlepszego przyjaciela?

Otaczam się gronem wielu cudownych ludzi. Każdy z nich zajmuje w moim życiu jakieś stałe, ważne miejsce, ale jest tylko jedna osoba, która znajduje się na samym przedzie owego grona. Moja  Mona, a dla mnie po prostu najukochańsza na świecie Monia ;*, jest moją siostrą, na dodatek starszą i siłą rzeczy znam ją całe swoje dotychczasowe życie. 4 maja będziemy obchodzić rocznice - 18!

2. Ulubiony smak tymbarka?

Dobra, może nie będę szczególnie oryginalna ale jabłko z miętą.  Uwielbiam jego delikatny, orzeźwiający posmak, ale w niczym nie równa on się przyjemności odczytywania tekstów wprost z zakrętek ;D

3. Wierzysz w horoskopy?


Nie. Ale naprawdę nie przeszkadza mi to w tym by codziennie rano oddawać się jego lekturze. Horoskopy to zresztą jedyna rubryka, którą od deski do deski czytam w "Metrze" (no, może oprócz pozdrowień). Sami rozumiecie, lepiej dmuchać na zimne.

4. Ulubiona piosenka?

Jestem zmienna jak pogoda. Zmieniam upodobania równie często co strój. Od zawsze upodobałam sobie jednak soundtracki  - ostatnio szczególną miłością darzę ten z "Les Miserables" (Bo jak można nie pokochać "Castle on a Cloud", "On my own" czy "Look down"? Ano się nie da). Oprócz tego stosunkowo często z moich głośników płynie "You will never know": - Imany czy "Down" Jasona Walkera.

5. Zima czy lato?

Lato <3 Zdecydowanie jestem ciepłolubnym człowiekiem. Poza tym Moi Drodzy w lecie wypadają wakacje. Jedyny okres zimowy, który przewyższa mą dozgonną miłość do lata to święta Bożego Narodzenia.

6. Co zamierzasz robić w ferie? Jeśli jesteś już po nich - co w nie robiłeś/aś?

Niestety, rzewnymi łzami pożegnałam już ferie. A jakie były? Cóż chyba takie jak zwykle - dużo filmów, jeszcze więcej książek i wypady na miasto. 

7. Jesteś rannym ptaszkiem, czy typowym śpiochem?

 Do rannego ptaszka mi daleko, ale nie cierpię późno wstawać. Mam wrażenie że ucieka mi przez to dzień i może ominąć mnie coś ważnego i cudownego.  . Powiedzmy więc że znajduję się gdzieś pomiędzy tym a tym.

8. Jak przedstawiają się twoje relacje ze swoim rodzeństwem (jeśli je masz)?

Jak już pewnie większość z Was się domyśla  - logika Moi Drodzy! - bardzo dobrze, a może nawet  lepiej. Większość moich znajomych zazdrości mi tak cudownego osobnika jakim jest moja kochana choć nieco  nerwowa (:P) siostrzyczka - mam nadzieję że z wzajemnością ;P

9. Lubisz chodzić na zakupy?

Oczywiście, choć nie każde. Na zakupach książkowych mogłabym jednak spędzić cały dzień, a i tak nie miałabym dość. Swoją drogą, wybrałabym się na takie ;)  

10. Ulubiony cytat?

"Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać."
Antoine de Saint-Exupéry

"Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem."
Albert Camus

"Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń, jest tylko zupełnie inne."
William Shakespeare


„Ludzi nie kocha się za to, że są doskonali, tylko pomimo to, że tacy nie są.”
Jodi Picoult

11. Najpiękniejsze wspomnienie? 

Uważam się za cholerną farciarę. Mam cudowną rodzinę - zarówno jeśli chodzi o siostrzyczkę jak i rodziców a swoje trzy grosze dorzuca jeszcze psiak. Oni codziennie dodają do mojej listy jakieś miłe wspomnienia (a przynajmniej się starają). Ale najpiękniejsze są te z wczesnego dzieciństwa - nic nadzwyczajnego, jakieś krótkie urywki z codziennego życia czy choćby  takie wakacje w Bułgarii - wchodzące słońce, promeda pełna niezwykłych ludzi i wycieczka do Nessebar - jednego z piękniejszych miejsc jakie widziałam.


Tym razem nikogo nominować nie będę. Jeżeli ktoś ma ochotę na udział w zabawie, gorąco zapraszam.
Przeżyłam pierwszy tydzień po feriach. Pożegnałam styczeń - z wynikiem takim a nie innym - kończąc go całkiem miłym akcentem i przywitałam luty, który z kolei rozpoczął się niezbyt przyjemnym incydentem. Plany na kolejny miesiąc? Standardowo - utrzymać albo przewyższyć poziom przeczytanych powieści, postarać się o systematyczne pisanie recenzji, wciąż publikować cotygodniowe zapowiedzi. Ale także dwa całkiem nowe punkty - po pierwsze baaardzo chciałabym się z Wami podzielić moimi odczuciami na temat dwóch wspaniałych filmów z którymi się ostatnio zetknęłam, a także opublikować wreszcie zupełnie nieprofesjonalny stosik. Co z tego jednak wyjdzie, zobaczymy.

*

Tańcząc na rozbitym szkle - Ka Hancock
wyd. Prószyński i S-ka
7 luty

Wstrząsająco szczery portret małżeństwa zmuszonego do walki z przeciwnościami losu, które zamiast je rozdzielić, dają mu wielką siłę.

Lucy Houston i Mickey Chandler pewnie wcale nie powinni się w sobie zakochiwać, a tym bardziej myśleć o małżeństwie. Oboje są obciążeni genetycznie - on cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, kobiety w jej rodzinie jedna po drugiej zapadają na raka piersi. Kiedy jednak w dniu dwudziestych pierwszych urodzin Lucy drogi jej i Mickeya przecinają się, oboje wiedzą, że to spotkanie odmieni ich życie.
Pełni obaw i wątpliwości, Lucy i Mickey są gotowi zrobić wszystko, aby ich związek przetrwał - spisują nawet jego reguły. On zobowiązuje się regularnie przyjmować leki. Ona nie będzie obwiniać Mickeya o to, co nie podlega jego kontroli. Oboje przyrzekają sobie wierność i cierpliwość. Jak w każdym małżeństwie, zdarzają im się lepsze i gorsze - a czasami koszmarnie złe - dni. Załamani kolejnym nawrotem choroby, podejmują dramatyczną decyzję: nigdy nie będą mieć dzieci. Kiedy jednak Lucy podczas rutynowej kontroli dowiaduje się, że jest w ciąży, reguły przestają się liczyć, a Lucy i Mickey muszą na nowo zdefiniować swój związek.


 Sekretne życie CeeCee Wilkes - Diane Chamberlain
wyd. Prószyński i S-ka
5 luty

Jeśli wyzna prawdę, na zawsze straci córkę. Jeśli prawdę zatai, nigdy nie odzyska siebie.

W 1977 roku zaginęła ciężarna Genevieve Russell. 20 lat później policja odnajduje jej szczątki, a Timothy Gleason zostaje oskarżony o zabójstwo. Dziecko jednak zniknęło bez śladu.
CeeCee Wilkes wie, w jakich okolicznościach umarła Genevieve Russell - widziała wszystko na własne oczy. I wie, co się stało z jej dzieckiem. Teraz Timothy'emu Gleasonowi grozi kara śmierci, a ona stoi w obliczu wyboru. Powiedzieć prawdę i zniszczyć swoją rodzinę. Albo pozwolić niewinnemu człowiekowi umrzeć, by chronić życie zbudowane na kłamstwie.

Obwołana "nadzwyczajnie utalentowaną pisarką" przez "Literary Times", autorka światowych bestsellerów Diane Chamberlain przedstawia pełną wzruszeń, pasjonującą opowieść, w której analizuje konsekwencje matczynej desperacji, zbyt daleko posuniętej miłości i decyzji, która zaciera granicę między dobrem a złem.


 W cudzym domu - Hanna Cygler
wyd. Rebis
5 luty

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Los rzuca Joachima Hallmana (von Eistetten), Luizę Sokołowską (Roisier) i Dmitrija Szuszkina do Warszawy. Każde z nich chce tu rozpocząć nowe życie. Tymczasem Joachim na skutek donosu zostaje osadzony w Cytadeli. Grozi mu szubienica, a w najlepszym razie wywóz na Sybir, ponieważ śledztwo prowadzi specjalny wysłannik carski, radca Szuszkin. Nienawidzi on wszystkiego co polskie. Do czasu...
Wartka akcja przenosi się z Paryża, Gdańska i Warszawy na daleką Syberię. Spiski, konspiracja, namiętności - wszystko to ukazane na bardzo dobrze udokumentowanym tle historycznym. Bohaterowie ze swoimi problemami z tożsamością nabierają współczesnego wymiaru, a ich fascynujące przeżycia i perypetie miłosne trzymają w napięciu.
W cudzym domu to doskonała kombinacja romansu z powieścią historyczną sensacyjną i obyczajową.


 Intrygantki - Eric - Emmanuel Schmitt
wyd. Znak
4 luty

Oto nienawiść tak silna, że w jej imię nie cofniemy się przed niczym.
Oto namiętność tak potężna, że wybaczymy dla niej najgorsze winy.
Jedną od drugiej dzieli tylko jeden mały krok.

Pięć kobiet pałających żądzą zemsty. Łączy je tylko jedno: przed laty ten sam mężczyzna złamał każdej z nich serce.
Jednak kiedy zwabiony podstępem Don Juan wpada w zastawioną przez nie pułapkę, misterny plan wali się w gruzy. Wygląda na to, że mimo upływu lat powabne słowa Don Juana nie straciły nic ze swojej zniewalającej mocy.
Kobiety szybko odkrywają, że ten tajemniczy drań, którego tak przez lata nienawidziły, wciąż ma nad nimi władzę.
Dawne
namiętności odżywają - i okazują się o wiele silniejsze niż pielęgnowany latami gniew z powodu zdrady.


 Tak blisko... - Tammara Webber
wyd. Jaguar
6 luty

Poruszający i niebanalny romans obyczajowy skierowany do młodych kobiet. Bestseller - prawie 800 opinii na Amazonie, w tym ponad 600 pięciogwiazdkowych. Książka o miłości, odwadze i poczuciu winy, które mogą zmienić całe ludzkie życie.

Kiedy Jacqueline przyjechała za swoim chłopakiem, do college'u, nie spodziewała się, że po dwóch miesiącach Brad zakończy wieloletni związek. Teraz musi odnaleźć się w zupełnie obcej rzeczywistości - jest singielką, studiuje ekonomię zamiast muzyki, a byli znajomi traktują ją jak powietrze.
Pewnej nocy, tuż po wyjściu z imprezy, Jacqueline zostaje zaatakowana przez Bucka, przyjaciela jej eks-chłopaka. Ocalona przez nieznajomego, który wydaje
się być przypadkiem we właściwym miejscu i o właściwym czasie, dziewczyna chce tylko zapomnieć o koszmarnym wydarzeniu. Jednak Lucas, jej wybawca, nie spuszcza z niej oka. Jacqueline nie wie, czego może się spodziewać po skrytym mężczyźnie, który całe zajęcia spędza gapiąc się na jej plecy i szkicując w notatniku.
Kiedy okazuje się, że Buck nadal prześladuje Jacqueline, ta ma do wyboru: pozostać ofiarą albo nauczyć się bronić. Luke wydaje się być rycerzem na białym koniu, ale i on ma swoje tajemnice.


 Na skraju ciszy - Kristina Ohlsson
wyd. Prószyński i S-ka
7 luty

W lesie w Midsommarkransen pod Sztokholmem policja znajduje poćwiartowane zwłoki młodej kobiety. Okazuje się, że to studentka, która zaginęła dwa lata wcześniej. Fredrika Bergman i jej koledzy z ekipy śledczej zastanawiają się, co sprawiło, że spotkał ją tak okrutny los. Wkrótce w tym samym miejscu policja odkrywa kolejne zwłoki. Miejsce zbrodni kryje wiele tajemnic, których wyjaśnienia należy szukać kilkadziesiąt lat wcześniej...
W domu opieki przebywa stara kobieta. Kiedyś była uznaną autorką bajek dla dzieci. Od trzydziestu lat nie wypowiedziała ani jednego słowa... Ekipa śledcza powoli dochodzi do strasznej prawdy, aż w końcu pozostaje do rozwiązania tylko jedna kwestia: kto będzie następną ofiarą zbrodniarza z Midsommarkransen?


Nauczycielka z Vilette - Ingrid Hedstrom
wyd. Czarna Owca
6 luty

Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje potrącona przez samochód. Kierowca ucieka z miejsca wypadku. Z zeznań świadków wynika, że to nie był przypadek. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Na to pytanie odpowiedź musi znaleźć sędzia śledcza Martine Poirot. We współpracy z komisarzem Christianem de Jonge rozpoczynają dochodzenie. Ku zaskoczeniu wszystkich śmierć nauczycielki ma związek z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości.
TYTUŁ: Wędrówka przez słońce
TYTUŁ ORYGINAŁU: A walk across the sun
AUTOR: Corban Addsion
WYDAWNICTWO:  Świat Książki
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Warszawa 2012

Wystarczy chwila by zmienić całe życie człowieka. Jeden, krótki moment, który niszczy fundamenty jego bezpiecznego świata. W jednej chwili cieszymy się bliskością rodziny i z radością spoglądamy w przyszłość a już w następnej z zaskoczeniem spostrzegamy że wszystko to co wydawało się stałe, bezpieczne i niezmienne, odeszło w zapomnienie a my zostaliśmy zupełnie sami przerażeni wizją nadejścia jutra... Nikt i nic nie może bowiem przewidzieć tego co czeka na nas za rogiem.

Siedemnastoletnia Ahalaya i jej piętnastoletnia siostra Sita wiodły szczęśliwe, wolne od trosk życie. Kiedy jednak przez nadbrzeżną miejscowość w Indiach przetacza się tsunami, ich świat przeobraża się w koszmar. Choć siostry ocalały z kataklizmu,żywioł zabrał ze sobą cała ich rodzinę i dom. W czasie drogi do  przy klasztornej szkoły, w której pragną znaleźć schronienie, zostają porwane i sprzedane do "domu grzechu" w Bombaju. Upokorzone i s hańbione coraz rzadziej spoglądają z nadzieją w przyszłość.

Thomas Clarke jest amerykańskim prawnikiem, który rozpaczliwie stara się na nowo odnaleźć  sens w swoim życiu. Kryzys dotknął go nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale i prywatnej. Dręczony wspomnieniem tragicznie zmarłej malutkiej córeczki i opuszczony przez żonę, podejmuje brzemienną w skutki decyzję. Wyjeżdża do Indii by, razem z grupą specjalistów, ścigać  handlarzy kobiet. Gdy los styka go z Ahalayą, postanawia ocalić dziewczyny, co prowadzi do dramatycznej, międzynarodowej rozgrywki

Nie do końca odnajduje się w tematyce powieści o trudnych losach kobiet z różnych zakątków świata, Każdą z owych pozycji odbieram niezwykle osobiście, a przez to na długo po skończeniu lektury trudno mi się z niej otrząsnąć.  Indie zawsze jednak mnie fascynowały i kiedy tylko zetknęłam się  zapowiedzią powieści Addisona wiedziałam że w końcu będę musiała się z nią zapoznać. Reklama i blogosfera zrobiły swoje, a moje oczekiwania względem powieści gwałtownie wzrosły.

"Wędrówka przez słońce" to powieść trudna. Trudna dlatego, że mówi o rzeczach, o których większość z nas nie chce słyszeć i które spycha w zakamarki umysłu.Trudna bo jednoznacznie niszczy bajkowy, barwny obraz sugerowany nam przez kino Bollywood i zastępuje go innym - skalanym przez zło i przemoc. I wreszcie trudna bo uświadamia jak łatwo ulega zmianom nasze życie.

Addison za pomocą fikcji literackiej porusza problematykę, która tyczy się rzeczywistego, współczesnego świata. Ahalaya i Sita to młode, niewinne dziewczyny, których los uległ gwałtownej zmianie. Z kochanych, rozpieszczonych i nieświadomych prawdziwego oblicza Indii uczennic, przemieniły się w pozbawiony godności i wolności towar - wystawiony na bezwstydne spojrzenie potencjalnego kupca i poddawane wycenie To co jednak szczególnie zadziwia i oburza czytelnika to fakt, że świadoma zachodzących wydarzeń władza, nie robi nic by przeciwdziałać owemu problemowi.

Przeplatającym się z ową historią wątkiem jest strata - wielokrotnie powracająca na kartach powieści, Bohaterowie nieustannie muszą  stawiać jej czoło, a to przy okazji śmierci bliskiej osoby a to z kolei przy zupełnej utracie kontaktu. I choć radzą oni z nią sobie w różny sposób Addison pokazuje, że jest to możliwe.

Zarys fabuły jak  i fakt, że rozgrywa się ona na przestrzeni trzech kontynentów niemal wymusza szybką, dynamiczną akcję. Poprowadzona jest ona jednak nieco nierówno. Początkowo autor zasypuje nas gradem wydarzeń i wszystko dzieje się przez to za szybko - w jednej chwili jesteśmy świadkiem spokojnego posiłku, później następuje tsunami, a już na kolejnej stronie bohaterki zostają porwane przez handlarzy ludźmi. To co miało chyba zdynamizować historię, wprowadziło mnie w stan chwilowej dezorientacji. Na całe szczęście autor uspokaja później nieco tempo historii i daje nam chwile na oddech.

Przy tak poruszającej historii, łatwo jest popełnić błąd i uczynić powieść miałką. Autor musi jednak posiadać rzadki talent do umiejętnego wyważania emocji. Trochę szkoda, że prosty, niemal prawniczy język Addisona nie pozwala nam poznać barwnego tła wydarzeń jakim bez wątpienia są Indie, ale dzięki temu możemy się całkowicie skupić na przebiegu fabuły.

Czy polecam? Tak, choć nie ukrywam, że nie jest to powieść dla każdego. Przesłania natury moralnej i etycznej znacznie przyćmiewają bowiem nieśmiało nakreślony wątek sensacyjny. "Wędrówka przez słońce" zapisała się w moim umyśle jako doskonałą powieść o tym , że nie wolno tracić nadziei i wiary w lepsze jutro, a sam autor - jako obiecujący debiutant nie bojący się mówić głośno o tym trudne i bolesne.

Ocena: 8,5/10

Za lekturę dziękuję wyd. Świat Książki.

Nowsze posty Starsze posty Strona główna

Karolina Suder

Miłośniczka literatury, podróży i muzyki musicalowej.

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
  • Książki poszukują nowego domu
  • Stosik 08/2011
  • Poszła na całość - Meg Cabot
  • Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz
  • Stosik 12/2011
  • Mroczny szept - Gena Showalter

Kategorie

książki 302 Kala poleca 93 seriale 16 filmy 2 fotografia 1 podróże 1

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
    Jeśli jesteście ze mną już jakiś czas i czytając kolejne posty zwracacie uwgaę na coś więcej niż zdjęcie i liczbę gwiazdek przy tytule, ...
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
      W świecie bez ograniczeń, nie ma nic bardziej uwodzicielskiego niż Kuszące zło… Długo oczekiwana premierę 3 części bestsell...
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
    Nie wie jak to o mnie świadczy, ale nie spostrzegłam się, że w marcu do mojej biblioteczki dotarło tyle nowych tytułów. Od września zes...
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
    Oduczyłam się uprzedzenia względem polskich autorów. Mimo że, jeśli wierzyć statystykom, to właśnie nasi rodzimi pisarze przynoszą mi ...
  • Książki poszukują nowego domu
    Moi Drodzy świąteczne porządki nie ominęły chyba nikogo. I choć czynność ta budzi moje szczere przerażenie, staram się łączyć przyjemne z p...

Archiwum

  • ►  2023 (2)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2022 (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2021 (6)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2020 (15)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2019 (25)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2018 (72)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (5)
    • ►  września (9)
    • ►  sierpnia (9)
    • ►  lipca (9)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (7)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2017 (145)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (10)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (15)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (23)
    • ►  marca (19)
    • ►  lutego (12)
    • ►  stycznia (16)
  • ►  2016 (195)
    • ►  grudnia (29)
    • ►  listopada (20)
    • ►  października (19)
    • ►  września (20)
    • ►  sierpnia (17)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (17)
    • ►  maja (14)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (12)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (12)
  • ►  2015 (104)
    • ►  grudnia (12)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (7)
    • ►  września (10)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (11)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2014 (66)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (9)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (5)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (4)
    • ►  stycznia (8)
  • ▼  2013 (81)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (6)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (6)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (7)
    • ▼  lutego (9)
      • High Five! - Moje ulubione filmy
      • Zapowiedzi (12)
      • Czekam na polskie wydanie
      • Zapowiedzi (11)
      • Śmiercionośne fale - Carrie Ryan
      • Zapowiedzi (10)
      • Liebster blog
      • Zapowiedzi (9)
      • Wędrówka przez słońce - Corban Addison
    • ►  stycznia (7)
  • ►  2012 (101)
    • ►  grudnia (8)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (5)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (7)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (11)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2011 (113)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (9)
    • ►  października (14)
    • ►  września (13)
    • ►  sierpnia (19)
    • ►  lipca (13)
    • ►  czerwca (13)
    • ►  maja (18)

Złodziejka książek na FB

Złodziejka Książek

Polecane blogi

  • Najlepsze książki dla dzieci
    "Szkatułka. Muzyka spoza czasu" (Wydawnictwo BIS) - Jeszcze nie zrezygnowałyśmy z tradycji głośnego czytania wieczorami. Nadal sprawia nam to przyjemność. Nadal jest doskonałą okazją do wyciszenia się przed ...
  • Bajkochłonka
    Co głowie wyjdzie na zdrowie? – recenzja książki dla dzieci - ➜ Tytuł: Co głowie wyjdzie na zdrowie? Mózg wie i o tym opowie ➜ Autorka: Róża Hajkuś ➜ Ilustracje: Paweł Gierliński ➜ Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus) ➜...
  • Blog o książkach
    Mikroogród na parapecie – uprawa ziół i mikrogreens w domu - Jeżeli marzysz o świeżych ziołach i mikrogreens bez wychodzenia z domu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przemień swój parapet w tętniący życiem mikroogród,...
  • Świat ukryty w słowach
    Podsumowanie czerwca - *~Witajcie kochani!* *Zapraszam na czytelnicze podsumowanie czerwca ♥* *Aneta Jadowska "Sekret prawie byłego męża"* (352 strony) *Moja ocena: 6...
  • kryminał na talerzu. blog kulinarno-kryminalny
    "Bogowie małego morza" Jędrzej Pasierski - Autor: *Jędrzej Pasierski* Tytuł: *Bogowie małego morza* Cykl: *inspektor Leon Szeptycki, tom 1* Data premiery: *18.06.2025* Wydawnictwo: *Literackie* Licz...
  • zwierz popkulturalny
    Zobaczyć Pemberley czyli o „Materialistach” - W jednej z moich ulubionych scen, w „Dumie i Uprzedzeniu” Elizabeth Bennet po raz…
  • zaczytASY
    Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło] - [image: Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło]] *Nie lubię co prawda czytać serii nie po kolei, ale czasem tak się zdarza i mogę wtedy dostrzec, na il...
  • Na regale u Marty Mrowiec
    Karolina Dzimira-Zarzycka, Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków (2025) - Muszę przyznać, że bardzo lubię sięgać po książki związane ze sztuką. Jakiś czas temu opowiadałam Wam o książce Podróże po Włoszech z Artemizją Gentilesc...
  • NIEnaczytana
    "Niewolnica wolności" - Ildefonso Falcones - *Nauczyła się słuchać. […] Wszystkie te historie łączyły się w jedną wielką opowieść o znoju i cierpieniu. Zagnieżdżały się we wnętrzu Lity, żeby już na ...
  • Co Aśka przeczytała…
    „Schronisko, które zostało zapomniane” – Sławek Gortych - Znów wędrowałam po karkonoskich szlakach. Tropem mrocznych tajemnic, których korzenie sięgnęły mało znanych, a prawdziwych wydarzeń z okresu II wojny… T...
  • unSerious
    Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 - [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] Czytaj dalej Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 at unSerious.
  • K-czyta | Blog książkowy
    Jenny Blackhurst - Sezonowa dziewczyna - *Jenny Blackhurst, Sezonowa dziewczyna* [The Summer Girl], tłum. Łukasz Praski, Albatros, 2025, 350 stron. Od mojego poprzedniego spotkania z *Jenny B...
  • Micha kultury
    „Czemu na podłodze śpisz” D. Cvijetić, „Czas starego Boga” S. Barry i „ Arabskie noce” R. F. Burton - *Czemu na podłodze śpisz*Darko Cvijetić *Gatunek: *literatura piękna *Rok polskiego wydania: *2025 *Liczba stron: *114 *Wydawnictwo:* Noir sur Blanc J...
  • Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
    Zapowiedzi lipiec 2025 - Zastanawiacie się, co będziemy czytać w lipcu? Same fajne rzeczy! Przepraszam za brzydkie pismo W… Artykuł Zapowiedzi lipiec 2025 pochodzi z serwisu Bard...
  • Nebule blog parentingowy
    Książki dla dzieci na wakacje – najciekawsze propozycje dla dzieci 8+ - Wakacje to idealny czas na odpoczynek, przygody i … czytanie! Bez szkolnych obowiązków i codziennego pośpiechu dzieci mogą zanurzyć się w fascynujących h...
  • Na Czytniku
    „Mój Giovanni” James Baldwin – Relacja, która zmienia życie - Nie czytałam opisu. Bardziej przyciągnął mnie sam autor powieści. Bazowałam na pochlebnych opiniach czytelników, którzy pisali, że twórczość James Baldwi...
  • NOWALIJKI
    VALÉRIE PERRIN „COLETTE” - Valérie Perrin nie tylko szturmem wdarła się na szczyty list książkowych bestsellerów, ale – przede wszystkim – znalazła sposób na…
  • Mozaika Literacka
    "BECOMING MILA" - ESTELLE MASKAME | Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca - Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca. Historia otulona promieniami żarliwego słońca, niezwykle przyjemna, rozk...
  • Wielki Buk
    Książki na lato 2025 - Mamy lato! Tradycja więc zobowiązuje. Nowa pora roku to nowa porcja inspiracji do czytania. Przed Wami: książki na lato! „Cały ten błękit” Mélissa da Costa...
  • Bajkonurek
    A ty rób swoje - "Akuszerki" Sabiny Jakubowskiej - Książkę polecił mi kolega, poważny, w średnim wieku, na stanowisku dyrektorskim, słowami „przeczytaj, mnie po stu stronach mózg rozj*ebało”. Przeczytał...
  • smakksiazki.pl
    Najlepsza książka Jo Nesbø, czyli śladami „Samotnego wilka” po Minneapolis - Ależ to była podróż! Najpierw do Frankfurtu, potem do Chicago, aż wreszcie, w towarzystwie Grzegorza Dziedzica, do Minneapolis. Odwiedziliśmy miejsca zwi...
  • Zakątek czytelniczy
    Kultor - Artur Urbanowicz - *Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czarna Owca* Byliście kiedyś na Suwalszczyźnie? Ja tak, ale dawno temu, jeszcze w podstawówce na koloniach. Niew...
  • Popbookownik
    Sztuka przyjmowania gości: Jak zorganizować niezapomniane spotkanie? - W dobie cyfrowej komunikacji i spotkań online, wspólne celebrowanie chwil w domowym zaciszu nabiera zupełnie nowego, głębszego znaczenia. Przyjmowanie gośc...
  • Recenzje Gaby
    Wilcze ślady - Ludka Skrzydlewska. Romans z wilkołakiem - Jeśli macie dość typowych romansów i szukacie czegoś świeżego, sięgnijcie po połączenie urban fantasy i gorącego romansu. *W tej historii poznajemy cz...
  • Wybredna Maruda
    Czcijmy zamiatających, czyli Błogosławieństwo Niebios – Mo Xiang Tong Xiu - [image: Książka błogosławieństwo niebios opinie] Błogosławieństwo niebios – czyli co się dzieje, gdy książę z obsesją na punkcie zamiatania spotyka demonicz...
  • Wyliczanka.eu
    Czytający, do głosowania! [Wybieramy lektury Sekcji Klasyka na nowy sezon] - Kalkowska, Baldwin, James, Isherwood, Bobkowski, Brandys, Lanckorońska, Lee, Lessing i Janion. Jeśli któreś z tych nazwisk budzi w Tobie, Droga Osoba Czy...
  • Czytelnicze Podwórko
    Survival z Zuzą, czyli przetrwaj w każdych warunkach – recenzja - Mój starszy syn od czterech lat jest częścią skautingowej społeczności. Oprócz niewątpliwie pozytywnego wpływu na rozwój umiejętności społecznych, ciekaw...
  • Niedopisana Recenzja
    Na stronach powieści. „Niech żyje zło” – recenzja książki - *Fantasy, a szczególnie romantasy, to gatunek, który w ostatnich latach przeżywa swego rodzaju renesans. Czytelnicy na nowo zachwycają się magicznymi ...
  • Ronja.pl
    Gry bez prądu dla dwulatka i trzylatka – najciekawsze proste gry planszowe i kooperacyjne (aktualizacja 2025) - Zebrałam w jednym miejscu najciekawsze (i najładniejsze! 🙂 ) gry dla dwulatków i trzylatków. Nieco starsze dzieci też będą nimi zainteresowane. Znajdziesz...
  • Blog pod Małym Aniołem
    Suknia i sztalugi - Piotr Oczko - Dzień dobry! Wydawnictwo Znak wydało w 2024 roku książkę, która została moim najlepszym książkowym przyjacielem. Trudno mi uwierzyć, że w Polsce ktoś zde...
  • Z pierwszej półki
    Mary Beard – Cesarz Rzymu - Kim właściwie był cesarz starożytnego Rzymu? Kim byli ludzie w jego otoczeniu? Jak żył, jak pracował? Czego po nim oczekiwali potężni senatorowie i zwykl...
  • Książką po grzbiecie
    Hello world! - Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing! The post Hello world! appeared first on My Blog.
  • Czytaj PL
    Akcja Czytaj PL – Jak to się zaczęło? - W tym roku mija już 10 LAT od powstania akcji Czytaj PL! Zanim wystartujemy z dziesiątą edycją, udamy się w krótką podróż w czasie i przypomnimy, co dzia...
  • Kulturalna meduza
    Oblałabym egzamin na licencję na czarowanie [wywiad z Aleksandrą Okońską] - [image: aleksandra okońska wywiad] Jak wyglądała droga od pierwszego pomysłu do wydania *Licencji na czarowanie*? Do której z książkowych bohaterek jest naj...
  • read up!
    Przegląd Kobiecego Kina #21: filmy wojenne - W najnowszym odcinku Przeglądu Kobiecego Kina, czyli cyklu, w którym opowiadam o filmach kręconych przez kobiety, biorę na warsztat temat, który na pierw...
  • Technikolorowy
    Święta z Wytrzeszczem, czyli „Przesilenie zimowe” - 1 stycznia. Nic nie wskazuje na to, że w pierwszy dzień nowego roku obejrzę film, który najprawdopodobniej zdeterminuje tegoroczną topkę. A jednak. Wybra...
  • oczytany facet
    Nowe tendencje w literaturze. Pokolenie Z ma swój głos - Literatura od zawsze odzwierciedlała ducha swojej epoki, a młodzi autorzy, jako część tego procesu, przyczyniają się do ewolucji…
  • Spadło mi z regała
    „Hacjenda” Isabel Cañas - Małżeństwo z rozsądku, niezgoda na niesprawiedliwość, chęć zemsty – nie trzeba cofać się o dwieście lat, żeby usadowić akcję we obecnych czasach. Jeśli do ...
  • maobmaze by Magdalena Zeist
    Młodość | Linn Skaber, Lisa Aisato - Dorośli mówią, że człowiek nie potrzebuje wielu przyjaciół, wystarczy jeden. Czy ktoś ma numer do tego Jednego? [image: Młodość - Linn Skaber] MłodośćAu...
  • Jelenka
    Spowiedź carycy Katarzyny II - Caryca Katarzyna II była jedną z bardziej fascynujących władczyń w historii. Niesamowita charyzma, postępowe podejście i bezkompromisowość to tylko niekt...
  • nieperfekcyjnie.pl
    "Wytrwałość dzikich kwiatów" - Micalea Smeltzer - Ostatnio zaczytuję się w literaturze pięknej poruszającej trudne tematy, którą uwielbiam. Natomiast po ostatnich dość ciężkich tygodniach zapragnęłam zab...
  • NA REGALE
    #255 "Book lovers" by Emily Henry - Powiedzieć, że uwielbiam książki Emily Henry, to jak powiedzieć nic! Autorka serwuje nam kolejną, przecudowną, ciepłą, romantyczną historię o dwojgu l...
  • Ballady bezludne
    Czytelnicze podsumowanie 2022. Najlepsze książki minionego roku - Konkret. Zawsze się rozgaduję w tych podsumowaniach, a przecież rzecz jest prosta. Chciałam w 2022 przeczytać sto książek, nie udało się, ale nie żałuję ...
  • Obibooki Emki
    Edison i Einstein - nowe książki o myszach Torbena Kuhlmanna od wydawnictwa Tekturka (patronat) - I znów, kiedy zaczęłam fotografować książki Torbena Kuhlmanna, miałam problem z podjęciem decyzji, które ilustracje Wam pokazać. Wszystkie są piękne i je...
  • To read or not to read? | Bibliofilem być
    Lipcowe zapowiedzi wydawnicze - Wakacje! Czas, kiedy można wziąć się za nadrabianie tych wszystkich książek, które tak chcieliśmy nadrobić, ale nie było kiedy. Co prawda wydawnictwa wca...
  • KAWA Z LITERAMI
    O Królowej! #matematyka, Dmytro Kuźmenko - Chcesz zachęcić swoje dziecko (w wieku szkolnym) do matematyki? Przełamać jego opór?Albo wręcz przeciwnie – Twoje dziecko jest tak zajarane matmą, że chces...
  • Lustro Rzeczywistości
    Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Wznowienie - *Skazani na ból to jedna z najpiękniejszych opowieści dla młodych ludzi, która po kilku latach od premiery doczekała się zasłużonego wznowienia. To nie...
  • Lost In My Books
    5 POWODÓW, DLACZEGO NIE POWINIENEŚ UZALEŻNIAĆ SIĘ OD KSIĄŻEK - [image: 5 powodów dlaczego nie powinieneś uzależniać się od książek] *Każde uzależnienie ma swoje wady, nawet jeśli jest to dobre uzależnienie. Przedstawia...
  • HERBATKA Z KSIĄŻKĄ
    TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY - Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę A...
  • Agata czyta książki
    Żywioły Podkarpacia #1 – „Rzeka” - Anna Kusiak zadebiutowała w marcu 2021 roku powieścią „Cień Judasza” (w najbliższym czasie z pewnością skuszę się na jej audiobookową wersję), na początk...
  • pierwszyrozdzial.com
    Świąteczne morderstwo – Ada Moncrieff - Mówię Wam jak świetnie się z nią bawiłam! Zaczytywałam się z każdej stronie i z żywym zainteresowaniem śledziłam postępy prywatnego śledztwa w posiadłości ...
  • Zlodziejka Ksiazek
    2021 w książkach | wszystkie książki przeczytane w ubiegłym roku - Obiecałam sobie, że w 2021 roku powrócę do blogowania, ale poniosłam na tym polu sromotną porażkę. Motywowana przez moją najwierniejszą czytelniczkę w os...
  • Booklove
    Książka na Mikołajki - Co polecam w tym roku na Mikołajki. Subiektywnie i krótko. Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne) To jest książka, którą po ...
  • To Read Or Not To Read - recenzje książek
    Książka bez emocji? - "Almond" Sohn Won-Pyung [RECENZJA] - Nigdy nie sądziłam, że spotkam się kiedyś w swoim życiu z książką, która w każdym calu będzie pozbawiona emocji, a jednak jednocześnie wywoła całą lawinę...
  • Filologika – wyprowadzi cię z błędu!
    Similique quis a libero enim quod corporis - Similique quis a libero enim quod corporis saepe quis. Perspiciatis velit quae consectetur consequatur eligendi. Omnis officiis quis culpa possimus exercit...
  • Blog o książkach
    Turbulencja – Dariusz Kulik - Jeśli zastanawiasz się, czy sięgnięcie po tę książkę rozwieje wszystkie Twoje obawy związane z lataniem samolotem to odpowiedź jest prosta: otóż…nie. Już...
  • 1905
    Czego nauczył mnie pierwszy rok pracy jako front-end developer - Ten wpis miał powstać ponad półtora roku temu, czyli dokładnie wtedy, kiedy rzeczywiście stuknął mi pierwszy rok pracy na stanowisku programistycznym. Sp...
  • Co Za Badziewny Czytacz
    Badziewne recenzje #168 Zabójcza przyjaźń - "Zabójcza przyjaźń" Alice Feeney, Wydawnictwo W.A.BJakiś czas temu czytałam książkę tej samej autorki pod tytułem „Czasami kłamię” i pamiętam, że zrobiła ...
  • Caroline Livre
    „Flying High” Bianca Iosivoni - Seria Bianki Iosivoni „Falling Fast” oraz „Flying high” w pewien sposób reprezentuje książki, których zwykle nie czytam. Tak już jakoś mam, że rzadko sięga...
  • Biblioteczka Suomi - blog kulturalny
    Cienie Nowego Orleanu - Maciej Lewandowski - Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam słabość do mrocznych i dusznych opowieści, które podczas czytania wręcz metaforycznie oblepiają cię swoim brudem. Stan...
  • Welcome to room 6277 and please try to enjoy your stay...
    Uwolniona - Tara Westover - Tytuł: Uwolniona Autorka: Tara Westover Wydawnictwo, rok wydania: Czarna Owca, 2019 Liczba stron: 448 Cena: 44,90 zł *~~***~~* Oficjalna recenzja dla po...
  • Do utraty tchu. Uważniej
    "Wyścig po Złotego Żołędzia" | Katy Hudson - [image: Zdjęcie jest ilustracją do treści.] Kupiliśmy memo. Z Psim Patrolem. Już się cieszyłam na popołudnie przy wspólnym stole. Zepchnęłam w ciemny zak...
  • niekulturalnie.pl
    "Milion małych kawałków" - James Frey | Tak wstrząsająca, jak mówią? - Wstrząsająca, kontrowersyjna, zapierająca dech w piersi - tak czytelnicy określają książkę Jamesa Freya. Postanowiłam przekonać się, czy to prawda i czy r...
  • Miasto Książek
    „Kobieta ze szkła” Caroline Lea - Bywa, że do książki przyciąga coś irracjonalnie kuszącego. Dla mnie takim magnesem bywa daleka Północ, surowy krajobraz, zimne wyspy…
  • Gulinka patrzy
    Kristin Hannah – „Zimowy ogród” - Mam wrażenie, że Kristin Hannah dopiero przy okazji „Słowika” stała się popularna w Polsce. Sama byłam przekonana, że to jej pierwsza książka wydana u nas...
  • Maw reads
    E-BOOK: Nie odpisuj - Marcel Moss - O hejcie w Internecie mówi się coraz więcej. To dobrze, warto o nim mówić i z nim walczyć. Jak tylko w zapowiedziach pojawiła się książka Nie odpisuj, kie...
  • Oddychajaca ksiazkami
    #2 Ostatnio obejrzane - dlaczego warto zaczął "Przyjaciół"? - Myślę, że dla większości moich czytelników tego serialu nie trzeba przedstawiać. Uwielbiany na całym świecie pomimo upływu lat, śmieszy i doprowadza do ...
  • DZIEWCZYNA Z BIBLIOTEKI | Blog o literaturze
    Złota trzynastka 2019 roku - Do napisania o najlepszych książkach przeczytanych w 2019 roku zabieram się od początku grudnia. Było to zadanie szalenie trudne - w minionym roku trafił...
  • god save the book
    Filigranowy tekst na rocznicę mamucią [10 lat!] - Moja pamięć utkana jest z lektur. Mam taki osobniczy defekt, że niewiele pamiętam szczegółów ze swojego życia i życia najbliższych. Najważniejsze wydarzeni...
  • Kochajmy książki!
    Przeprowadziłam się! Nowy, stary blog - Blogger uwierał mnie od dawna, ale przeprowadzki nie planowałam. Jeśli tu czasem wpadacie, to wiecie, jak ja bloguję. Okazyjnie, z rzadka, zrywami. Przez t...
  • Sweeciak.pl
    Marzenia są po to aby je spełniać - Pamiętam czasy aparatów analogowych. Człowiek kupował kliszę, pstrykał zdjęcia a potem szedł do punktu fotograficznego i z niecierpliwością oczekiwał na ...
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Razem kulturalnie

Copyright © Panna Zabookowana. Designed by OddThemes