Panna Zabookowana
  • STRONA GŁÓWNA
  • TEKSTY
    • Lifestyle
    • Książki
      • Recenzje
      • Zestawienia
      • Inne
    • Podróże
    • Kultura
  • KONTAKT

Prawdę powiedziawszy zabierałam się do stworzenia niniejszego posta już kilkakrotnie, ale za każdym z nich coś odwracało moją uwagę. W świecie szeroko rozumianej blogosfery jestem nie tylko twórcą, ale i odbiorcą pewnych treści - czytam posty, oglądam materiały zamieszczane na YouTube i obserwuję setki kont na Instagramie poświęcone tematyce książkowej (jedne ze względu na fotografie, inne - relacje) - może nawet rola odbiorcy jest mi pod pewnymi względami bliższa, bo więcej czasu poświęcam na konsumpcję różnych treści niż tworzenie. Obserwując materiały zagranicznych blogerów dotyczące wszelakiego rodzaju nagród literackich - czy to Man Booker Prize czy Women's Prize for Fiction (nagroda, do której nominacje poznamy niemal dosłownie na dniach i nie mogę się tego wprost doczekać), czy wreszcie, nagroda nieco innego kalibru, Goodreads Choice Awards - od dawna chciałam przygotować podobny kontent. Post, w którym mogłabym pogdybać jakie tytuły trafią na listę nominowanych, co sądzę na temat pozycji, które się na niej znalazły czy spróbować przewiedzieć jaka pozycja otrzyma nagrodę. Z różnych przyczyn jest to jednak niemożliwe - amerykański/angielski rynek książki nie jest mi po prostu wystarczająco znany. Stąd też zwrot zainteresowania ku plebiscytowi organizowanemu przez portal Lubimyczytac.pl

Moje uczucia względem plebiscytu na książkę roku organizowanego przez Lubimyczytac.pl można określić jako skomplikowane. Z jednej strony jestem szczęśliwa, że jakiś portal wyszedł z inicjatywą zbliżoną do tej którą zapoczątkował Goodreads i od kilku lat z niecierpliwością odliczam dni do daty publikacji nominowanych tytułów. Z drugiej, zazwyczaj czuję się rozczarowana opublikowaną listą. Wydaje mi się, że jestem osobą stosunkowo dobrze zorientowaną na polskim rynku książki - śledzę nowości, a przez obserwowanie sporej liczby książkowych influencerów czy grup książkowych mam jakąś wiedzę na temat tego co aktualnie czytają inni. Mimo to często jestem zaskoczona tym jakie tytuły trafiają na listę nominowanych - czy to przez wzgląd na to do jakiej trafiły kategorii, czy to dlatego, że w ogóle znalazły się na liście. A tegoroczna lista nie jest wyjątkiem. Nie przedłużając jednak dłużej, przejdźmy do nominowanych.

LITERATURA PIĘKNA

Przeczytałam zaledwie jedną pozycje nominowaną w niniejszej kategorii (na szczęście wywarła ona na mnie wystarczająco dobre wrażenie bym bez zastanowienia oddała na nią swój głos), rozpoznaje jednak większość z tytułów. Mój głos trafił do powieści autorstwa Celeste Ng - Małych ognisk. Przepięknej historii, która kładzie nacisk przede wszystkim na problematykę macierzyństwa. Powieść Celeste Ng odniosła ogromny sukces za granicą, ale mam wrażenie, że, podobnie jak debiut autorki, nie trafiła ona do szerokiego grona odbiorców w Polsce i raczej nie ma dużych szans na nagrodę. Kto zatem wygra plebiscyt? Mam tak naprawdę kilka typów: popularność ekranizacji może spowodować, że nagrodę zgarnie powieść Tamte dni, tamte noce; z drugiej strony entuzjazm w związku z otrzymaniem nagrody Man Booker International Prize może zafundować kolejne wyróżnienie Oldze Tokarczuk i jej Opowiadaniom bizarnym. Obawiam się jednak najgorszego - wygranej Katarzyny Nosowskiej i jej pozycji A ja żem jej powiedziała... . I nie chodzi nawet o to, że jest to zły tytuł, nie mogę się na ten temat wypowiedzieć, bo nie miałam okazji do lektury, ale o to, że raczej trudno zaklasyfikować go jako literaturę piękną. 

4 3 2 1, Paul Auster
A ja żem jej…, Katarzyna Nosowska - wygra
Berta Isla, Javier Marias
Błękit, Maja Lunde
Immortaliści, Chloe Benjamin
Inni ludzie, Dorota Masłowska
Jedyna historia, Julian Barnes
Legenda o samobójstwie, David Vann
Małe ogniska, Celeste Ng - mój głos
Niewidzialni, Roy Jacobsen
Nikt nie idzie, Jakub Małecki
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk
Patria, Fernando Aramburu
Podróż zimowa, Jaume Cabré
Poświata, Michael Chabon
Strażnik rzeczy zagubionych, Ruth Hogan
Śmierć Komandora. Pojawia się idea, Haruki Murakami
Tamte dni, tamte noce, André Aciman
Ucho igielne, Wiesław Myśliwski
Wszystkie kwiaty Alice Hart, Holly Ringland

POWIEŚĆ HISTORYCZNA

W kategorii powieści historycznych miałam okazję czytać trzy nominowane tytuły: najnowszą powieść Kristin Hannak czyli Wielką samotność, na którą zdecydowałam się oddać swój głos, bo to przepiękna historia o pokonywaniu trudności, ludzkim cierpieniu i samotności, która na dodatek doskonale oddaje szorstki klimat Alaski; kolejną historię z cyklu Siedem sióstr, czyli Siostrę cienia (która stanowi na chwilę obecną mój ulubiony tom i nie byłabym rozczarowana gdyby otrzymała wyróżnienie od Lubimyczytac.pl); oraz bestsellerową pozycję autorstwa Heather Morris Tatuażystę z Auschwitz, która okazała się dla mnie pewnym rozczarowaniem, ale która ma sporą szansę na zwycięstwo. Gdybym miała wytypować trzy tytuły pomiędzy którymi rozegra się walka o zwycięstwo, wskazałabym na wspomnianą już Wielką samotność (chociaż przede wszystkim ze względu na to, że sporo czytelników zachwyciło się poprzednią powieścią autorki - Słowikiem); Lincolna w Bardo (bo w końcu jest to laureat Man Booker Prize); i właśnie Tatuażystę z Auschwitz. Finalnie wygra jednak Heather Morris.

Błoto, Hillary Jordan
Owoc granatu. Dziewczęta wygnane, Maria Paszyńska
Kamerdyner, Paweł Paliński i inni
Koniec i początek, Manula Kalicka
Królestwo, Szczepan Twardoch
Lincoln w Bardo, George Saunders 
Łowca posagów, Daisy Goodwin
Manhattan Beach, Jennifer Egan
Patrioci, Sana Krasikov
Podróż do krainy umarłych. Zanim nadejdzie jutro, Joanna Jax
Portret rodzinny, Jenna Blum
Runa, Vera Buck
Silva rerum II, Kristina Sabaliauskaite
Siostra cienia, Lucinda Riley
Szarość miejskich mgieł, Edyta Świętek
Tatuażysta z Auschwitz, Heather Morris - wygra
Wielka samotność, Kristin Hannah - mój głos 
Wyśnione życie, Cynthia Swanson
Zmierzch Tudorów, Philippa Gregory
Zostań, a potem walcz, John Boyne

KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER

Jestem niemal zaskoczona tym, że miałam okazję czytać zaledwie trzy pozycje z niniejszej kategorii - jest to bowiem chyba jeden z tych gatunków, po który sięgam najczęściej. Nie mogłam oddać głosu na Na skraju załamania B. A. Paris, ani W żywe oczy JP Delaney'a, bo miałam tym tytułom sporo do zarzucenia. A chociaż serduchem jestem za powieścią Wojciecha Chmielarza i jego Żmijowiskiem, bo to chyba mój ulubiony autor w tym gatunku, nie mogłam z czystym sumieniem zagłosować na pozycję, której nie miałam okazji czytać. Finalnie zagłosowałam zatem na Surogatkę Louise Jensen. Wydaje mi się jednak, że nikt nie jest w stanie zagrozić Remigiuszowi Mrozowi i nagrodę po raz kolejny z rzędu wygra jego powieść z serii o Chyłce i Zordonie, czyli tym razem Testament,

Kobieta w oknie, A. J. Finn
Kredziarz, C. J. Tudor
Macbeth, Jo Nesbo
Miejsce egzekucji, Val McDermid
Milczące dziecko, Sarah A. Denzil
Najszczęśliwsza, Max Czornyj
Na skraju załamania, B. A. Paris
Nora, Katarzyna Puzyńska
Outsider, Stephen King
Podejrzany, Paulina Świst
Rozmówca, Chris Carter 
Skradzione laleczki, Ker Ducker i K. Webster
Surogatka, Louise Jensen - mój głos 
Testament, Remigiusz Mróz - wygra
W domu, Harlan Coben
W pułapce, Magda Stachula
W żywe oczy, JP Delaney
Zabójcza biel, Robert Galbraith
Zamęt, Vincent V. Severski
Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

LITERATURA OBYCZAJOWA, ROMANS

Po raz kolejny czytałam zaledwie jeden tytuł wśród nominowanych i to na niego oddałam swój głos, mianowicie Wszystkie nasze obietnice autorstwa Colleen Hoover - niesamowicie poruszający portret kobiety, która pragnie zostać matką i ogromnej miłości. Powieść amerykańskiej autorki wywarła na mnie ogromne wrażenie i wcale nie byłabym zaskoczona, gdyby wygrała plebiscyt w swojej kategorii, zwłaszcza, że Colleen Hoover już kilkakrotnie została doceniona przez użytkowników portalu. Jeśli nie Wszystkie nasze obietnice, nagroda powędruje zapewne do Jojo Moyes i jej powieści Moje serce w dwóch światach, albo Z każdym oddechem Nicholasa Sparksa (którego typuję jako zwycięzcę bo chyba wszyscy wiemy jak ogromną popularność zyskał autor).

Alec, L. A. Casey
Apartament w Paryżu, Guillaume Musso
Bez pożegnania, Mia Sheridan
Bossman, Vi Keeland
Dopóki nie zjawiłeś się ty, Penelope Douglas
Dziesięć poniżej zera, Whitney Barbeti
Intryga, L. J. Shen
Moje serce w dwóch światach, Jojo Moyes
Papierowa księżniczka, Erin Watt
Poza rytmem, Brittainy C. Cherry
Present Perfect, Alison G. Bailey
Revved, Samantha Towle
To nie ja, kochanie, Tillie Cole
Vincent Boys, Abbi Glines
Wszystkie nasze obietnice, Colleen Hoover - mój głos 
Wszystko przed nami, Samantha Young
Zakazany układ, K.N. Haner
Zanim zostaliśmy nieznajomymi, Renee Carlino
Złe serce, Leisa Rayven
Z każdym oddechem, Nicholas Sparks - wygra

LITERATURA FAKTU, PUBLICYSTYKA

Nie jestem czytelnikiem, który często sięga po literaturę non-fiction i to, że nie czytałam żadnej z nominowanej pozycji nawet szczególnie mnie nie dziwi (chociaż trochę się tego wstydzę). Nie oddałam żadnego głosu w niniejszej kategorii, mam też pewne problemy z wytypowaniem potencjalnego zwycięzcy. Gdyby sugerować się tym, które pozycje zyskują uznanie wśród krytyków, wskazałabym na Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii; z drugiej strony wiem jaką popularnością cieszyły się poprzednie pozycje panów Cezarego Łazarewicza i Pawła Reszki i nie czułabym się zaskoczona wygraną Koronkowej roboty. Sprawy Gorgonowej ani Małych bogów 2. Jak umierają Polacy (chociaż sama byłam rozczarowana pierwszą częścią). Stawiam jednak, ze wygra Justyna Kopińska i jej reportaże Z nieniawiści do kobiet.

21 lekcji na XXI wiek, Yuval Noah Harari
Agonia, Paweł Kapusta
Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii, Małgorzata Rejmer
Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, Tomek Michniewicz
Dwie siostry, Åsne Seierstad
Eksperyment. Opowieść o mrocznej godzinie w dziejach medycyny, Luke Dittrich 
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej, Cezary Łazarewicz 
Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet, Karolina Bednarz 
Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy, Paweł Reszka
Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów, J.S. Margot
Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim, Jon Krakauer
Nie ma, Mariusz Szczygieł
Służące do wszystkiego, Joanna Kuciel Frydryszak
TOPR. Żeby inni mogli przeżyć, Beata Sabała Zielińska 
Trupia Farma. Nowe śledztwa, Bill Bass, Jon Jefferson
Urobieni. Reportaże o pracy, Marek Szymaniak
Zaginione Miasto Boga Małp, Douglas Preston
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X, Iza Michalewicz
Z nienawiści do kobiet, Justyna Kopińska - wygra
Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci, Jacek Hołub

AUTOBIOGRAFIA, BIOGRAFIA, WSPOMNIENIA

W przypadku kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia oddałam już swój głos - na pozycję Trevora Noaha Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA. Prawdę powiedziawszy nie wydaje mi się jednak by wygrała ona plebiscyt. Ze względu na nowy trend na polskim rynku wydawniczym (szeroko pojęta tematyka medyczna; w 2019 roku ze wskazaniem na rolę pielęgniarek) może wygrać książka Adama Kay'a Będzie bolało. Osobiście jednak wydaje mi się, że zwycięży po raz kolejny Magdalena Grzebałkowska i jej tytuł Komeda. Osobiste życie jazzu. 

Amundsen. Ostatni wiking Stephen R. Bown
Artur Hajzer. Droga słonia Bartek Dobroch
Będzie bolało Adam Kay
Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem Markéta Zahradníková
Dom z dwiema wieżami Maciej Zaremba Bielawski
Dziewczęta z Auschwitz Sylwia Winnik
Dziewczyny z Wołynia Anna Herbich
Elegia dla bidoków J. D. Vance
Jacek Anna Bikont i Helena Łuczywo
Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996 Wisława Szymborska i Zbigniew Herbert
Joseph Conrad i narodziny globalnego świata Maya Jasanoff
Kieślowski. Zbliżenie Katarzyna Surmiak-Domańska
Komeda. Osobiste życie jazzu Magdalena Grzebałkowska - wygra
Kurtyka. Sztuka wolności Bernadette McDonald
Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim Piotr Stelmach
Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA Trevor Noah - mój głos
Niewyjaśnione okoliczności Richard Shepherd
Pokonać mur. Wspomnienia Marina Abramović
Rasputin. Wiara, władza i zmierzch dynastii Romanowów Douglas Smith
Wodecki. Tak mi wyszło Wacław Krupiński i Kamil Bałuk

FANTASTYKA

Przyznaję, że oddałam swój głos na Kirke Madeline Miller, mimo że sama nigdy nie nazwałabym tej powieści fantastyką. Wiem, że sporo czytelników zawiodło się na tej lekturze, ale sama jestem jej ogromną wielbicielką (podobała mi się nawet bardziej niż debiut autorki Achilles. W pułapce przeznaczenia).Obawiam się jednak, że po raz kolejny zwycięży powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk należącą do serii Kwiat paproci - Przesilenie. Pomijam już fakt, że mam wątpliwości czy rzeczywiście jest to dobry przedstawiciel gatunku, zamknięcie serii było dla mnie po prostu sporym rozczarowaniem. 

Bożogrobie Jay Kristoff
Bramy Światłości: Tom 3 Maja Lidia Kossakowska 
Cień Adam Przechrzta
Cień rycerza Sebastien de Castell
Dawca Przysięgi. Część 2 Brandon Sanderson
Diabelski młyn Aneta Jadowska
Kamienne niebo Nora K. Jemisin
Każde martwe marzenie Robert M. Wegner
Kirke Madeline Miller - mój głos
Magia wskrzesza Ilona Andrews
Ogień i krew. Część 1 George R.R. Martin
Otchłań: Księga I Peter V. Brett
Pierwszy róg Richard Schwartz
Przesilenie Katarzyna Berenika Miszczuk - wygra
Słowo i miecz Amy Harmon
Stróże Jakub Ćwiek
Toń Marta Kisiel
Virion. Obława Andrzej Ziemiański
Wyczarowanie światła Victoria Schwab
Zamęt nocy Patricia Briggs

SCIENCE FICTION

Jeżeli miałabym wskazać jedną kategorię na której znam się w najmniejszym stopniu, byłoby to właśnie science fiction. Nie tylko nie czytałam żadnej z nominowanych pozycji, ale też niewiele z nich tak naprawdę kojarzę. Nie oddałam żadnego głosu (chociaż kibicuję Becky Chambers bo znam jej debiutancką powieść i wywołała na mnie bardzo dobre wrażenie). A jako zwycięzcę typuję Cixina Liu i jego Koniec śmierci tylko i wyłącznie, dlatego że swego czasu sporo słyszałam o trylogii jego autorstwa.

Cyfrak Krzysztof Haladyn
Europa jesienią Dave Hutchinson
Głębia. Bezkres Marcin Podlewski
Koniec śmierci Cixin Liu - wygra
Łańcuch dowodzenia Marko Kloos
Matka Edenu Chris Beckett
Nowe otwarcie Evan Currie
Początek podróży Dariusz Domagalski
Poklatkowa rewolucja Peter Watts
Proxima Stephen Baxter
Przebudzeni bogowie Sylvain Neuvel
Przygotowania Orson Scott Carr
Pustka: Ewolucja Peter F. Hamilton
Sente Michał Cholewa
Spektrum Martyna Raduchowska
Star Wars. Ahsoka E.K. Johnston
Wojna Kalibana James S.A. Corey
Wspólna orbita zamknięta Becky Chambers
Zrodzony Jeff VanderMeer 
Zwycięstwo albo śmierć Robert J. Szmidt

HORROR

Oddałam swój głos na powieść wydaną przez wydawnictwo Albatros - mianowicie na Głód, ale jestem niemal pewna, że zwycięstwo powędruje do innego tytułu (chociaż wydawnictwo się zgadza). Tak jak w przypadku kryminałów, sensacji i thrillerów niezmiennym faworytem pozostaje Remigiusz Mróz, tak w odniesieniu do horroru jest nim nie kto inny tylko Stephen King. Zwycięży zatem Uniesienie, a w ścisłej czołówce będzie mu towarzyszyć syn z Dziwną pogodą i powieść, którą sama skategoryzowałabym raczej jako thriller czyli Ocalałe.

Czerwony śnieg Ian R. MacLeod
Dziwna pogoda Joe Hill
Głód Alma Katsu - mój głos
Jego krwawe zamiary Graeme Macrae Burnet
Krwawy księżyc K. C. Hiddenstorm
Może pora z tym skończyć Iain Reid 
Nowy dom na Wyrębach II Stefan Darda
Ocalałe Riley Sager
Omen David Seltzer
Ostatnie dni Jacka Sparksa Jason Arnopp
Szczelina Jozef Karika
Uniesienie Stephen King - wygra
Wieczna noc Chuck Hogan, Guillermo del Torro
Wirus Graham Masterton
Wi@rus Marek Zychla
Wyklucie Ezekiel Boone
Złamane dusze Simone St. James
Zwyrodniali Scott Cawthon, Kira Breed Wrisley


POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA

Swój głos w kategorii powieści młodzieżowej oddałam na debiut Angie Thomas The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz. Mam dziwne wrażenie, że wydawnictwo Papierowy Księżyc ma tendencje do wydawania bardzo głośnych zagranicznych tytułów, które w Polsce nie doczekują się takiego rozgłosu. Nie wydaje mi się by Angie Thomas zyskała nagrodę. Powędruje ona albo do Małgorzaty Musierowicz i Ciotki Zgryzotki (bo sentyment do Jeżycjady robi swoje), albo, co bardziej prawdopodobne, do młodzieżowej powieści Colleen Hoover Without Merit

Begin Again Mona Kasten
Chłopak, który bał się być sam Marieke Nijkamp 
Chłopak, który wiedział o mnie wszystko Kirsty Moseley
Chłopak taki jak ty Ginger Scott
Cinder i Ella Kelly Oram
Ciotka Zgryzotka Małgorzata Musierowicz
Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie R. J. Palacio
Dzień ostatnich szans Robyn Schneider
Leah gubi rytm Becky Albertalli 
Love & Gelato Jenna Evans Welch
Miłość i inne zadania na dziś Kasie West
More Happy Than Not. Raczej szczęśliwy niż nie Adam Silvera
Naznaczeni. Więzy krwi Jennifer Lynn Barnes
Nieodgadniony Maureen Johnson 
Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów Krystal Sutherland
Silence Natasha Preston
The Foxhole Court Nora Sakavic
The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz Angie Thomas - mój głos 
To zdarza się tylko w filmach Holly Bourne
Without Merit Colleen Hoover - wygra

FANTASTYKA MŁODZIEŻOWA

W przypadku tej konkretnej kategorii mam swojego ewidentnego faworyta. Nie mogłam oddać swojego głosu nikomu innemu tylko Laini Taylor, która ewidentnie była moim odkryciem 2018 roku, i jej powieści Marzyciel. Strange the dreamer. Jeżeli mam być realistką, nie wydaje mi się jednak by autorka wygrała plebiscyt bo stanęła w konkurencji z bardzo głośnymi nazwiskami literatury młodzieżowej. Konkurować o wygraną będą między sobą Rick Riordan z Labiryntem ognia i Sarah J. Maas z Wieżą świtu, ale to kolejna część serii Szklany tron ostatecznie zwycięży.

Duchy rebelii Alwyn Hamilton
Gdzie niebo mieni się czerwienią Lisa Lueddecke
Gemina. Illuminae Folder_02 Jay Kristoff, Amie Kaufman 
Kosodom Neal Shusterman
Księżniczka Popiołu Laura Sebastian
Labirynt Ognia Rick Riordan
Marzyciel. Strange the Dreamer Laini Taylor - mój głos
Milion światów z tobą Claudia Gray
Niedźwiedź i słowik Katherine Arden
Okrutna pieśń Victoria Schwab
Okrutny książę Holly Black
Ostatni Namsara Kristen Ciccarelli
Przeklęci święci Maggie Stiefvater
Rozdarta Teri Terry
Spętani przeznaczeniem Veronica Roth
Tryjon Melissa Darwood
Trzynasty księżyc Paulina Hendel
Wieża świtu Sarah J. Maas - wygra
Wojenna burza Victoria Aveyard
Zwiadowcy. Klan Czerwonego Lisa John Flanagan

LITERATURA DZIECIĘCA

To kolejna kategoria, w której prawdę powiedziawszy nie czuję się najlepiej. Czytałam jedynie jedną pozycję z listy Dziewczynkę, która wypiła księżyc Kelly Barnhill i to na nią oddałam swój głos. Przyznaję natomiast, że sporo pozycji z listy mnie intryguje (zwłaszcza powieść Jessiki Townsend, która szturmem zdobywa zagraniczny rynek czy inspirowana indyjską mitologią historia o Aru Shah). Mam jednak kilka typów, które mogą zgarnąć nagrodę: gdyby kierować się topką Empika, nagroda trafiłaby do Neli na wyspie rajskich ptaków; wydaje mi się że sporo czytelników może jednak oddawać swoje głosy kierując się znajomością innych powieści autorów - stąd spore szanse ma Modlitwa do morza Khaleda Hosseiniego czy Małe Licho i tajemnica Niebożątka Marty Kisiel. Stawiam jednak, że nazwisko Chris Colfera - aktora znanego z serialu Glee - może przynieść zwycięstwo Krainie Opowieści: Zaklęcie życzeń.

Ada, to wypada! Zofia Karaszewska i Sylwia Stano 
Aru Shah i koniec czasu Roshani Chokshi
Babcocha Daniel de Latour i Justyna Bednarek
Czas robotów Andrzej Maleszka 
Dziennik cwaniaczka. Jak po lodzie Jeff Kinney
Dziewczynka, która wypiła księżyc Kelly Barnhill - mój głos 
Intymne życie zwierząt Anke Kuhl, Katherina von der Gathen
Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń Chris Colfer - wygra
Lalkarz z Krakowa R.M. Romero
Małe Licho i tajemnica Niebożątka Marta Kisiel
Miasteczko Perfect Helena Duggan i Karl Mountford
Mirabelka Cezary Harasimowicz
Mitologia. Przygody słowiańskich bogów Melania Kapelusz
Modlitwa do morza Khaled Hosseini
Mroczny talent Brandon Sanderson
Nela na wyspie rajskich ptaków Nela
Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow Jessica Townsend
Odkrywca Katherine Rundell
O tym można rozmawiać tylko z królikami Anna Höglund
Wojownicy. Nowa przepowiednia #2: Wschód księżyca Erin Hunter

Jestem ciekawa czy sami jesteście zainteresowani plebiscytem Lubimyczytac.pl i czy macie jakieś przypuszczenia odnośnie tego kto otrzyma nagrodę.

Trochę zajęło mi podsumowanie tego minionego 2018 roku. Nie chciałam tego zrobić przed czasem (bo bardzo często zdarza mi się nawet ostatniego dnia roku skończyć jakąś książkę), a potem nazbierało się trochę obowiązków związanych z pisaniem magisterki, kończeniem projektów zaliczeniowych, sesją i pracą; a potem pojawił się jeszcze wyjazd do Neapolu… Przez moment zastanawiałam się nawet czy teraz, kiedy znajdujemy się już niemal w połowie lutego publikacja podsumowania 2018 roku nie mija się nieco z celem, ale a) za bardzo lubię przygotowywać tego rodzaju teksty i b) miałam już gotowe wykresy. Spóźnione, bo spóźnione, ale podsumowanie się pojawi. Jeśli śledzicie moje konto na portalu Goodreads, wiecie że po raz pierwszy od kilku lat nie udało mi się sprostać postawionemu wyzwaniu. Bez problemu osiągnęłam pierwszy próg (100 książek), a także drugi (118), ale niepotrzebnie podniosłam go po raz kolejny do 130 tytułów. Łącznie przeczytałam jednak 129 książek i jestem z tego wyniku niesamowicie zadowolona. 


Najwięcej czytałam w okresie wakacyjnym i na początku roku akademickiego, co raczej mnie nie dziwi. Po bardzo intensywnym maju i czerwcu, kiedy zaangażowałam się w działania festiwalowego wolontariatu, potrzebowałam chwili relaksu - okresu wyciszenia, kiedy będę mogła na spokojnie delektować się lekturą albo serialowi produkcjami i zdecydowanie widać to w powyższych liczbach. Wysoki wynik grudnia to z kolei ostatnia próba sprostania goodreadsowego wyzwania (miałam w planach skończyć jeszcze jeden tytuł, ale wieczorna praca w Sylwestra i późniejsza migrena nieco to utrudniły). W drugiej połowie roku czytałam zdecydowanie więcej (możliwe że poczułam presję w związku ze zwiększającym się stosem nieprzeczytanych tytułów). 


Największa część pozycji z którymi się zapoznałam pochodziła ze zbiorów mojej domowej biblioteczki co cieszy mnie tym bardziej, że po pierwszej połowie roku te wyniki wyglądały zupełnie inaczej (możecie o tym poczytać w poście 2018 rok w książkach (do tej pory)). Uwielbiam korzystać z biblioteki, ale tak jak wspominałam, na ten moment posiadam za dużo własnych nieprzeczytanych pozycji by biblioteczne tytuły zdominowały moje lektury. 2019 rok zaczynam z postanowieniem by w pewnym zakresie ograniczyć nowe książkowe zdobycze i skupić się na pozycjach, które już posiadam na półce - zobaczymy co z tego wyjdzie, na dzień dzisiejszy sama nie zakupiłam jeszcze ani jednego tytułu, ale wiem, że wkrótce ulegnie to zmianie (dajcie spokój, pojawia się za dużo fantastycznych premier).


Niezmiennie czytam więcej pozycji, które wyszły spod pióra kobiet, a nie mężczyzn. Swoją drogą, czytając (albo oglądając) posty innych użytkowników przedstawiające czytelnicze statystyki zawsze nieco bawi mnie ten punkt. Mam wrażenie, że w przypadku znacznej większości czytelników niniejsze proporcje przedstawiają się niejako na odwrót - przeważają tytuły autorstwa pisarzy. Być może w 2019 roku spróbuję nieco poszerzyć swoje horyzonty i dać szansę nieco szerszemu gronu męskich autorów, ale równocześnie nie ukrywam, że nie jest to mój priorytetowy cel.


Jeżeli chodzi o autorów, których twórczość jest mi już w jakimś stopniu znana i takich, z którymi miałam przyjemność zetknąć się po raz pierwszy, proporcje nieco zmieniły się w porównaniu z pierwszą połową roku, ale i tak jestem nimi względnie zadowolona. Wspominałam już o tym kilkakrotnie, ale wykazuję dziwną tendencje do tego by sięgać po coraz to nowsze nazwiska, a ignorować tytuły autorów, których już w pewnym zakresie poznałam. Przygotowując swój arkusz do śledzenia czytelniczych postępów na 2019 rok zatroszczyłam się o to by i w tym roku śledzić niniejszą kategorię żeby nie wrócić do przykrych nawyków. 


Bardzo chciałam umieścić na niniejszym wykresie wszystkie kraje, z których pochodzili autorzy czytanych przeze mnie historii, ale okazało się to zadaniem niewykonalnym (moja aplikacja posiada ograniczoną liczbę danych jakie można umieścić). W zbiorczej kategorii INNE znajdują się wszystkie państwa, które przewinęły się jedynie raz w moich czytelniczych statystykach na 2018 rok - Australia, Bangladesz, Finlandia, Hiszpania, Islandia, Izrael,  Japonia, Nowa Zelandia, RPA, Singapur, Szkocja, Uganda, Urugwaj, Włochy. Jak widzicie wśród moich lektur zdecydowanie dominuje literatura amerykańska, co nieszczególnie mnie dziwi. Miłym zaskoczeniem jest dla mnie jednak obecność literatury polskiej na drugim miejscu.


Niezmiennie w porównaniu z pierwszą połową roku, wśród moich lektur dominowały pozycje skierowane do "dorosłego" odbiorcy. Ponownie, nie jest to dla mnie duże zaskoczenie, dlatego, że świadomie ograniczyłam literaturę Young Adult. Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam abym była na nią za stara i nie zamierzam z niej całkowicie zrezygnować. Odkryłam jednak, że jej lektura sprawia mi zdecydowanie więcej przyjemności gdy nie sięgam po nią zbyt często i przez to nie dostrzegam pewnych schematów fabularnych. Z miłą chęcią poszerzyłabym jednak moją znajomość historii Middle Grade (które w języku polskim chyba nie posiadają dokładnego tłumaczenia i przypisuje się je do literatury dziecięcej).


Po kilku latach blogowania nauczyłam się pewnej selekcji w doborze lektur i dlatego nie dziwi mnie dominująca liczba lektur czterogwiazdkowych. Nieszczególnie martwi mnie też liczba pozycji, które oceniłam na dwie (czy też dwie i pół) gwiazdki. Wychodzę z przekonania, że pewne czytelnicze rozczarowania są nam niezbędne do tego by w pełni poznać swój gust czytelniczy i jeszcze bardziej docenić pewne lektury (poza tym, fakt, że nie oceniłam je na jedną gwiazdkę świadczy o tym, że jednak posiadały jakąś zaletę).


Znowu, lata blogowania przyzwyczaiły mnie już do tego, że wśród moich lektur pojawia się mnóstwo nowości - po pierwsze, trafiają do mnie jakieś egzemplarze recenzenckie (chociaż w znacznie mniejszej ilości niż miało to miejsce dawniej), po drugie, obserwując blogerów/booktuberów/bookstagramerów nie pozostaję obojętna na ich rekomendacje. Cieszy mnie jednak, że niniejsze nowości nie stanowią nawet połowy moich lektur - wciąż sięgam po tzw. backlistę. Jeżeli będę trzymać się swojego postanowienia o wyczytywaniu tytułów z domowej biblioteczki, wydaje mi się, że uda mi się utrzymać taką tendencję, ale zobaczymy jak będzie to wyglądać w połowie i pod koniec roku.


Kończąc temat przeczytanych historii, przejdźmy jednak do statystyk związanych z pozycjami które wzbogaciły moją biblioteczkę. Po szalonym czerwcu (dla osób, które nie czytały/zapomniały: wybrałyśmy się z Panią Mamą na krakowską wyprzedaż organizowaną przez jedną z hurtowni i trochę poszalałyśmy), moje zakupowe tendencje nieco się chociaż uspokoiły. Wiem, że dla niektórych te liczby wciąż wydają się ogromne, ale w moim odczuciu i tak jest to pewien postęp (zwłaszcza lipiec i grudzień). 


Niemal połowa pozycji, która wzbogaciła moją biblioteczkę stanowiła mój własny zakup - obwiniam przede wszystkim Tak czytam i Skupszop.pl. Ale 2018 rok to też sporo książkowych prezentów - czy to od moich bliskich, czy wydawców (pod kategorią Wydawca znajdują się tylko te tytuły, o które sama poprosiłam wydawnictwa, albo na których wysłanie wyraziłam zgodę). Tajemnicza kategoria Inne to z kolei pozycje, które zakupiłam sama z myślą o Pani Mamie lub Pannie M., albo które one same sobie zakupiły (i tak, wiem że one posiadają więcej samokontroli, ale przypominam też, że posiadają one dostęp do moich zbiorów książkowych). 

Mam nadzieję, że dwa kolejne posty związane z podsumowaniem 2018 roku ukażą się w krótkim odstępie czasu i marzec przywitamy już z czystą kartą. Tymczasem możecie podzielić się w komentarzach tym jak wyglądał Wasz rok 2018 w książkach (o ile wciąż jeszcze o tym pamiętacie), czy posiadacie jakieś postanowienia na ten rok 2019, a jeśli tak - czy udało Wam się na razie w nich wytrwać.

Zapewne zauważyliście, że w ostatnich latach zaczęto przykładać ogromną wagę do tego by w powieściach odzwierciedlają różnorodność z jaką spotykamy się na co dzień w prawdziwym życiu; by wśród bohaterów przewijały się postacie o różnym kolorze skóry, pochodzeniu, orientacji seksualnej czy z pewnymi niepełnosprawnościami; a także by problematyka związana z przejawami dyskryminacji stanowiła element fabuły. Mam wrażenie, że niektóre z tych tematów nie są nam tak bliskie jak choćby Amerykanom, ale i tak coraz więcej historii wpisujących się w hasło „We need diverse books” dociera na polski rynek wydawniczy. Choćby „Drogi Martinie”.

Justyce McAllister jest jednym z najlepszych uczniów na swoim roku, unika podejrzanego towarzystwa i troszczy się o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale też swoich znajomych. Ale to i tak nie wystarcza by uniknąć kłopotów - chłopak zostaje zakuty w kajdanki i odprowadzony do aresztu tylko dlatego, że chciał pomóc swojej pijanej byłej dziewczynie.  Justyce’owi trudno jest po tym wszystkim wrócić do normalnego życia a pisanie listów do Martina Luthera Kinga ma mu w pewnym sensie pomóc to jakoś uporządkować.  Tyle, że wkrótce cała sytuacja obiera jeszcze gorszy kierunek.

To ważne by przed lekturą „Drogiego Martina” wiedzieć do jakiego grona odbiorców Nic Stone starała się dotrzeć ze swoją powieścią; a jest ważne dlatego że wyjaśnia to pewne wybory autorki jeśli chodzi o sposób przedstawienia historii i język. Pisarka obrała bowiem za swój target tzw. „niechętnych czytelników” - nastolatków, którzy jeszcze nie odkryli w sobie miłości do słowa pisanego i których dopiero stara się zachęcić do dalszej lektury. To wszystko co świadczy na korzyść dla tego konkretnego odbiorcy - bardzo prosty język, przewaga dialogów i dynamiczna, momentami niemal fragmentaryczna fabuła - może być nieco rozczarowujące dla innych, ale też trudno jednoznacznie rozpatrywać to w kategoriach wad.

Pomimo tego, że w lekturze „Drogiego Martina” pobrzmiewa pewna sztuczność i infantylność, nie mam wątpliwości co do tego, że jest to historia wartościowa i ważna dla naszych czasów. Obok tematyki typowo młodzieżowej - pierwszych miłości, przyjaźni i problemów z własną tożsamością - Nic Stone kładzie nacisk na rasizm w różnych postaciach. Porusza kwestię podejrzliwości społeczności względem osób czarnoskórych i nieuzasadnionego użycia broni, ale także przypisywania ich sukcesu temu, że należy „wyrobić pewne normy” czy też ich wydłużonej drogi kariery.

Autorka proponuje przy tym niesamowitą różnorodność pod względem form. Wbrew temu co sama myślałam, nie jest to typowa powieść epistolarna - listy do Martina Luthera Kinga zostają wplecione w tradycyjną narrację pierwszoosobową, pojawiają się zapisy samych dialogów podczas debat a także fragmenty prasowych artykułów. Nawet jeśli pewne wypowiadane kwestie wydają się mieć zbyt wyniosły, moralizatorski charakter, kontekst (debata) wydaje się wystarczającym uzasadnieniem dla takiego tonu. Nic Stone nie boi się też użycia wulgaryzmów czy „mocniejszych słów”, ale też równocześnie nie epatuje nimi bez powodu.

Nawet jeśli problematyka „Drogiego Martina” jest bliższa amerykańskim niż polskim nastolatkom i tak powieść Nic Stone zasługuje na uwagę i chwilę refleksji. To doskonała lektura dla młodszego czytelnika i pretekst dla dalszej dyskusji o tym jak naprawdę wygląda „równouprawnienie” w naszych czasach. I mam nadzieję, że na polski rynek zacznie napływać coraz więcej pozycji odzwierciedlających nasze różne oblicza.

Drogi Martinie, Nic Stone; tłum. Mateusz Grzywa; wydawnictwo NieZwykłe; Oświęcim 2018 ★★★★☆
Nowsze posty Starsze posty Strona główna

Karolina Suder

Miłośniczka literatury, podróży i muzyki musicalowej.

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
  • Książki poszukują nowego domu
  • Stosik 08/2011
  • Poszła na całość - Meg Cabot
  • Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz
  • Stosik 12/2011
  • Mroczny szept - Gena Showalter

Kategorie

książki 302 Kala poleca 93 seriale 16 filmy 2 fotografia 1 podróże 1

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
    Jeśli jesteście ze mną już jakiś czas i czytając kolejne posty zwracacie uwgaę na coś więcej niż zdjęcie i liczbę gwiazdek przy tytule, ...
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
      W świecie bez ograniczeń, nie ma nic bardziej uwodzicielskiego niż Kuszące zło… Długo oczekiwana premierę 3 części bestsell...
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
    Nie wie jak to o mnie świadczy, ale nie spostrzegłam się, że w marcu do mojej biblioteczki dotarło tyle nowych tytułów. Od września zes...
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
    Oduczyłam się uprzedzenia względem polskich autorów. Mimo że, jeśli wierzyć statystykom, to właśnie nasi rodzimi pisarze przynoszą mi ...
  • Książki poszukują nowego domu
    Moi Drodzy świąteczne porządki nie ominęły chyba nikogo. I choć czynność ta budzi moje szczere przerażenie, staram się łączyć przyjemne z p...

Archiwum

  • ►  2023 (2)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2022 (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2021 (6)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2020 (15)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ▼  2019 (25)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (2)
    • ▼  lutego (3)
      • Plebiscyt Lubimyczytac.pl | Głosy i przypuszczenia
      • 2018 rok w książkach
      • Drogi Martinie, Nic Stone
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2018 (72)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (5)
    • ►  września (9)
    • ►  sierpnia (9)
    • ►  lipca (9)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (7)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2017 (145)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (10)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (15)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (23)
    • ►  marca (19)
    • ►  lutego (12)
    • ►  stycznia (16)
  • ►  2016 (195)
    • ►  grudnia (29)
    • ►  listopada (20)
    • ►  października (19)
    • ►  września (20)
    • ►  sierpnia (17)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (17)
    • ►  maja (14)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (12)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (12)
  • ►  2015 (104)
    • ►  grudnia (12)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (7)
    • ►  września (10)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (11)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2014 (66)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (9)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (5)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (4)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2013 (81)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (6)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (6)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (7)
    • ►  lutego (9)
    • ►  stycznia (7)
  • ►  2012 (101)
    • ►  grudnia (8)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (5)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (7)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (11)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2011 (113)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (9)
    • ►  października (14)
    • ►  września (13)
    • ►  sierpnia (19)
    • ►  lipca (13)
    • ►  czerwca (13)
    • ►  maja (18)

Złodziejka książek na FB

Złodziejka Książek

Polecane blogi

  • Najlepsze książki dla dzieci
    "Szkatułka. Muzyka spoza czasu" (Wydawnictwo BIS) - Jeszcze nie zrezygnowałyśmy z tradycji głośnego czytania wieczorami. Nadal sprawia nam to przyjemność. Nadal jest doskonałą okazją do wyciszenia się przed ...
  • Bajkochłonka
    Co głowie wyjdzie na zdrowie? – recenzja książki dla dzieci - ➜ Tytuł: Co głowie wyjdzie na zdrowie? Mózg wie i o tym opowie ➜ Autorka: Róża Hajkuś ➜ Ilustracje: Paweł Gierliński ➜ Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus) ➜...
  • Blog o książkach
    Mikroogród na parapecie – uprawa ziół i mikrogreens w domu - Jeżeli marzysz o świeżych ziołach i mikrogreens bez wychodzenia z domu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przemień swój parapet w tętniący życiem mikroogród,...
  • Świat ukryty w słowach
    Podsumowanie czerwca - *~Witajcie kochani!* *Zapraszam na czytelnicze podsumowanie czerwca ♥* *Aneta Jadowska "Sekret prawie byłego męża"* (352 strony) *Moja ocena: 6...
  • kryminał na talerzu. blog kulinarno-kryminalny
    "Bogowie małego morza" Jędrzej Pasierski - Autor: *Jędrzej Pasierski* Tytuł: *Bogowie małego morza* Cykl: *inspektor Leon Szeptycki, tom 1* Data premiery: *18.06.2025* Wydawnictwo: *Literackie* Licz...
  • zwierz popkulturalny
    Zobaczyć Pemberley czyli o „Materialistach” - W jednej z moich ulubionych scen, w „Dumie i Uprzedzeniu” Elizabeth Bennet po raz…
  • zaczytASY
    Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło] - [image: Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło]] *Nie lubię co prawda czytać serii nie po kolei, ale czasem tak się zdarza i mogę wtedy dostrzec, na il...
  • Na regale u Marty Mrowiec
    Karolina Dzimira-Zarzycka, Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków (2025) - Muszę przyznać, że bardzo lubię sięgać po książki związane ze sztuką. Jakiś czas temu opowiadałam Wam o książce Podróże po Włoszech z Artemizją Gentilesc...
  • NIEnaczytana
    "Niewolnica wolności" - Ildefonso Falcones - *Nauczyła się słuchać. […] Wszystkie te historie łączyły się w jedną wielką opowieść o znoju i cierpieniu. Zagnieżdżały się we wnętrzu Lity, żeby już na ...
  • Co Aśka przeczytała…
    „Schronisko, które zostało zapomniane” – Sławek Gortych - Znów wędrowałam po karkonoskich szlakach. Tropem mrocznych tajemnic, których korzenie sięgnęły mało znanych, a prawdziwych wydarzeń z okresu II wojny… T...
  • unSerious
    Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 - [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] Czytaj dalej Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 at unSerious.
  • K-czyta | Blog książkowy
    Jenny Blackhurst - Sezonowa dziewczyna - *Jenny Blackhurst, Sezonowa dziewczyna* [The Summer Girl], tłum. Łukasz Praski, Albatros, 2025, 350 stron. Od mojego poprzedniego spotkania z *Jenny B...
  • Micha kultury
    „Czemu na podłodze śpisz” D. Cvijetić, „Czas starego Boga” S. Barry i „ Arabskie noce” R. F. Burton - *Czemu na podłodze śpisz*Darko Cvijetić *Gatunek: *literatura piękna *Rok polskiego wydania: *2025 *Liczba stron: *114 *Wydawnictwo:* Noir sur Blanc J...
  • Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
    Zapowiedzi lipiec 2025 - Zastanawiacie się, co będziemy czytać w lipcu? Same fajne rzeczy! Przepraszam za brzydkie pismo W… Artykuł Zapowiedzi lipiec 2025 pochodzi z serwisu Bard...
  • Nebule blog parentingowy
    Książki dla dzieci na wakacje – najciekawsze propozycje dla dzieci 8+ - Wakacje to idealny czas na odpoczynek, przygody i … czytanie! Bez szkolnych obowiązków i codziennego pośpiechu dzieci mogą zanurzyć się w fascynujących h...
  • Na Czytniku
    „Mój Giovanni” James Baldwin – Relacja, która zmienia życie - Nie czytałam opisu. Bardziej przyciągnął mnie sam autor powieści. Bazowałam na pochlebnych opiniach czytelników, którzy pisali, że twórczość James Baldwi...
  • NOWALIJKI
    VALÉRIE PERRIN „COLETTE” - Valérie Perrin nie tylko szturmem wdarła się na szczyty list książkowych bestsellerów, ale – przede wszystkim – znalazła sposób na…
  • Mozaika Literacka
    "BECOMING MILA" - ESTELLE MASKAME | Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca - Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca. Historia otulona promieniami żarliwego słońca, niezwykle przyjemna, rozk...
  • Wielki Buk
    Książki na lato 2025 - Mamy lato! Tradycja więc zobowiązuje. Nowa pora roku to nowa porcja inspiracji do czytania. Przed Wami: książki na lato! „Cały ten błękit” Mélissa da Costa...
  • Bajkonurek
    A ty rób swoje - "Akuszerki" Sabiny Jakubowskiej - Książkę polecił mi kolega, poważny, w średnim wieku, na stanowisku dyrektorskim, słowami „przeczytaj, mnie po stu stronach mózg rozj*ebało”. Przeczytał...
  • smakksiazki.pl
    Najlepsza książka Jo Nesbø, czyli śladami „Samotnego wilka” po Minneapolis - Ależ to była podróż! Najpierw do Frankfurtu, potem do Chicago, aż wreszcie, w towarzystwie Grzegorza Dziedzica, do Minneapolis. Odwiedziliśmy miejsca zwi...
  • Zakątek czytelniczy
    Kultor - Artur Urbanowicz - *Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czarna Owca* Byliście kiedyś na Suwalszczyźnie? Ja tak, ale dawno temu, jeszcze w podstawówce na koloniach. Niew...
  • Popbookownik
    Sztuka przyjmowania gości: Jak zorganizować niezapomniane spotkanie? - W dobie cyfrowej komunikacji i spotkań online, wspólne celebrowanie chwil w domowym zaciszu nabiera zupełnie nowego, głębszego znaczenia. Przyjmowanie gośc...
  • Recenzje Gaby
    Wilcze ślady - Ludka Skrzydlewska. Romans z wilkołakiem - Jeśli macie dość typowych romansów i szukacie czegoś świeżego, sięgnijcie po połączenie urban fantasy i gorącego romansu. *W tej historii poznajemy cz...
  • Wybredna Maruda
    Czcijmy zamiatających, czyli Błogosławieństwo Niebios – Mo Xiang Tong Xiu - [image: Książka błogosławieństwo niebios opinie] Błogosławieństwo niebios – czyli co się dzieje, gdy książę z obsesją na punkcie zamiatania spotyka demonicz...
  • Wyliczanka.eu
    Czytający, do głosowania! [Wybieramy lektury Sekcji Klasyka na nowy sezon] - Kalkowska, Baldwin, James, Isherwood, Bobkowski, Brandys, Lanckorońska, Lee, Lessing i Janion. Jeśli któreś z tych nazwisk budzi w Tobie, Droga Osoba Czy...
  • Czytelnicze Podwórko
    Survival z Zuzą, czyli przetrwaj w każdych warunkach – recenzja - Mój starszy syn od czterech lat jest częścią skautingowej społeczności. Oprócz niewątpliwie pozytywnego wpływu na rozwój umiejętności społecznych, ciekaw...
  • Niedopisana Recenzja
    Na stronach powieści. „Niech żyje zło” – recenzja książki - *Fantasy, a szczególnie romantasy, to gatunek, który w ostatnich latach przeżywa swego rodzaju renesans. Czytelnicy na nowo zachwycają się magicznymi ...
  • Ronja.pl
    Gry bez prądu dla dwulatka i trzylatka – najciekawsze proste gry planszowe i kooperacyjne (aktualizacja 2025) - Zebrałam w jednym miejscu najciekawsze (i najładniejsze! 🙂 ) gry dla dwulatków i trzylatków. Nieco starsze dzieci też będą nimi zainteresowane. Znajdziesz...
  • Blog pod Małym Aniołem
    Suknia i sztalugi - Piotr Oczko - Dzień dobry! Wydawnictwo Znak wydało w 2024 roku książkę, która została moim najlepszym książkowym przyjacielem. Trudno mi uwierzyć, że w Polsce ktoś zde...
  • Z pierwszej półki
    Mary Beard – Cesarz Rzymu - Kim właściwie był cesarz starożytnego Rzymu? Kim byli ludzie w jego otoczeniu? Jak żył, jak pracował? Czego po nim oczekiwali potężni senatorowie i zwykl...
  • Książką po grzbiecie
    Hello world! - Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing! The post Hello world! appeared first on My Blog.
  • Czytaj PL
    Akcja Czytaj PL – Jak to się zaczęło? - W tym roku mija już 10 LAT od powstania akcji Czytaj PL! Zanim wystartujemy z dziesiątą edycją, udamy się w krótką podróż w czasie i przypomnimy, co dzia...
  • Kulturalna meduza
    Oblałabym egzamin na licencję na czarowanie [wywiad z Aleksandrą Okońską] - [image: aleksandra okońska wywiad] Jak wyglądała droga od pierwszego pomysłu do wydania *Licencji na czarowanie*? Do której z książkowych bohaterek jest naj...
  • read up!
    Przegląd Kobiecego Kina #21: filmy wojenne - W najnowszym odcinku Przeglądu Kobiecego Kina, czyli cyklu, w którym opowiadam o filmach kręconych przez kobiety, biorę na warsztat temat, który na pierw...
  • Technikolorowy
    Święta z Wytrzeszczem, czyli „Przesilenie zimowe” - 1 stycznia. Nic nie wskazuje na to, że w pierwszy dzień nowego roku obejrzę film, który najprawdopodobniej zdeterminuje tegoroczną topkę. A jednak. Wybra...
  • oczytany facet
    Nowe tendencje w literaturze. Pokolenie Z ma swój głos - Literatura od zawsze odzwierciedlała ducha swojej epoki, a młodzi autorzy, jako część tego procesu, przyczyniają się do ewolucji…
  • Spadło mi z regała
    „Hacjenda” Isabel Cañas - Małżeństwo z rozsądku, niezgoda na niesprawiedliwość, chęć zemsty – nie trzeba cofać się o dwieście lat, żeby usadowić akcję we obecnych czasach. Jeśli do ...
  • maobmaze by Magdalena Zeist
    Młodość | Linn Skaber, Lisa Aisato - Dorośli mówią, że człowiek nie potrzebuje wielu przyjaciół, wystarczy jeden. Czy ktoś ma numer do tego Jednego? [image: Młodość - Linn Skaber] MłodośćAu...
  • Jelenka
    Spowiedź carycy Katarzyny II - Caryca Katarzyna II była jedną z bardziej fascynujących władczyń w historii. Niesamowita charyzma, postępowe podejście i bezkompromisowość to tylko niekt...
  • nieperfekcyjnie.pl
    "Wytrwałość dzikich kwiatów" - Micalea Smeltzer - Ostatnio zaczytuję się w literaturze pięknej poruszającej trudne tematy, którą uwielbiam. Natomiast po ostatnich dość ciężkich tygodniach zapragnęłam zab...
  • NA REGALE
    #255 "Book lovers" by Emily Henry - Powiedzieć, że uwielbiam książki Emily Henry, to jak powiedzieć nic! Autorka serwuje nam kolejną, przecudowną, ciepłą, romantyczną historię o dwojgu l...
  • Ballady bezludne
    Czytelnicze podsumowanie 2022. Najlepsze książki minionego roku - Konkret. Zawsze się rozgaduję w tych podsumowaniach, a przecież rzecz jest prosta. Chciałam w 2022 przeczytać sto książek, nie udało się, ale nie żałuję ...
  • Obibooki Emki
    Edison i Einstein - nowe książki o myszach Torbena Kuhlmanna od wydawnictwa Tekturka (patronat) - I znów, kiedy zaczęłam fotografować książki Torbena Kuhlmanna, miałam problem z podjęciem decyzji, które ilustracje Wam pokazać. Wszystkie są piękne i je...
  • To read or not to read? | Bibliofilem być
    Lipcowe zapowiedzi wydawnicze - Wakacje! Czas, kiedy można wziąć się za nadrabianie tych wszystkich książek, które tak chcieliśmy nadrobić, ale nie było kiedy. Co prawda wydawnictwa wca...
  • KAWA Z LITERAMI
    O Królowej! #matematyka, Dmytro Kuźmenko - Chcesz zachęcić swoje dziecko (w wieku szkolnym) do matematyki? Przełamać jego opór?Albo wręcz przeciwnie – Twoje dziecko jest tak zajarane matmą, że chces...
  • Lustro Rzeczywistości
    Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Wznowienie - *Skazani na ból to jedna z najpiękniejszych opowieści dla młodych ludzi, która po kilku latach od premiery doczekała się zasłużonego wznowienia. To nie...
  • Lost In My Books
    5 POWODÓW, DLACZEGO NIE POWINIENEŚ UZALEŻNIAĆ SIĘ OD KSIĄŻEK - [image: 5 powodów dlaczego nie powinieneś uzależniać się od książek] *Każde uzależnienie ma swoje wady, nawet jeśli jest to dobre uzależnienie. Przedstawia...
  • HERBATKA Z KSIĄŻKĄ
    TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY - Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę A...
  • Agata czyta książki
    Żywioły Podkarpacia #1 – „Rzeka” - Anna Kusiak zadebiutowała w marcu 2021 roku powieścią „Cień Judasza” (w najbliższym czasie z pewnością skuszę się na jej audiobookową wersję), na początk...
  • pierwszyrozdzial.com
    Świąteczne morderstwo – Ada Moncrieff - Mówię Wam jak świetnie się z nią bawiłam! Zaczytywałam się z każdej stronie i z żywym zainteresowaniem śledziłam postępy prywatnego śledztwa w posiadłości ...
  • Zlodziejka Ksiazek
    2021 w książkach | wszystkie książki przeczytane w ubiegłym roku - Obiecałam sobie, że w 2021 roku powrócę do blogowania, ale poniosłam na tym polu sromotną porażkę. Motywowana przez moją najwierniejszą czytelniczkę w os...
  • Booklove
    Książka na Mikołajki - Co polecam w tym roku na Mikołajki. Subiektywnie i krótko. Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne) To jest książka, którą po ...
  • To Read Or Not To Read - recenzje książek
    Książka bez emocji? - "Almond" Sohn Won-Pyung [RECENZJA] - Nigdy nie sądziłam, że spotkam się kiedyś w swoim życiu z książką, która w każdym calu będzie pozbawiona emocji, a jednak jednocześnie wywoła całą lawinę...
  • Filologika – wyprowadzi cię z błędu!
    Similique quis a libero enim quod corporis - Similique quis a libero enim quod corporis saepe quis. Perspiciatis velit quae consectetur consequatur eligendi. Omnis officiis quis culpa possimus exercit...
  • Blog o książkach
    Turbulencja – Dariusz Kulik - Jeśli zastanawiasz się, czy sięgnięcie po tę książkę rozwieje wszystkie Twoje obawy związane z lataniem samolotem to odpowiedź jest prosta: otóż…nie. Już...
  • 1905
    Czego nauczył mnie pierwszy rok pracy jako front-end developer - Ten wpis miał powstać ponad półtora roku temu, czyli dokładnie wtedy, kiedy rzeczywiście stuknął mi pierwszy rok pracy na stanowisku programistycznym. Sp...
  • Co Za Badziewny Czytacz
    Badziewne recenzje #168 Zabójcza przyjaźń - "Zabójcza przyjaźń" Alice Feeney, Wydawnictwo W.A.BJakiś czas temu czytałam książkę tej samej autorki pod tytułem „Czasami kłamię” i pamiętam, że zrobiła ...
  • Caroline Livre
    „Flying High” Bianca Iosivoni - Seria Bianki Iosivoni „Falling Fast” oraz „Flying high” w pewien sposób reprezentuje książki, których zwykle nie czytam. Tak już jakoś mam, że rzadko sięga...
  • Biblioteczka Suomi - blog kulturalny
    Cienie Nowego Orleanu - Maciej Lewandowski - Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam słabość do mrocznych i dusznych opowieści, które podczas czytania wręcz metaforycznie oblepiają cię swoim brudem. Stan...
  • Welcome to room 6277 and please try to enjoy your stay...
    Uwolniona - Tara Westover - Tytuł: Uwolniona Autorka: Tara Westover Wydawnictwo, rok wydania: Czarna Owca, 2019 Liczba stron: 448 Cena: 44,90 zł *~~***~~* Oficjalna recenzja dla po...
  • Do utraty tchu. Uważniej
    "Wyścig po Złotego Żołędzia" | Katy Hudson - [image: Zdjęcie jest ilustracją do treści.] Kupiliśmy memo. Z Psim Patrolem. Już się cieszyłam na popołudnie przy wspólnym stole. Zepchnęłam w ciemny zak...
  • niekulturalnie.pl
    "Milion małych kawałków" - James Frey | Tak wstrząsająca, jak mówią? - Wstrząsająca, kontrowersyjna, zapierająca dech w piersi - tak czytelnicy określają książkę Jamesa Freya. Postanowiłam przekonać się, czy to prawda i czy r...
  • Miasto Książek
    „Kobieta ze szkła” Caroline Lea - Bywa, że do książki przyciąga coś irracjonalnie kuszącego. Dla mnie takim magnesem bywa daleka Północ, surowy krajobraz, zimne wyspy…
  • Gulinka patrzy
    Kristin Hannah – „Zimowy ogród” - Mam wrażenie, że Kristin Hannah dopiero przy okazji „Słowika” stała się popularna w Polsce. Sama byłam przekonana, że to jej pierwsza książka wydana u nas...
  • Maw reads
    E-BOOK: Nie odpisuj - Marcel Moss - O hejcie w Internecie mówi się coraz więcej. To dobrze, warto o nim mówić i z nim walczyć. Jak tylko w zapowiedziach pojawiła się książka Nie odpisuj, kie...
  • Oddychajaca ksiazkami
    #2 Ostatnio obejrzane - dlaczego warto zaczął "Przyjaciół"? - Myślę, że dla większości moich czytelników tego serialu nie trzeba przedstawiać. Uwielbiany na całym świecie pomimo upływu lat, śmieszy i doprowadza do ...
  • DZIEWCZYNA Z BIBLIOTEKI | Blog o literaturze
    Złota trzynastka 2019 roku - Do napisania o najlepszych książkach przeczytanych w 2019 roku zabieram się od początku grudnia. Było to zadanie szalenie trudne - w minionym roku trafił...
  • god save the book
    Filigranowy tekst na rocznicę mamucią [10 lat!] - Moja pamięć utkana jest z lektur. Mam taki osobniczy defekt, że niewiele pamiętam szczegółów ze swojego życia i życia najbliższych. Najważniejsze wydarzeni...
  • Kochajmy książki!
    Przeprowadziłam się! Nowy, stary blog - Blogger uwierał mnie od dawna, ale przeprowadzki nie planowałam. Jeśli tu czasem wpadacie, to wiecie, jak ja bloguję. Okazyjnie, z rzadka, zrywami. Przez t...
  • Sweeciak.pl
    Marzenia są po to aby je spełniać - Pamiętam czasy aparatów analogowych. Człowiek kupował kliszę, pstrykał zdjęcia a potem szedł do punktu fotograficznego i z niecierpliwością oczekiwał na ...
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Razem kulturalnie

Copyright © Panna Zabookowana. Designed by OddThemes