Panna Zabookowana
  • STRONA GŁÓWNA
  • TEKSTY
    • Lifestyle
    • Książki
      • Recenzje
      • Zestawienia
      • Inne
    • Podróże
    • Kultura
  • KONTAKT
Chociaż jak sami mieliście okazję zauważyć, planowanie nie wychodzi mi najlepiej postanowiłam, że i w 2013 roku podejmę próbę przeczytania określonych tytułów. Mam nadzieję, że tym razem pójdzie mi chociaż ociupinkę lepiej.

 1. Jeden dzień - David Nicholls

O owej pozycji wspominałam już wczoraj. Decydując się na oglądnięcie ekranizacji nie spodziewałam się, że ta historia aż do tego stopnia mnie poruszy. No bo proszę Was, co może być ciekawego i zaskakującego w k o l e j n e j komedii romantycznej, w której ona i on są najlepszymi przyjaciółmi, ale z czasem okazuje się, że łączy ich coś więcej? Cóż, jak widać może. Wiem, że już to mówiłam, ale w tym roku muszę przeczytac książkę.

2. Atlas chmur - David Mitchell

Nie będę ukrywać, że początkowo pozycja ta w ogóle mnie nie zainteresowała. Przeszłabym obojętnie zarówno obok książki jak i głośnej ostatnio ekranizacji. Zresztą wszędobylski trailer tylko mnie zniechęcał. Ale ta pięknie o tej powieści opowiadaliście! A jak w tak pięknych słowach można by opisać powieśc  zwykłą i niewartą uwagi? Nie można. Coś musi być więc na rzeczy, a ja z przyjemnością się o tym przekonam.

3. Twórczość Nicholasa Sparksa

Lubię jego pozycje. Tak po prostu. Facet umie pisać o miłości, mimo, że nie unika przy tym oklapniętych schematów A ja lubię o tej miłości sobie od czasu do czasu poczytać. Jedna pozycja to trochę za mało o czym w tym roku się przekonałam Potrzebuję więcej . Więc co najmniej d w i e. A do tego na dokładkę seansik "Bezpiecznej przystani" na początku roku.

4. Jane Eyre - Charlotte Bronte

Oglądnęłam ekranizację i wylałam na niej morze łez. Może i nie przebiła Dumy i uprzedzenia (Pana Darcy'ego nie da się przebić!) ale była bardzo, bardzo  blisko takowego celu. Poza tym pasowałoby trochę zaznajomić się z klasyką. Mam tylko nadzieję, że się nie zawiodę

5. Twórczość Henry'ego Jamesa

Wstyd mi, że nie znam twórczości tego pana. Autentycznie. Chciałabym się dowiedzieć na czym polega fenom jego twórczości i czym zachwycają się inni.Na pierwszy ogień planuję zapoznac się z Domem na Placu Waszyngtona gdyż czeka już na mnie na półce, ale w drugiej kolejności z pewnością sięgnę po Skrzydła gołębicy - w ekranizacji gra fenomenalna Helena Bonham-Carter!

6. Hinduskie zaślubiny - Sharon Maas

Indie zawsze mnie fascynowały. Ten kolorowy, bogaty w tradycje kraj jest jednym z tych miejsc, które chciałabym bliżej poznać. Sama książka zapowiada się poza tym fascynująco. Był jednym z wymarzonych prezentów gwiazdkowych, ale Mikołaj zdecydował się na inne tytuły (które również sprawił mi sporo radości!). Chyba sama muszę zostać swoim Świętym Mikołajem, albo poczekać na inne okazje

7. Twórczość  Jodi Picoult

Dawkowania sobie twórczości Jodi Picoult ciąg dalszy. Jest jeszcze tyle cudownych pozycji tej autorki, których nie miałam okazji przeczytać! W tym roku, tak jak i w przypadku pana Sparksa, stawiam sobie za punkt honoru przeczytać chociażby d w i e  książki. Nie wiem , które tytuły przeczytać w pierwszej kolejności. Jakieś sugestie?

8. Wróżbiarze - Libba Bray

Uwielbiam poprzednią trylogię autorki - Magiczny krąg poza tym tytuł zbiera same Wasze pozytywne recenzje, jakże mogłabym się więc nie skusić? Dla tak interesującej fabuły zerwałam nawet swoje postanowienie by nie rozpoczynać już kolejnej serii. Mam nadzieję, że będzie warto.

9. Twórczość Guillaume'a Musso

W zeszłym roku zachwyciłam się jedną z pozycji owego autora. Pan Musso cudownie łączy realizm z elementami fantastycznymi. Jako, że twórczość tego autora nie jest tak płodna jak ta Picoult czy Sparksa w 2013 zamierzam przeczytać co najmniej j e d e n tytuł.

10. Spójrz mi w oczy - Lisa Scottoline

Wzrok tego chłopca z okładki prześladował mnie przez kilka miesięcy - z Waszych blogów, ze stron sklepów internetowych czy półek księgarskich. Jako że nie wierzę w przypadek, uważam że powieść ta jest mi przeznaczona. Muszę więc ją przeczytać.

A jakie są Wasze plany czytelnicze na rok 2013?
Miałam ogromne plany na okres świąteczny. Zamierzałam raczyć Was niemal codziennie swoimi wypocinami (z których znaczna większość byłaby recenzjami), złożyć Wam piękne życzenia, a później powoli wdrażać Was w noworoczny nastrój. Plan jednak nie wypalił, gdyż mimo próśb i gróźb - ze wskazaniem na to drugie - laptop odmawiał ze mną współpracy.  Swoją drogą piękny prezent na święta, naprawdę. Teraz jednak wszystko działa jak należy, a ja z braku pomysłu i czasu wdrażam w życie ostatni punkt mojego planu.

Pierwsza część podsumowania stanowi swojego rodzaju  spowiedź. Pamiętacie plany na rok 2012? Cóż, niekoniecznie wszystkie udało mi się wykonać.  Jednak po kolei.

1. Cukiernia pod Amorem - Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Przeczytałam pierwszą część. I to już jakiś czas temu, bodajże w okresie Wielkanocy. I to wcale nie tak, że Cukiernia mi się nie spodobała, że miałam tyle innych pozycji do czytania czy też zaistniał  inny jakże istotny powód, który w tym momencie  nie przychodzi mi do głowy. Owszem, cierpię na chroniczny brak czasu, ale dopiero od września, a wcześniej, wcześniej mogłam zrobić wiele rzeczy. T a k  j a k o ś  w y s z ł o. Po prostu. Powiedzmy, że w 2013 postaram się poprawic.

 2. Igrzyska śmierci - Suzanne Collins 

Dostałam całą trylogię od mamutka i mojej kochanej Moniczki na urodziny w maju. Jako, że wcześniej oglądałam film i wiedziałam, wiedziałam, że czeka mnie prawdziwa uczta przyjemności, zamierzałam nigdzie się nie spieszyć i delektować każdym słowem  Ale nie potrafiłam. Zdecydowanie jedna z lepszych lektur 2012.




 3. Twórczość Nicholasa Sparksa

 Nie wiem co konkretnie miałam na myśli przy owym punkcie. Czy chodziła mi po głowie jakaś konkretna liczba, czy naprawdę ważny był choćby jeden tytuł. Jeśli tak, zadanie wykonałam. I może jestem beznadziejną romantyczką; może marnuję czas nad lekturą Sparksa podczas gdy mogłabym chwycic się choćby za Pana Tadeusza ale podobało mi się. B a r d z o. I teraz z niecierpliwością czekam na ekranizację.

 4. Twórczość Jodi Picoult

Dylemat podobny jak z punktem powyżej. I, podobnie jak u góry, przeczytałam tylko jedną, jedyną pozycję ale zajęła ona moje myśli na naprawdę długi okres czasu. Zresztą, twórczość Picoult trzeba sobie dawkowac i się nią rozkoszować, a nie czytać tytuł po tytule. O!

 5. Jeden dzień - David Nicholls

Mój największy wyrzut sumienia na owej liście. Oglądnęłam film, a książki nie przeczytałam. Takowa kolejność stała się już zresztą chyba moim przykrym nawykiem.  Ale chociaż znam zakończenie; chociaż wiem że pan Nicholls podpadnie mi na całej linii muszę sięgnąć po Jeden dzień

  6. Wampiry z Morganville - Rachel Caine

 Jeżeli chodzi o Wampiry Moi Drodzy, przegrałam walkę walkowerem. Chyba za dużo już na moim koncie rozpoczętych, niedokończonych serii i póki co nie mam zamiaru sięgać po kolejną. Byc może zmienię wkrótce zdanie, nie wykluczam że stanie się to prędzej niż przypuszczam ale na chwile obecną pani Caine mówię pas.

 7. Twórczość Carlosa Ruiza Zafóna

 Było naprawdę blisko, naprawdę blisko żeby siódemka stała się liczbą szczęśliwą - w rozumieniu wypełnioną. Tak się bowiem szczęśliwie złożyło, że udało mi się zamówić do recenzji najnowszą powieść pana Zafona "Więzień nieba".  Niestety, w tym roku spotkanie nie było nam chyba jednak dane. Liczba egzemplarzy była chyba ograniczona i paczka nie dotarła. 

 
8. Drżenie - Maggie Stiefvater



 Trzecia część serii  pojawiła się na rynku wydawniczym, autorka wydała nawet już chyba jakiś kolejny cykl, a Kala jak nie zabrała się za jedynkę, tak  się nie zabrała. Powiem więcej, kompletnie wyleciało mi z pamięci, że w ogóle miałam to zrobić. Zdecydowanie powinnam, tropem prof. Dmuchawca zacząć korzystać z samoprzylepnych karteczek, albo przynajmniej  regularnie łykać lecytynę.

 
9. Las zębów i rąk - Carrie Ryan



 I teraz Was zaskoczę! Nie tylko przeczytałam Las zębów i rąk  ale również "nadprogramowo" jego kontynuację. I nie tylko przeczytałam, ale i pokochałam obie historie, a już w szczególności Śmiercionośne fale. Obyśmy nie czekali za długo na zakończenie, bo już czuję jak mnie ręce swędzą.



10. Serie nieskończone
Jutro - J. Marsden, Pretty little liars - S. Shepard, Akademia wampirów - R. Mead, Protektorat parasola - G.Carriger, Błękitnokrwiści - M. de la Cruz, Gone - M.Grant,  Szeptem - B.Fitzpatrick, Bractwo Czarnego Sztyletu - J.R. Ward

Chyba nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem, że czytanie serii idzie mi jak przysłowiowa krew z nosa. Ja chyba nie jestem po prostu do tego stworzona. Zawsze, absolutnie zawsze kiedy zamierzam zakupić kolejną część cyklu, znajduję coś innego, w danej chwili - ciekawszego. W tym roku udało mi się nadgonić dwa tomy  i Bractwa - i na nich chyba już niestety pozostanę, a także jeden Pretty little liars - ale już uśmiecham się na sam widok kolejnych dwóch części na półce. A reszta? Może w 2013?
Moi Drodzy świąteczne porządki nie ominęły chyba nikogo. I choć czynność ta budzi moje szczere przerażenie, staram się łączyć przyjemne z pożytecznym - podczas gdy tak zwana brudna robota spada na moją kochaną i jedyną w swoim rodzaju siostrzyczkę ja powoli, bez pośpiechu sprzątam regałowe półki. Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu odkryłam, że część książek absolutnie nie zmieści się już na mojej półce, poza tym szczerze wątpię bym ponownie po nie sięgnęła. Dlatego też postanowiłam zorganizować małą wyprzedaż.

Do każdej kwoty należy doliczyć około 5 złotych za przesyłkę! 

Cena nie jest ostateczna, możliwość negocjacji 

Dotyk Julii - Tahereh Mafi (który nie załapał się na zdjęcie) - stan idealny, ani razu nie czytana, "podwojony egzemplarz" ;)  18 zł

Śmiertelne napięcie -  Alex Kava - stan bardzo dobry, raz czytana 14 zł

Straż - Marianne Curley - stan bardzo dobry, raz czytana 20 zł (oba tomy serii 30 zł)

Mrok - Marianne Curley - stan bardzo dobry, raz czytana 20 zł (oba tomy serii 30 zł)

Mroczny kochanek - J.R. Ward - stan bardzo dobry, raz czytana 15 zł (wszystkie tomy serii  50 zł )

Ofiara krwi - J.R. Ward stan bardzo dobry, raz czytana 15 zł (wszystkie tomy serii 50 zł  )

Wieczna miłość - J.R. Ward - stan bardzo dobry, raz czytana 15 zł (wszystkie tomy serii  50 zł  )

Wampirze serce  - J.R. Ward - stan dobry (bardzo delikatna rysa na grzbiecie, skaza fabryczna), raz czytana 15 zł (wszystkie tomy serii  50 zł  )

Anielski ogień - Courtney Allison Moulton - stan bardzo dobry, raz czytana 17 zł

Blask - Alexandra Adorneto - stan bardzo dobry, raz czytana 17 zł

Szmaragdowy atlas. Księgi Początku - John Stephens - stan bardzo dobry 17 zł

Mały brat - Cory Doctorow - stan bardzo dobry, raz czytana 10 zł

Top modelka. W sidłach kariery - Richard Green - stan idealny, raz czytana 10 zł

Listy - J.R.R. Tolkien - stan bardzo dobry, ani razu nie czytana (skaza wydawnicza) 30 zł

Smutna historia braci Grossbart - Jesse Bullington - stan idealny, raz czytana 20 zł

Pani Shaladoru - Anne Bishop - stan dobry (delikatne zagięcie na tylnej okładce powstałe przez niezawodną Pocztę Polską) 18 zł

Pomiędzy - Tara Hudson - stan bardzo dobry, raz czytana 19 zł

Pełnia księżyca - Rachel Hawthorne - stan bardzo dobry, raz czytana 13 zł

Martwy i nieobecny - Charlaine Harris stan bardzo dobry, raz czytana 17 zł

Mroczny szept - Gena Showalter - stan bardzo dobry, raz czytana 17 zł

Upiorna szkoła - Lisi Harrison - stan bardzo dobry, raz czytana 14 zł

Wśród ukrytych. Wśród oszustów - Margaret Peterson Haddix - stan bardzo dobry, raz czytana 18 zł

Siłą trucizny - Maria V. Snyder - stan bardzo dobry, raz czytana  17 zł

Cień doskonały - Brent Weeks - stan bardzo dobry, raz czytana 10 zł

Oddech nocy - Lesley Livingston - stan bardzo dobry, raz czytana 18 zł

Santa Olivia - Jacqueline Carey stan bardzo dobry, raz czytana 18 zł

Triumf, Bitwa pod Assaye, 1803 - Bernard Cornwell - stan bardzo dobry, raz czytana 15 zł










Wczoraj internet obiegła zaskakująca wiadomość, która na dzień dzisiejszy jest już chyba znana wszystkim blogowiczom. Mianowicie fakt, że grupa wydawnicza Weltbild kończy swoją działalność w Polsce. Powiedzenie, że owa wiadomość mnie zaskoczyła byłoby sporym niedopowiedzeniem Nic, absolutnie nic nie wskazywało na to, że owa grupa wydawnicza boryka się z jakimiś problemami, a jej istnienie wydawało się tak pewne jak fakt, że za kilka dni będziemy świętować Boże Narodzenie. Kiedy więc dowiedziałam się o niepewnych losach wydawnictwa Świat Książki przez kilka kolejnych minut nie potrafiłam otrząsnąć się z zaskoczenia.

Świat Książki jest jednym z nielicznych wydawnictw, które pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa. Kiedy byłam jeszcze małym szkrabem, listonosz przynosił do skrzynek katalogi z zapowiedziami wydawniczymi i zaproszeniem do dołączenia do Klubu Czytelnika. Co prawda, byłam jeszcze wówczas trochę za mała żeby zagłębiać się we wszystkie wydawane przez Świat Książki pozycje, ale pamiętam z jakim zainteresowaniem zawsze przeglądałam ich katalog i ile przynosiło mi to frajdy

Świat Książki jest zresztą jednym z nielicznych wydawnictw, które utrzymało wysoki poziom i wciąż zaskakuje swoich czytelnikami szerokim wyborem literatury wszelakiego gatunku, wśród, których znajduje się wiele istotnych dla mnie pozycji. To właśnie owo wydawnictwo wydało moją ukochaną trylogię "Jeździec miedziany" która nieodwołalnie zalicza się do grona moich ukochanych powieści. To ono pozwoliło mi odkryć mistrzostwo V.C. Andrews i jej "Kwiatów na poddaszu". Ono sprawia, że moją kuchnię wypełnia smakowity zapach babeczek i muffinek. I wreszcie to ono pozwala mi odkrywać coraz to nowszych i lepszych autorów. 

Dlatego nie potrafię sobie wyobrazić żeby Świat Książki przestał istnieć.  Bo wiem, że z pewnością jeszcze niejednokrotnie by nas zaskoczyło i uszczęśliwiło. Bo to niesprawiedliwe żeby tak wielu przesympatycznych choć czasami "bezimiennych" ludzi straciło pracę. Nie możemy zrobić dużo Moi Drodzy, ale lepiej zrobic cokolwiek niż siedzieć bezczynnie, z założonymi rękami. Każdego kto jeszcze tego nie zrobił  zachęcam do polubienia strony na facebooku  . Wydawnictwo szuka potencjalnych inwestorów dlatego tak ważne jest aby rozpowszechniać ową informację dalej. 


TYTUŁ: Cyrk nocy
TYTUŁ ORYGINAŁU: The night circus
AUTOR: Erin Morgenstern
WYDAWNICTWO: Świat Książki
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Warszawa 2012

Cyrk to królestwo iluzji; miejsce, w którym ludzie potrafią pięknie kłamać i dokonywać rzeczy niemożliwych oraz zaczarowują szarą, codzienną codzienność. Mimo owych niezaprzeczalnych atutów, współczesne społeczeństwo stroni raczej od cyrkowych rozrywek. Zbyt twardo stąpamy po ziemi i chyba dlatego nie chcemy uwierzyć w to czego nie da się prosto i logicznie wytłumaczyć.  Nic więc dziwnego, że trupy cyrkowe coraz rzadziej zjawiają się w miastach a i wówczas witane są z jakby mniejszym entuzjazmem. Nie mam jednak wątpliwości co do tego, że gdyby zawitał do nas Cyrk Snów, nie jeden z nas przybrałby czerwony szalik.

Le Cirque des Reves pojawia się znikąd, bez zapowiedzi. Namioty w biało-czarne paski, jak i liczne atrakcje między nimi, otwierają się dla gości jednak dopiero nocą. Owa auta tajemniczości jak i ogromny, niespotykany talent artystów, przyciągają tłumy gości. W Cyrku Nocy nie istnieją bowiem różdżki ani magiczne zaklęcia, ale iluzja za władająca wyobraźnią.Gabinet Luster, Gąszcz Chmur, Sala Rysunków czy zapierający dech w piersiach Lodowy Ogród to tylko jedne z nielicznych atrakcji, które oferuje Cyrk Snów.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że cyrk jest w rzeczywistości areną walki między dwoma magikami. Przed laty dwoje dżentelmenów iluzjonistów postanowiło stoczyć między sobą pojedynek.  Do ostatecznej rozgrywki mają stanąć przygotowywani przez nich uczniowie. W przypadku czarodzieja Prospero ma to być jego córka Celia, natomiast Alexandra - przygarnięty z domu dziecka Marco. Rozgrywający przygotowywani zostają w zupełnie inny sposób, odmienne są również ich charaktery i spojrzenie na świat. Szkoda, że nikt nie wziął pod uwagę faktu,, że konsekwencją spotkania dwóch tak odmiennych osobowości może być albo nienawiść, albo miłość...

Spójrzmy prawdzie w oczy. To, że dany tytuł zostaje okrzyknięty bestsellerem, wcale nie oznacza, że jest nim on w rzeczywistości; sprawa ma się zresztą podobnie jeżeli wziąć by pod uwagę pozytywne opinie blogerów. Powiem więcej, z reguły to co jest zbyt wychwalane, kończy się rozczarowaniem przygotowanego na fajerwerki czytelnika. Mój zapał do sięgnięcia po "Cyrk nocy" słabł więc z tygodnia na tydzień coraz bardziej, aż w pewnym momencie w ogóle przestałam żywic ochotę na lekturę. Na całe szczęście tym razem nie posłuchałam jednak owego głosu.

Gdyby debiut Erin Morgenstern trzeba byłoby opisać jednym słowem, z pewnością użyłabym słowa - magiczna. I nie chodzi mi tutaj nawet o miejsce, w którym rozgrywa się akcja, ale raczej o aurę, która otacza powieść. Panie Morgenstern dba o to by czytelnik nie dowiedział się za wiele. Bawi się czasem, miejscem i wydarzeniami. Pozostawia wiele pytań bez jednoznacznych odpowiedzi, by nieco później rozwiać wszelkie niejasności. Owa dezorientacja i przewijające się nieustannie przez fabułę pokazy iluzjonistyczne sprawiają, że czytelnik może poczuć się jak naoczny świadek pojedynku, stopniowo wtajemniczany w jego tajemnice.

Choć filarem dla całej fabuły jest motyw pojedynku między iluzjonistami sceny, w których dochodzi między nimi do rywalizacji można zliczyć na palcach u jednej dłoni. Powieść stanowi raczej dokładny i subtelny portret człowieka stającego przed najważniejszym wydarzeniem w życiu. Zarówno Marco jak i Celia prowadzili tryb życia silnie podporządkowany przyszłym wydarzeniom. Byli ludźmi samotnymi i wystawionymi na nieustanne działanie presji. W gruncie rzeczy, mimo różnic, istniało wiele rzeczy, które ich łączyły.

To co najpiękniejsze w "Cyrku nocy" to jednak nie relacje między głównymi bohaterami czy nawet sama fabuła, ale ukazanie życia w cyrku "od kuchni". Mało, która powieść pozwala nam na wkroczenie w świat akrobatów, iluzjonistów czy też pogromców dzikich zwierząt, w którym obcy ludzie stają się sobie bliżsi niż rodzina. Pani Morgenstern jednak nam to umożliwia, zachwycając czytelników barwnymi szczegółami.

Zagłębiając się w lekturze, trudno uwierzyć, ze pani Morgenstern jest debiutantką. Jej pióro jest pewne i zachwycające, tak samo jak wychodzące spod niego opisy. Autorka dynamizuje fabułę krótkimi i fragmentarycznymi rozdziałami. Zabiegiem, który zasługuje jednak na chwilę uwagi, jest jednak wplecenie między właściwą fabułę tekstów opisujących cyrk. Rezygnując na moment z trzecioosobowe narracji, pani Morgenstern zwraca się bezpośrednio do czytelnika, zupełnie jakby towarzyszyła mu w trakcie zwiedzania Cyrku Snów.

Wychwalające opinie na temat "Cyrku Nocy" nie są przesadzone. Pani Morgenstern wyłamuje się z utartego w ostatnim czasie schematu i trafia wprost w gust znudzonego czytelnika. Dawno nie było powieści równie oryginalnej i magicznej, a jeżeli wyszła ona spod pióra debiutantki, aż strach pomyśleć co będzie się działo dalej. Odsyłam Was do lektury Moi Drodzy. Kto wie, może wkrótce spotkamy się przed bramą Le Cirque des Reves w czerwonych szalikach?

Ocena: 9,5/10

Za lekturę dziękuje wydawnictwu Świat Książki
Panna Mysz prezentuje stos na grudniowe wieczory
Otóż moi drodzy mamy weekend. Ale nie byle jaki weekend, mianowicie jest to  p i e r w s z y od września weekend, w którym posiadam choć krótką chwilkę dla samej siebie. Plany? Tym razem wyjątkowo sprecyzowane - w końcu trzeba korzystać  z okazji, czyż nie?  Uno, koniecznie należałoby trochę popodziwiać Kraków w śniegu. Co prawda mróz -10  nie jest tym co tygryski lubią najbardziej, ale akurat to jest warte poświęcenia. Due, czytanie! Nawet nie wyobrażacie sobie jakie to cudowne móc sobie spokojnie usiąść przy dobrej książce, która nie jest dziełem Mickiewicza ani Słowackiego, i napić się gorącej, aromatycznej kawy. I najważniejsze, tre, będę spać. Cofam cokolwiek co mówiłam. Z przyjemnością wróciłabym do czasów kiedy wstawać mogłam po godzinie 7.00 (ale już nie do późnych powrotów ;P). 5.30 to nie jest jednak moja pora,  w czym codziennie się utwierdzam.

Zmieniłam nieco formę stosików i, po raz kolejny, postanowiłam wstawiać je częściej. Póki co regularne wstawianie zapowiedzi idzie zgodnie z planem liczę więc, że i pod tym względem uda mi się trzymać swojego postanowienia.


Oczekując na nadejście kolejnego sezonu (Toby, ach, Toby <3)  skrupulatnie nadrabiam zaległości w lekturze  pierwowzorów. Co prawda na razie wyniki nie wyglądają zbyt obiecująco. Toż to w styczniu wyjdzie już  d z i e s i ą t a część, a ja nadal utknęłam na tej trójczynie, ale wróże poprawę. Ważne, że w razie gdyby naszła mnie ochota na takowe klimaty dwa tomy pod rękom już mam.  Zawsze to wygodniejsza opcja niż obgryzanie nocą paznokci; no bo co może się jeszcze wydarzyć? Moje paznokcie i zdrowie psychiczne ratuje wydawnictwo Otwarte.


Sprawa z panem Moccią jest prosta. Albo się faceta kocha, albo się go nienawidzi. Pan ma specyficzny sposób pisania i raczej trudno jest się do niego przyzwyczaić. Trzy metry nad niebem  znajdują się w czołówce moich ukochanych książek młodzieżowych, Amore 14 bezsprzecznie posiadają swój urok, ale... Właśnie moi drodzy a l e coś mi w tym tytule nie grało. Więcej o tym w recenzji, która pojawi się - kiedyś na pewno. Jeżeli chodzi o Utonięcie róży zupełnie nie mam pojęcia jak podejść do tej lektury. Otrzymałam ją za udział w Złote Zakładce i  biorąc pod uwagę mój bierny stosunek, raczej długo poczeka sobie na półeczce na przeczytanie.


Jeżeli jest jakaś książka, która powinna się znaleźć pod choinką zakochanych w magii ludzi to jest to właśnie Cyrk nocy. Nie chcę tutaj zbytnio spoilerować, bo pełna recenzja ukaże się już jutro, ale naprawdę jest nad czym się pochylić. Dlatego tym bardziej dziękuję wydawnictwu Świat Książki za udostępnienie egzemplarza. Jak zapewne niektórzy z Was pamiętają Dotyk Gwen Frost stanowił nie tak dawno nagrodę konkursową na blogu, mój własny egzemplarz jest jeszcze nie przeczytany, ale wkrótce zabieram się za lekturę!


Pozostając jeszcze na chwilkę na etapie powieści młodzieżowych, przedstawiam Wam moje nabytki od wydawnictwa Jaguar. Gatunek paranormal nie jest ostatnio tym czego szukam w literaturze, ale z pewnością znajdzie się wkrótce taki moment, kiedy zechcę sięgnąć po któryś z owych tytułów.Naczytałam się trochę Waszych pozytywnych recenzji i am nadzieję, że i ja odnajdę w lekturze wspominane zalety. Oby!


Z literatury młodzieżowej płynnie przechodzimy do powieści typowo kobiecych. Lubię styl, którym posługuje się pani Giffin. Coś pożyczonego  wspominam z sentymentem, a Sto dni po ślubie wywołuje mój uśmiech na twarzy. Tym razem odchodzimy nieco od problemów stricte miłosnych, ale mam nadzieję, że autorka utrzyma swój stały poziom. Jestem dobrej myśli. Serce nie sługa to egzemplarz od Matrasa. Przy wyborze tytułu kierowałam się głównie wydawnictwem. Prószyński, o czym zresztą już kiedyś wspomniałam, póki co mnie nie zawiódł.


Pan Deaver stał się źródłem moich łez. A raczej nie pan Deaver lecz jego książka. Dokładnie ta książka. Poczta Polska obeszła się z nią bez najmniejszego szacunku. Miała podarty grzbiet i kiedy to zobaczyłam myślałam, że wrócę do okienka i powiem pani to i owo, ale powstrzymałam swoją żądzę mordu i z zasłużoną czcią i szacunkiem "zaleczyłam co największe rany". Jeżeli chodzi o drugą powieść, nie czytałam Chaty ale opis mnie zainteresował i liczę na owocne spotkanie z panem Youngiem


Sekretna córka  to zakup jeszcze październikowy. Mam sentyment do tego tytułu, kojarzy mi się z pewną kochaną osóbką, dlatego kiedy zobaczyłam, że na weltbildowskiej promocji kosztuje jedyne 14,90 nie potrafiłam sie powstrzymać i wrzuciłam powieść do koszyka. Nie wiem, kiedy uda mi się z nią zapoznać, ale kiedyś na pewno znajdę dla niej czas. Trafny wybór to perełka stosu. Świeżutka, wciąż jeszcze pachnie! Otrzymałam ją dzisiaj od koleżanki na Mikołajki klasowe (Mikołaj wie co dobre!) i zamierzam jak najszybciej po niego sięgnąć. No bo jak odkładać Rowling na później?


A to już egoistyczny prezencik od mojej kochanej rodzinki. Skorzystali z okazji, że ostatnio uwielbiam spędzać czas przy pieczeniu i zainwestowali w książeczkę z przepisami. Przepisami tak pysznymi, że ktoś już ugryzł róg książki ;) Na pierwszy ogień pójdą koktajle miętowo -czekoladowe, ktoś chętny?

*Przepraszam Was za słabą jakość zdjęć, ale to wszystko wina aparatu, a raczej telefonu ;) Mam nadzieję, że wybaczycie mi to karygodne zaniedbanie.
Kraków zaczyna coraz bardziej przypominać scenerią moje ukochane miejsce na ziemi w okresie świątecznym. Wszędobylskie Anioły już są. choinki również, a i spotkanie pana z Siwą brodą i czerwonym kubraku nie należy już do rzadkości. I tylko śniegu jakoś brak i notorycznie puszczanego w radiu "Last Christmas". Mam nadzieję, że kiedy i te elementy znajdą się na swoim miejscu, nauczyciele poczują magię świat i dadzą mi wreszcie odrobinę wolnej przestrzeni.

*

Dom nad morzem - Santa Montefiore
wyd. Świat Książki
5 grudzień

Dziesięcioletnia Floriana jest zachwycona pięknem wspaniałej willi w Toskanii, stojącej nad morzem, tuż za małą wioską, w której mieszka. Lubi zaglądać do otaczającego willę ogrodu przez rozpadający się mur i wyobrażać sobie, że pewnego dnia umknie przed swoją nieciekawą, ubogą egzystencją i zamieszka w luksusie. I nieoczekiwanie jej marzenie częściowo się spełnia - Dante, syn bogatego przemysłowca, właściciela willi, zaprasza ją do siebie. Od tej chwili Floriana mocno wierzy, że jej przeznaczeniem jest życie w willi, w cudownych ogrodach, u boku Dantego. Jednak gdy oboje dorastają, przekraczają niewidzialną linię, narażając na niebezpieczeństwo to, co wydaje im się rzeczą najdroższą na świecie...


Zamieć śnieżna i woń migdałów - Camilla Lackberg 
wyd. Czarna Owca
5 grudzień

Zamieć śnieżna i woń migdałów to urocza nowela w stylu Agathy Christie, luźno powiązana z serią o Fjallbacce. Na tydzień przed świętami Martin Mohlin z komisariatu ulega namowom swojej narzeczonej, aby wziąć udział w rodzinnym przyjęciu. Zgodnie z wolą patriarchy rodu Rubena, członkowie rodziny Liljecronas zbierają się na niewielkiej wyspie Valon, położonej w sąsiedztwie Fjallbacki. Z powodu zamieci śnieżnej połączenie z lądem zostaje zerwane i kiedy Ruben nagle osuwa się na ziemię podczas świątecznej kolacji, Martin musi interweniować. Wkrótce nie ma już wątpliwości, że Ruben został zamordowany. Skoro wyspa była skutecznie odcięta od reszty świata, mordercą musi być ktoś spośród zebranych tam krewnych...
Ale jaki mógłby być motyw tej zbrodni? I kto potrafił zamordować z zimną krwią?


Pieśń kolibra - Ana Veloso 
wyd. Świat Książki
5 grudzień

Obfitująca w wydarzenia, świetnie osadzona w realiach dawnej Brazylii powieść o miłości, honorze, marzeniu o lepszym życiu i wielkiej tajemnicy. Lua, młoda niewolnica, która jednak umie czytać i pisać, spisuje wspomnienia Imaculady - z pozoru zdziwaczałej staruszki, ale kobiety o bogatej przeszłości, przywiezionej do Bahii z Afryki. Stara niewolnica opowiada jej o rzeczach, które będą miały zaskakujący wpływ na życie Lui. Czy Imaculada pomoże jej połączyć się z ukochanym Ze, marzącym o założeniu w puszczy osady zbiegłych niewolników, sprzedanym na inną plantację?


Kawa. 100 przepisów - Mary Ward 
wyd. Bellona
6 grudzień

Smak kawy zależy od jej odpowiedniego przygotowania: najbardziej ekskluzywną kawę można zepsuć, zaparzając ją w nieodpowiedni sposób i na odwrót z taniej kawy można wydobyć to, co najlepsze, jeśli zna się reguły sztuki jej przygotowania. Właśnie tego rodzaju wskazówek udziela autorka. Radzi także, czym się kierować przy zakupie kawy.

Kolejnym etapem są sposoby jej mielenia i zaparzania. Na rynku mamy do wyboru wiele rozmaitych urządzeń: od ekspresów ciśnieniowych, poprzez przelewowe, aż do prostego dzbanka z tłokiem. Każde z nich ma swoje wady i zalety, które zostają w tej książce wnikliwie przedstawione.

Istotnymi czynnikami, które mają wpływ na smak kawy są: odpowiednie jej przechowywanie, rodzaj wody, odpowiednie czyszczenie naczyń i urządzeń, utrzymywanie zaparzonej kawy w odpowiedniej temperaturze oraz podanie jej w naczyniach, które trzymają ciepło i nie zmieniają jej smaku.
 

Miłość? Bardzo proszę - Aurelia Es 
wyd. Replika
4 grudzień

W pajęczynie sztuki, miłości, szczęścia oraz zdrady.
Szyszka (oficjalnie: Urszula) miała w życiu zdecydowanie więcej pecha niż szczęścia. Zawsze jednak mogła liczyć na współlokatorów kamienicy przy ulicy Krzywej: przyszywaną babcię Julię, emerytowanego księdza Franciszka, Młodego Franka, Marcela oraz Sebastiana. Dzięki ich wsparciu Szyszka ukończyła studia graficzne i rozpoczęła nowe życie. Los w końcu się do niej uśmiechnął, zsyłając pod jej drzwi Adama - miłość życia. Wspólna sielanka nie trwa jednak długo. Pewnego dnia mężczyzna niespodziewanie znika, a na progu mieszkania Szyszki pojawia się tajemnicza kobieta. Co łączy ją z Adamem?
Czy Szyszka znajdzie w sobie siłę, by stawić czoła kolejnym problemom?
Czy uda jej się ponownie spotkać ukochanego?


Złodziej miecza. 39 wskazówek. Tom 3 - Peter Lerangis 
wyd. Initium
4 grudzień

W pościgu za trzydziestoma dziewięcioma wskazówkami obowiązuje tylko jedna zasada: NIE UFAJ NIKOMU. Lecz kiedy w poszukiwaniu trzeciej wskazówki czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan trafiają do Japonii, są zdani na pomoc niesłownego wuja Alistaira Oh. Czy będą tak naiwni, by podjąć z nim współpracę? Gra toczy się o najwyższą stawkę, więc Amy i Dan mogą nie mieć wyboru. W rodzinie Cahillów sojusze z krewnymi bywają jednak śmiertelnie niebezpieczne...


TYTUŁ: Adam i Ewy
AUTOR: Monka Orłowska
WYDAWNICTWO:  Replika
MIEJSCE I DATA WYDANIA:  Poznań 2012


Życie niestety nie zawsze przypomina bajkę. Wbrew temu co wpajają nam filmy czy większość książek z tak zwanej literatury kobiecej, nie wszyscy otrzymujemy od losu happy end. Od czasu do czasu warto to sobie uświadomić, a chyba nic nie działa w takim wypadku lepiej od dobrej powieści obyczajowej ukazującej prozę codziennego życia. To dlatego sięgnęłam po prozę autorstwa pani Moniki Orłowskiej. By móc doświadczyć tego cudownego momentu, kiedy uświadamiam sobie jak wielkie mam szczęście.

Ewa pragnęła tego czego każda młoda, wkraczająca w dorosłość kobieta - ciekawej pracy, bezpiecznego domu i cudownej rodziny.  Kiedy wychodziła za Adama, nic nie wskazywało na to, że będzie musiała zrezygnować z owych marzeń. Adam wydawał się być ucieleśnieniem męskiego ideału, owszem był odrobinę starszy i na dodatek wychowywał samotnie dorastającą córkę, ale poza tym reprezentował sobą wszelkie pożądane cechy. To dlatego zgodziła się za niego wyjść i zamieszkać za granicą. Bo wierzyła, że to może być jej recepta na szczęśliwe życie. 

Zycie jak z bajki skończyło się jednak wraz z wylewem matki Adama. Elegancka i dystyngowana starsza dama potrzebuje ciągłej opieki, nawet przy najprostszych, codziennych czynnościach. Odpowiedzialność za chorą matkę, Adam zrzuca jednak na barki małżonki. Ewa opuszcza Wyspy Kanaryjskie i razem z pasierbicą oraz córeczką wraca do Krakowa. Podczas gdy sama zmaga się ze wszystkimi obowiązkami, Adam obwinia ją za każdy przejaw pogorszenia zdrowia matki. Całej sytuacji nie ułatwia jeszcze pasierbica Ewa, która nieustannie okazuje kobiecie swoją niechęć. Kiedy Ewa zaczyna podejrzewać, że Adam ją okłamuje, czara goryczy przelewa się. Nadchodzi czas na zmiany.

Tytuł "Adam i Ewy" jest niezwykle sugestywny i niedwuznaczny. Gdyby sugerować się tyko nim, można by w głowie nakreślić fabułę rodem z amerykańskiego filmu - młody, albo nieco zaawansowany w latach, biedny, albo bogaty, ale koniecznie przystojny bohater o wdzięcznym imieniu Adam wiedzie beztroskie życie, otoczony wianuszkiem kobiet. Cóż, nic bardziej mylnego.Monika Orłowska gra swoim czytelnikom na nosie/ Bo może i historia, którą przedstawia rzeczywiście w jakimś stopniu tyczy się tytułowego Adama, ale ani nie jest on przystojny, ani tym bardziej rozchwytywany przez kobiety.

"Adam i Ewy" to raczej smutna niż wesoła historia, w której pani Orłowska przygląda się problemom współczesnego świata i podsuwa nam tematy do refleksji na długie, bezsenne noce. Bo tak łatwo jest rzucać pustymi frazesami wedle których rodzina jest najwyższą wartością, ale znacznie trudniej jest je wcielić w życie i poświęcić wszystko dla dobra bliskich. Poświęcenie to jednak nie jedyna kwestia, którą porusza pani Orłowska. Autorka drąży głębiej pośród trudów codzienności i wywleka na światło dzienne problemy, z którymi mierzy się większość współczesnych kobiet; trudne relacje rodzinne, rezygnacja z własnych ambicji, opieka nad starszą osobą a także uczenie się wybaczania.

I chyba właśnie ta uniwersalność ujmuje czytelnika najbardziej. Bo tak naprawdę Ewą mógłby być każdy inny człowiek. Słusznie autorka oddała narracje w ręce głównej bohaterki. Uczyniło to całość bardziej wiarygodną i nadało historii osobistego charakteru. W pewnym momencie, gdzieś między jednym a drugim zdaniem zapomniałam, że opowieść Ewki jest jedynie fikcją i nie rozgrywa się w rzeczywistym świecie.Naprawdę, pani Orłowska wykazała się wręcz niebywałą zdolnością do oddawania emocji.

Autorka naprawdę potrafi władać piórem. Jej styl jest lekki i niewymuszony, przede wszystkim jednak - przekonujący. Nie byłaby również sobą gdybym nie wspomniała o roli jaką odgrywa w całości mój ukochany Kraków. Zagłębiając się w lekturze, nawet przez chwilę nie miałam wątpliwości skąd pochodzi autorka. Naprawdę, łatwo jest dostrzec czy pisarz mówi o miejscu, które zna tylko z wrażeń innych ludzi czy też o takim, które poznał osobiście i darzy uczuciem. A sądząc po lekturze "Adama i Ewy" pani Orłowska z pewnością nie pozostaje obojętna na krakowskie uroki.

Trochę szkoda, że powieść naprawdę dobra kończy się tak szybko, bo chciałoby się jeszcze przy niej wypić filiżankę albo nawet dwie herbaty. Trochę szkoda też, że Pani Orłowska decyduje się na otwarte zakończenie historii. Autorka wykazała się niebywałą zdolnością do ukazywania ludzkich uczuć i ciekawa jestem jak poradziłaby sobie z jednoznaczny zamknięciem opowieści.

"Adam i Ewy" potwierdza moje zdanie jakoby rynek polskiej literatury miał wiele do zaoferowania. ?Nie zgadzam się ze stwierdzeniem że owa powieść należy do tak zwanej literatury mało ambitnej. Pani Orłowska porusza bowiem tematy ważne, i mimo drobnych mankamentów, robi to naprawdę bardzo dobrze. Odsyłam Was do lektury, a sama wybywam na poszukiwanie innego utworu autorki.

Ocena: 7/10

Za lekturę dziękuję księgarni Matras

Odliczam dni do gwiazdki, naprawdę.  Chcę już śpiewać kolędy, spacerować wieczorem i przyglądać się lampkom choinkowym, no i oczywiście z rosnącym podekscytowaniem rozpakowywać prezenty. Tymczasem jednak zostawiam Was z zapowiedziami na ten jakże płodny tydzień listopadowo-grudniowy.

*

Gorączka 1 - Dee Shulman 
wyd. Egmont
28 listopad

Eva, ponadprzeciętnie uzdolniona szesnastolatka, oraz Sethos dziewiętnastoletni gladiator, który został przeniesiony do współczesności, wspólnie pracują nad rozwikłaniem zagadki dotyczącej śmiertelnego wirusa.
Do powieści Dee Shulman najlepiej pasuje określenie romans s-f. Intrygująca i świetnie napisana książka jest kierowana do nastoletnich dziewcząt i wywołuje silne skojarzenia ze "Zmierzchem" Stephenie Meyer.

Dee Shulman ukończyła anglistykę na uniwersytecie w Yorku i rozpoczęła studia na wydziale ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych Harrow. Napisała i/lub zilustrowała około pięćdziesięciu książek, ale Gorączka jest jej pierwszą książką dla nastolatków. Jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że mieszka w miasteczku uniwersyteckim w centrum Londynu razem z 760 przedstawicielami tej grupy wiekowej.


Miasto zagubionych dusz - Cassandra Clare
wyd. MAG
28 listopad

Jace jest teraz sługą zła, związanym na całą wieczność z Sebastianem. Tylko mała grupka Nocnych Łowców wierzy, że można go uratować. Żeby to zrobić, muszą zbuntować się przeciwko Clave. I muszą działać bez Clary. Bo Clary rozgrywa niebezpieczną grę zupełnie sama. Ceną przegranej jest nie tylko jej własne życie, ale również dusza Jace’ego. Clary jest gotowa zrobić dla niego wszystko, ale czy nadal może mu ufać? I czy on jest naprawdę stracony? Jaka cena jest zbyt wysoka, nawet za miłość?


Wróżbiarze - Libba Bray
wyd. MAG
28 listopad

Evie O’Neill nigdy nie pasowała do małego miasteczka w stanie Ohio, a kiedy wywołuje kolejny skandal, rodzice wysyłają ją do wielkiego miasta, by zamieszkała z wujem. Dla dziewczyny to nie wygnanie, a spełnienie marzeń – szansa, by pokazać, że jest nowoczesna do szpiku kości i niewiarygodnie odważna. Lecz Nowy Jork to nie tylko jazz i rewia. Ma swoją mroczną stronę. W mieście giną młodzi ludzie. To nie są zbrodnie w afekcie. Są okrutne. Starannie zaplanowane. I niepokojąco podobne do ilustracji z zapomnianej księgi. A nowojorska policja nie potrafi samodzielnie rozwiązać tej sprawy.


Wiśniowy dworek - Katarzyna Michalak 
wyd. Literackie
28 listopad

W Wiśniowym Dworku, gdzieś pod litewską granicą mieszka Danusia. Jest nauczycielką w wiejskiej szkole i nie wyobraża sobie życia w wielkim mieście, pełnym spieszących się ludzi.
Na warszawskim Mokotowie, niedaleko parku Morskie Oko, mieszka Danka. Jest przebojową biznesmenką w międzynarodowej korporacji i nie wyobraża sobie życia na wsi, gdzie życie toczy się powoli, a jego rytm wyznacza przyroda. Te dwie kobiety pozornie dzieli wszystko, ale łączy jedna tajemnica.
I jeszcze ktoś. Mężczyzna, który przybył z przeszłości, by odebrać to, co do niego należy...


Nowy początek - Jill Barnett 
wyd. Świat Książki
28 listopad

Żegnaj - to słowo najtrudniejsze ze wszystkich...
Po długim i szczęśliwym małżeństwie, śmierć męża March Cantrell pozostawia w jej życiu ogromną wyrwę.
March ma co prawda rodzinę, na którą może liczyć. Ale upływające miesiące ujawniają konflikt między jej synami, najmłodsze dziecko wylatuje z gniazda rodzinnego, a zbuntowana córka spotyka się ze znacznie starszym od niej mężczyzną.
Żeby załagodzić rozdźwięki w rodzinie, Cantrellowie postanawiają spędzić święta Bożego Narodzenia w górach nad jeziorem Tahoe. W czasie burzy March utknęła w jednym miejscu z obcym mężczyzną, Rio Paxtonem - i dała się zauroczyć charyzmatycznej osobowości.
Wiele tygodni później March wróciła nad Tahoe, gdzie nieoczekiwanie Rio do niej dołączył. To, co zaczęło się jako przypadkowe spotkanie dwojga samotnych ludzi, staje się czymś znacznie więcej.
Dzieci uważają, że straciła rozum - ale March zastanawia się czy nie jest to po prostu nowy początek, na który czekała...
Pełna wzruszeń, krzepiąca na duchu opowieść o miłości i stracie, rodzinie i przeznaczeniu, dla miłośników Nory Roberts i Maeve Binchy.


Twardziel - Sandra Brown 
wyd. Świat Książki
28 listopad

Pewnego dnia Dodge Hanley, prywatny detektyw z Atlanty, odbiera telefon od swej dawnej ukochanej Caroline. I dowiaduje się, że ich córka Berry, już dorosła kobieta, której nie zna, znalazła się w wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Kto czyha na jej życie i dlaczego? Podróż Hanleya do Teksasu będzie także wyprawą w jego nie załatwioną przeszłość i próbą odzyskania zaufania niegdyś bliskiej osoby. Zaskakujące śledztwo, seria morderstw oraz kapitalny portret pięćdziesięcioparoletniego mężczyzny, dojrzewającego w dramatycznych okolicznościach do ojcostwa.


Babilon - Camilla Ceder 
wyd. Czarna Owca
28 listopad

W dniu, kiedy nadkomisarz Christian Tell i Seja Lund szykują się do rozmowy na temat wyczekiwanego urlopu, dowiadują się, że w Goteborgu znaleziono ciała dwóch osób. Ofiarami są wykładowczyni archeologii i dużo młodszy od niej student Henrik. Podwójne zabójstwo wygląda początkowo na dość przypadkowe i niezrozumiałe. Wkrótce pojawiają się pogłoski o nielegalnym handlu antykami, w tym rzeźbami z Babilonu liczącymi tysiące lat, które zrabowano z muzeum w Bagdadzie po inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak...


Przepis na życie - Agnieszka Pilaszewska 
wyd. Literackie
29 listopad

Powieściowa wersja serialowego hitu stacji TVN "Przepis na życie".

Agnieszka Pilaszewska znów chwyciła za pióro. Już tej jesieni z Anką i Jerzym, Beatką i Żabcią, Mańką i Grocholem, a także Grubą, Polą, Ireną i grupą jej cieszących się przywilejami dojrzałego wieku przyjaciół spotkacie się na kartach książki.

Atrakcyjna, wciąż młoda, choć z nastoletnią córką u boku, żadna wyznań i wrażeń Anka, przytłoczona codziennymi obowiązkami matki i żony, gdzieś po drodze zatraciła siebie. Otrzeźwienie przychodzi wraz z wiadomością o zdradzie męża. Andrzej ma kochankę, do której zamierza się wyprowadzić. Świat Anki rozsypuje się w drobny mak. Na szczęście są przy niej: trzeźwo patrząca na świat przyjaciółka Pola, córka Mania i zawsze służąca radą matka Irena. Po krótkim załamaniu, Anka widzi przed sobą nową, o wiele atrakcyjniejszą przyszłość. Przypadek sprawia, że podejmuje pracę w restauracji i odkrywa swoją prawdziwą pasję. Będzie gotować! Zawsze umiała i lubiła to robić, a teraz może rozwinąć skrzydła. Jej życie dopiero się zaczyna…

 Powieściowy Przepis na życie to gwarancja dobrej, pachnącej Imbirem rozrywki na długie zimowe wieczory. To także doskonały świąteczny prezent dla stęsknionych fanów, czekających na czwarty sezon serialu.
Nowsze posty Starsze posty Strona główna

Karolina Suder

Miłośniczka literatury, podróży i muzyki musicalowej.

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
  • Książki poszukują nowego domu
  • Stosik 08/2011
  • Poszła na całość - Meg Cabot
  • Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz
  • Stosik 12/2011
  • Mroczny szept - Gena Showalter

Kategorie

książki 302 Kala poleca 93 seriale 16 filmy 2 fotografia 1 podróże 1

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
    Jeśli jesteście ze mną już jakiś czas i czytając kolejne posty zwracacie uwgaę na coś więcej niż zdjęcie i liczbę gwiazdek przy tytule, ...
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
      W świecie bez ograniczeń, nie ma nic bardziej uwodzicielskiego niż Kuszące zło… Długo oczekiwana premierę 3 części bestsell...
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
    Nie wie jak to o mnie świadczy, ale nie spostrzegłam się, że w marcu do mojej biblioteczki dotarło tyle nowych tytułów. Od września zes...
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
    Oduczyłam się uprzedzenia względem polskich autorów. Mimo że, jeśli wierzyć statystykom, to właśnie nasi rodzimi pisarze przynoszą mi ...
  • Książki poszukują nowego domu
    Moi Drodzy świąteczne porządki nie ominęły chyba nikogo. I choć czynność ta budzi moje szczere przerażenie, staram się łączyć przyjemne z p...

Archiwum

  • ►  2023 (2)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2022 (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2021 (6)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2020 (15)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2019 (25)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2018 (72)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (5)
    • ►  września (9)
    • ►  sierpnia (9)
    • ►  lipca (9)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (7)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2017 (145)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (10)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (15)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (23)
    • ►  marca (19)
    • ►  lutego (12)
    • ►  stycznia (16)
  • ►  2016 (195)
    • ►  grudnia (29)
    • ►  listopada (20)
    • ►  października (19)
    • ►  września (20)
    • ►  sierpnia (17)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (17)
    • ►  maja (14)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (12)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (12)
  • ►  2015 (104)
    • ►  grudnia (12)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (7)
    • ►  września (10)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (11)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2014 (66)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (9)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (5)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (4)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2013 (81)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (6)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (6)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (7)
    • ►  lutego (9)
    • ►  stycznia (7)
  • ▼  2012 (101)
    • ▼  grudnia (8)
      • Podsumowanie roku 2012 cz.2
      • Podsumowanie roku 2012 cz.1
      • Książki poszukują nowego domu
      • Co stanie się ze Światem Książki?
      • Cyrk nocy - Erin Morgenstern
      • Stosik listopadowo-grudniowy
      • Zapowiedzi (4)
      • Adam i Ewy - Monika Orłowska
    • ►  listopada (7)
      • Zapowiedzi (3)
    • ►  października (5)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (7)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (11)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2011 (113)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (9)
    • ►  października (14)
    • ►  września (13)
    • ►  sierpnia (19)
    • ►  lipca (13)
    • ►  czerwca (13)
    • ►  maja (18)

Złodziejka książek na FB

Złodziejka Książek

Polecane blogi

  • Najlepsze książki dla dzieci
    "Szkatułka. Muzyka spoza czasu" (Wydawnictwo BIS) - Jeszcze nie zrezygnowałyśmy z tradycji głośnego czytania wieczorami. Nadal sprawia nam to przyjemność. Nadal jest doskonałą okazją do wyciszenia się przed ...
  • Bajkochłonka
    Co głowie wyjdzie na zdrowie? – recenzja książki dla dzieci - ➜ Tytuł: Co głowie wyjdzie na zdrowie? Mózg wie i o tym opowie ➜ Autorka: Róża Hajkuś ➜ Ilustracje: Paweł Gierliński ➜ Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus) ➜...
  • Blog o książkach
    Mikroogród na parapecie – uprawa ziół i mikrogreens w domu - Jeżeli marzysz o świeżych ziołach i mikrogreens bez wychodzenia z domu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przemień swój parapet w tętniący życiem mikroogród,...
  • Świat ukryty w słowach
    Podsumowanie czerwca - *~Witajcie kochani!* *Zapraszam na czytelnicze podsumowanie czerwca ♥* *Aneta Jadowska "Sekret prawie byłego męża"* (352 strony) *Moja ocena: 6...
  • kryminał na talerzu. blog kulinarno-kryminalny
    "Bogowie małego morza" Jędrzej Pasierski - Autor: *Jędrzej Pasierski* Tytuł: *Bogowie małego morza* Cykl: *inspektor Leon Szeptycki, tom 1* Data premiery: *18.06.2025* Wydawnictwo: *Literackie* Licz...
  • zwierz popkulturalny
    Zobaczyć Pemberley czyli o „Materialistach” - W jednej z moich ulubionych scen, w „Dumie i Uprzedzeniu” Elizabeth Bennet po raz…
  • zaczytASY
    Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło] - [image: Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło]] *Nie lubię co prawda czytać serii nie po kolei, ale czasem tak się zdarza i mogę wtedy dostrzec, na il...
  • Na regale u Marty Mrowiec
    Karolina Dzimira-Zarzycka, Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków (2025) - Muszę przyznać, że bardzo lubię sięgać po książki związane ze sztuką. Jakiś czas temu opowiadałam Wam o książce Podróże po Włoszech z Artemizją Gentilesc...
  • NIEnaczytana
    "Niewolnica wolności" - Ildefonso Falcones - *Nauczyła się słuchać. […] Wszystkie te historie łączyły się w jedną wielką opowieść o znoju i cierpieniu. Zagnieżdżały się we wnętrzu Lity, żeby już na ...
  • Co Aśka przeczytała…
    „Schronisko, które zostało zapomniane” – Sławek Gortych - Znów wędrowałam po karkonoskich szlakach. Tropem mrocznych tajemnic, których korzenie sięgnęły mało znanych, a prawdziwych wydarzeń z okresu II wojny… T...
  • unSerious
    Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 - [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] Czytaj dalej Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 at unSerious.
  • K-czyta | Blog książkowy
    Jenny Blackhurst - Sezonowa dziewczyna - *Jenny Blackhurst, Sezonowa dziewczyna* [The Summer Girl], tłum. Łukasz Praski, Albatros, 2025, 350 stron. Od mojego poprzedniego spotkania z *Jenny B...
  • Micha kultury
    „Czemu na podłodze śpisz” D. Cvijetić, „Czas starego Boga” S. Barry i „ Arabskie noce” R. F. Burton - *Czemu na podłodze śpisz*Darko Cvijetić *Gatunek: *literatura piękna *Rok polskiego wydania: *2025 *Liczba stron: *114 *Wydawnictwo:* Noir sur Blanc J...
  • Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
    Zapowiedzi lipiec 2025 - Zastanawiacie się, co będziemy czytać w lipcu? Same fajne rzeczy! Przepraszam za brzydkie pismo W… Artykuł Zapowiedzi lipiec 2025 pochodzi z serwisu Bard...
  • Nebule blog parentingowy
    Książki dla dzieci na wakacje – najciekawsze propozycje dla dzieci 8+ - Wakacje to idealny czas na odpoczynek, przygody i … czytanie! Bez szkolnych obowiązków i codziennego pośpiechu dzieci mogą zanurzyć się w fascynujących h...
  • Na Czytniku
    „Mój Giovanni” James Baldwin – Relacja, która zmienia życie - Nie czytałam opisu. Bardziej przyciągnął mnie sam autor powieści. Bazowałam na pochlebnych opiniach czytelników, którzy pisali, że twórczość James Baldwi...
  • NOWALIJKI
    VALÉRIE PERRIN „COLETTE” - Valérie Perrin nie tylko szturmem wdarła się na szczyty list książkowych bestsellerów, ale – przede wszystkim – znalazła sposób na…
  • Mozaika Literacka
    "BECOMING MILA" - ESTELLE MASKAME | Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca - Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca. Historia otulona promieniami żarliwego słońca, niezwykle przyjemna, rozk...
  • Wielki Buk
    Książki na lato 2025 - Mamy lato! Tradycja więc zobowiązuje. Nowa pora roku to nowa porcja inspiracji do czytania. Przed Wami: książki na lato! „Cały ten błękit” Mélissa da Costa...
  • Bajkonurek
    A ty rób swoje - "Akuszerki" Sabiny Jakubowskiej - Książkę polecił mi kolega, poważny, w średnim wieku, na stanowisku dyrektorskim, słowami „przeczytaj, mnie po stu stronach mózg rozj*ebało”. Przeczytał...
  • smakksiazki.pl
    Najlepsza książka Jo Nesbø, czyli śladami „Samotnego wilka” po Minneapolis - Ależ to była podróż! Najpierw do Frankfurtu, potem do Chicago, aż wreszcie, w towarzystwie Grzegorza Dziedzica, do Minneapolis. Odwiedziliśmy miejsca zwi...
  • Zakątek czytelniczy
    Kultor - Artur Urbanowicz - *Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czarna Owca* Byliście kiedyś na Suwalszczyźnie? Ja tak, ale dawno temu, jeszcze w podstawówce na koloniach. Niew...
  • Popbookownik
    Sztuka przyjmowania gości: Jak zorganizować niezapomniane spotkanie? - W dobie cyfrowej komunikacji i spotkań online, wspólne celebrowanie chwil w domowym zaciszu nabiera zupełnie nowego, głębszego znaczenia. Przyjmowanie gośc...
  • Recenzje Gaby
    Wilcze ślady - Ludka Skrzydlewska. Romans z wilkołakiem - Jeśli macie dość typowych romansów i szukacie czegoś świeżego, sięgnijcie po połączenie urban fantasy i gorącego romansu. *W tej historii poznajemy cz...
  • Wybredna Maruda
    Czcijmy zamiatających, czyli Błogosławieństwo Niebios – Mo Xiang Tong Xiu - [image: Książka błogosławieństwo niebios opinie] Błogosławieństwo niebios – czyli co się dzieje, gdy książę z obsesją na punkcie zamiatania spotyka demonicz...
  • Wyliczanka.eu
    Czytający, do głosowania! [Wybieramy lektury Sekcji Klasyka na nowy sezon] - Kalkowska, Baldwin, James, Isherwood, Bobkowski, Brandys, Lanckorońska, Lee, Lessing i Janion. Jeśli któreś z tych nazwisk budzi w Tobie, Droga Osoba Czy...
  • Czytelnicze Podwórko
    Survival z Zuzą, czyli przetrwaj w każdych warunkach – recenzja - Mój starszy syn od czterech lat jest częścią skautingowej społeczności. Oprócz niewątpliwie pozytywnego wpływu na rozwój umiejętności społecznych, ciekaw...
  • Niedopisana Recenzja
    Na stronach powieści. „Niech żyje zło” – recenzja książki - *Fantasy, a szczególnie romantasy, to gatunek, który w ostatnich latach przeżywa swego rodzaju renesans. Czytelnicy na nowo zachwycają się magicznymi ...
  • Ronja.pl
    Gry bez prądu dla dwulatka i trzylatka – najciekawsze proste gry planszowe i kooperacyjne (aktualizacja 2025) - Zebrałam w jednym miejscu najciekawsze (i najładniejsze! 🙂 ) gry dla dwulatków i trzylatków. Nieco starsze dzieci też będą nimi zainteresowane. Znajdziesz...
  • Blog pod Małym Aniołem
    Suknia i sztalugi - Piotr Oczko - Dzień dobry! Wydawnictwo Znak wydało w 2024 roku książkę, która została moim najlepszym książkowym przyjacielem. Trudno mi uwierzyć, że w Polsce ktoś zde...
  • Z pierwszej półki
    Mary Beard – Cesarz Rzymu - Kim właściwie był cesarz starożytnego Rzymu? Kim byli ludzie w jego otoczeniu? Jak żył, jak pracował? Czego po nim oczekiwali potężni senatorowie i zwykl...
  • Książką po grzbiecie
    Hello world! - Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing! The post Hello world! appeared first on My Blog.
  • Czytaj PL
    Akcja Czytaj PL – Jak to się zaczęło? - W tym roku mija już 10 LAT od powstania akcji Czytaj PL! Zanim wystartujemy z dziesiątą edycją, udamy się w krótką podróż w czasie i przypomnimy, co dzia...
  • Kulturalna meduza
    Oblałabym egzamin na licencję na czarowanie [wywiad z Aleksandrą Okońską] - [image: aleksandra okońska wywiad] Jak wyglądała droga od pierwszego pomysłu do wydania *Licencji na czarowanie*? Do której z książkowych bohaterek jest naj...
  • read up!
    Przegląd Kobiecego Kina #21: filmy wojenne - W najnowszym odcinku Przeglądu Kobiecego Kina, czyli cyklu, w którym opowiadam o filmach kręconych przez kobiety, biorę na warsztat temat, który na pierw...
  • Technikolorowy
    Święta z Wytrzeszczem, czyli „Przesilenie zimowe” - 1 stycznia. Nic nie wskazuje na to, że w pierwszy dzień nowego roku obejrzę film, który najprawdopodobniej zdeterminuje tegoroczną topkę. A jednak. Wybra...
  • oczytany facet
    Nowe tendencje w literaturze. Pokolenie Z ma swój głos - Literatura od zawsze odzwierciedlała ducha swojej epoki, a młodzi autorzy, jako część tego procesu, przyczyniają się do ewolucji…
  • Spadło mi z regała
    „Hacjenda” Isabel Cañas - Małżeństwo z rozsądku, niezgoda na niesprawiedliwość, chęć zemsty – nie trzeba cofać się o dwieście lat, żeby usadowić akcję we obecnych czasach. Jeśli do ...
  • maobmaze by Magdalena Zeist
    Młodość | Linn Skaber, Lisa Aisato - Dorośli mówią, że człowiek nie potrzebuje wielu przyjaciół, wystarczy jeden. Czy ktoś ma numer do tego Jednego? [image: Młodość - Linn Skaber] MłodośćAu...
  • Jelenka
    Spowiedź carycy Katarzyny II - Caryca Katarzyna II była jedną z bardziej fascynujących władczyń w historii. Niesamowita charyzma, postępowe podejście i bezkompromisowość to tylko niekt...
  • nieperfekcyjnie.pl
    "Wytrwałość dzikich kwiatów" - Micalea Smeltzer - Ostatnio zaczytuję się w literaturze pięknej poruszającej trudne tematy, którą uwielbiam. Natomiast po ostatnich dość ciężkich tygodniach zapragnęłam zab...
  • NA REGALE
    #255 "Book lovers" by Emily Henry - Powiedzieć, że uwielbiam książki Emily Henry, to jak powiedzieć nic! Autorka serwuje nam kolejną, przecudowną, ciepłą, romantyczną historię o dwojgu l...
  • Ballady bezludne
    Czytelnicze podsumowanie 2022. Najlepsze książki minionego roku - Konkret. Zawsze się rozgaduję w tych podsumowaniach, a przecież rzecz jest prosta. Chciałam w 2022 przeczytać sto książek, nie udało się, ale nie żałuję ...
  • Obibooki Emki
    Edison i Einstein - nowe książki o myszach Torbena Kuhlmanna od wydawnictwa Tekturka (patronat) - I znów, kiedy zaczęłam fotografować książki Torbena Kuhlmanna, miałam problem z podjęciem decyzji, które ilustracje Wam pokazać. Wszystkie są piękne i je...
  • To read or not to read? | Bibliofilem być
    Lipcowe zapowiedzi wydawnicze - Wakacje! Czas, kiedy można wziąć się za nadrabianie tych wszystkich książek, które tak chcieliśmy nadrobić, ale nie było kiedy. Co prawda wydawnictwa wca...
  • KAWA Z LITERAMI
    O Królowej! #matematyka, Dmytro Kuźmenko - Chcesz zachęcić swoje dziecko (w wieku szkolnym) do matematyki? Przełamać jego opór?Albo wręcz przeciwnie – Twoje dziecko jest tak zajarane matmą, że chces...
  • Lustro Rzeczywistości
    Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Wznowienie - *Skazani na ból to jedna z najpiękniejszych opowieści dla młodych ludzi, która po kilku latach od premiery doczekała się zasłużonego wznowienia. To nie...
  • Lost In My Books
    5 POWODÓW, DLACZEGO NIE POWINIENEŚ UZALEŻNIAĆ SIĘ OD KSIĄŻEK - [image: 5 powodów dlaczego nie powinieneś uzależniać się od książek] *Każde uzależnienie ma swoje wady, nawet jeśli jest to dobre uzależnienie. Przedstawia...
  • HERBATKA Z KSIĄŻKĄ
    TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY - Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę A...
  • Agata czyta książki
    Żywioły Podkarpacia #1 – „Rzeka” - Anna Kusiak zadebiutowała w marcu 2021 roku powieścią „Cień Judasza” (w najbliższym czasie z pewnością skuszę się na jej audiobookową wersję), na początk...
  • pierwszyrozdzial.com
    Świąteczne morderstwo – Ada Moncrieff - Mówię Wam jak świetnie się z nią bawiłam! Zaczytywałam się z każdej stronie i z żywym zainteresowaniem śledziłam postępy prywatnego śledztwa w posiadłości ...
  • Zlodziejka Ksiazek
    2021 w książkach | wszystkie książki przeczytane w ubiegłym roku - Obiecałam sobie, że w 2021 roku powrócę do blogowania, ale poniosłam na tym polu sromotną porażkę. Motywowana przez moją najwierniejszą czytelniczkę w os...
  • Booklove
    Książka na Mikołajki - Co polecam w tym roku na Mikołajki. Subiektywnie i krótko. Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne) To jest książka, którą po ...
  • To Read Or Not To Read - recenzje książek
    Książka bez emocji? - "Almond" Sohn Won-Pyung [RECENZJA] - Nigdy nie sądziłam, że spotkam się kiedyś w swoim życiu z książką, która w każdym calu będzie pozbawiona emocji, a jednak jednocześnie wywoła całą lawinę...
  • Filologika – wyprowadzi cię z błędu!
    Similique quis a libero enim quod corporis - Similique quis a libero enim quod corporis saepe quis. Perspiciatis velit quae consectetur consequatur eligendi. Omnis officiis quis culpa possimus exercit...
  • Blog o książkach
    Turbulencja – Dariusz Kulik - Jeśli zastanawiasz się, czy sięgnięcie po tę książkę rozwieje wszystkie Twoje obawy związane z lataniem samolotem to odpowiedź jest prosta: otóż…nie. Już...
  • 1905
    Czego nauczył mnie pierwszy rok pracy jako front-end developer - Ten wpis miał powstać ponad półtora roku temu, czyli dokładnie wtedy, kiedy rzeczywiście stuknął mi pierwszy rok pracy na stanowisku programistycznym. Sp...
  • Co Za Badziewny Czytacz
    Badziewne recenzje #168 Zabójcza przyjaźń - "Zabójcza przyjaźń" Alice Feeney, Wydawnictwo W.A.BJakiś czas temu czytałam książkę tej samej autorki pod tytułem „Czasami kłamię” i pamiętam, że zrobiła ...
  • Caroline Livre
    „Flying High” Bianca Iosivoni - Seria Bianki Iosivoni „Falling Fast” oraz „Flying high” w pewien sposób reprezentuje książki, których zwykle nie czytam. Tak już jakoś mam, że rzadko sięga...
  • Biblioteczka Suomi - blog kulturalny
    Cienie Nowego Orleanu - Maciej Lewandowski - Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam słabość do mrocznych i dusznych opowieści, które podczas czytania wręcz metaforycznie oblepiają cię swoim brudem. Stan...
  • Welcome to room 6277 and please try to enjoy your stay...
    Uwolniona - Tara Westover - Tytuł: Uwolniona Autorka: Tara Westover Wydawnictwo, rok wydania: Czarna Owca, 2019 Liczba stron: 448 Cena: 44,90 zł *~~***~~* Oficjalna recenzja dla po...
  • Do utraty tchu. Uważniej
    "Wyścig po Złotego Żołędzia" | Katy Hudson - [image: Zdjęcie jest ilustracją do treści.] Kupiliśmy memo. Z Psim Patrolem. Już się cieszyłam na popołudnie przy wspólnym stole. Zepchnęłam w ciemny zak...
  • niekulturalnie.pl
    "Milion małych kawałków" - James Frey | Tak wstrząsająca, jak mówią? - Wstrząsająca, kontrowersyjna, zapierająca dech w piersi - tak czytelnicy określają książkę Jamesa Freya. Postanowiłam przekonać się, czy to prawda i czy r...
  • Miasto Książek
    „Kobieta ze szkła” Caroline Lea - Bywa, że do książki przyciąga coś irracjonalnie kuszącego. Dla mnie takim magnesem bywa daleka Północ, surowy krajobraz, zimne wyspy…
  • Gulinka patrzy
    Kristin Hannah – „Zimowy ogród” - Mam wrażenie, że Kristin Hannah dopiero przy okazji „Słowika” stała się popularna w Polsce. Sama byłam przekonana, że to jej pierwsza książka wydana u nas...
  • Maw reads
    E-BOOK: Nie odpisuj - Marcel Moss - O hejcie w Internecie mówi się coraz więcej. To dobrze, warto o nim mówić i z nim walczyć. Jak tylko w zapowiedziach pojawiła się książka Nie odpisuj, kie...
  • Oddychajaca ksiazkami
    #2 Ostatnio obejrzane - dlaczego warto zaczął "Przyjaciół"? - Myślę, że dla większości moich czytelników tego serialu nie trzeba przedstawiać. Uwielbiany na całym świecie pomimo upływu lat, śmieszy i doprowadza do ...
  • DZIEWCZYNA Z BIBLIOTEKI | Blog o literaturze
    Złota trzynastka 2019 roku - Do napisania o najlepszych książkach przeczytanych w 2019 roku zabieram się od początku grudnia. Było to zadanie szalenie trudne - w minionym roku trafił...
  • god save the book
    Filigranowy tekst na rocznicę mamucią [10 lat!] - Moja pamięć utkana jest z lektur. Mam taki osobniczy defekt, że niewiele pamiętam szczegółów ze swojego życia i życia najbliższych. Najważniejsze wydarzeni...
  • Kochajmy książki!
    Przeprowadziłam się! Nowy, stary blog - Blogger uwierał mnie od dawna, ale przeprowadzki nie planowałam. Jeśli tu czasem wpadacie, to wiecie, jak ja bloguję. Okazyjnie, z rzadka, zrywami. Przez t...
  • Sweeciak.pl
    Marzenia są po to aby je spełniać - Pamiętam czasy aparatów analogowych. Człowiek kupował kliszę, pstrykał zdjęcia a potem szedł do punktu fotograficznego i z niecierpliwością oczekiwał na ...
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Razem kulturalnie

Copyright © Panna Zabookowana. Designed by OddThemes