Panna Zabookowana
  • STRONA GŁÓWNA
  • TEKSTY
    • Lifestyle
    • Książki
      • Recenzje
      • Zestawienia
      • Inne
    • Podróże
    • Kultura
  • KONTAKT
Tytuł: Gdzie indziej
Autor: Gabrielle Zevin
Wydawca: Initium
Rok wydania: 2010
Strony: 240

Goodreads | Lubimy czytac | Empik

Swego czasu powieść "Gdzie indziej" cieszyła się sporą popularnością tutaj, w blogosferze . Historia napisana przez Gabrielle Zevin zebrała sporo pozytywnych opinii a potem odeszła w zapomnienie. Cóż, po skończeniu lektury nie mogę powiedzieć, że tego nie rozumiem (odejścia w zapomnienie; nie wysokich ocen - tego naprawdę nie pojmuję). "gdzie indziej" posiada bowiem ciekawy koncept, ale poza tym, w moim odczuciu, to tylko kolejna przeciętna pozycja.

Liz to niespełna szesnastoletnia nastolatka, której największym zmartwieniem wydaje się kupno sukienki na bal czy wybór colleage'u i która pewnego dnia zapomina rozglądnąć się w obie strony przed przejściem na drugą stronę ulicy,  skutkiem czego umiera. Liz budzi się na obcym statku, ubrana jedynie w pidżamę, mając za towarzysza nieznaną nastolatkę. Nie od razu udaje jej się zrozumieć, że pasażerami pokładu są ludzie martwi i że sama również  właśnie pożegnała się z życiem. 

Celem podróży statku jest kraina Gdzie Indziej, miejsce, w którym "żyją" zmarli. Liz musi zaadaptować się w nowym  otoczeniu i pogodzić z tym , że nigdy się już nie zakocha, nie ożeni i nie założy rodziny. Nie jest to jednak wcale takie proste. Liz nie potrafi porzucić swojego dawnego życia i robi wszystko by utrzymać kontakt z przeszłością. Gdzie indziej, tak jak i zwykły świat, niesie jednak ze sobą mnóstwo niespodzianek - również dla Liz.

 Gabrielle Zevin nie jest pierwszą autorką, która porusza tematykę życie po śmierci, odpowiadając tym samym na pytanie co znajduje się po drugiej stronie? Trzeba jednak przyznać, że wykreowana przez nią rzeczywistość , owo Gdzie indziej, różni się od innych. Koncepcja życia, które z drobnymi wyjątkami, niewiele różni się od tego jakie znamy, nie razi może oryginalnością, ale fakt, że po śmierci dochodzi do stopniowego odmładzania organizmu - już tak.

Podoba mi się również tak różnorodne ukazanie reakcji na śmierć. Fakt, że niekiedy przyjmowana jest ze stoickim spokojem, a innym - wzbudza gniew i brak akceptacji. Ludzie, którzy utracili swych bliskich często żałują  czego dana osoba nie zdążyła zrobić - pójść na studia, założyć rodziny, dokonać czegoś wielkiego - i podobne odczucia towarzyszą Liz. Gabrielle Zevin udało się oddać tęsknotę za bliskimi, żal za tym co niedoświadczone, ale także nadzieję na lepsze jutro.

Postać Liz niemiłosiernie mnie jednak irytowała. Rozumiałam jej żal i smutek, jednak nie na tyle by zaakceptować, że stanowi on centrum wydarzeń. Momentami miałam wrażenie, że Liz obraca się w kółko, że wciąż popełnia te same błędy i nic z nich nie wynosi. No i naprawdę nie rozumiem dlaczego pani Zevin nie rozszerzyła wątku innych postaci takich jak choćby Thandi czy Curtisa, Ich historie mogłyby stanowić naprawdę ciekawy temat i może uchroniłyby panią Zevin od kierunki jak obrała.

"Gdzie indziej" miało być powieścią o przemijaniu, pogodzeniu się ze śmiercią i obraniu nowej drogi. Rozumiem, że to tytuł typowo młodzieżowy, ale jest tyle innych pozycji!, pani Zevin mogła sobie naprawdę darować wątek miłosny. Nie ma między bohaterami chemii i iskrzenia. Ich relacja wygląda na typowo przyjacielską, a jeśli mam się tam doszukiwać miłości to chyba tylko czysto braterskiej.

Według mnie "Gdzie indziej" miało ogromny potencjał, który autorce nie udało się w pełni wykorzystać. Świat jaki wykreowała jest oryginalny i ciekawie opisany (chociaż ,w przeciwieństwie do co poniektórych, naprawdę nie chciałabym by okazał się prawdziwy. Czekać tyle lat na bliską osobę i nie doczekać jej po drugiej stronie? KOSZMAR!) Gabrielle Zevin niepotrzebnie wplotła do fabuły wątki typowe dla literatury młodzieżowej. "Gdzie indziej " bez nich mogłoby być bez nich o wiele bardziej wartościową lekturą. Wydawnictwo nie dopatrzyło również korekty i w powieści roi się od błędów. Nie mówię - nie czytajcie bo niektórzy pokochali ten tytuł; nie miejcie jednak ZBYT wysokich wymagań. 


Tytuł: W imię miłości
Autor: Jodi Picoult
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2008
Strony: 390

Goodreads | Lubimy czytac | Empik

Był taki okres, kiedy miałam zwyczaj nazywać  Jodi Picoult swoją ulubioną autorką. Podobało mi się, że skupia się na problemach, które dotykają zwykłych ludzi; że ukazuje wydarzenia z różnych perspektyw; i że wydaje się pozostawać obiektywna w stosunku do pewnych kontrowersyjnych tematów. Potem jednak zaczęłam dostrzegać schematyczność jej historii i zrobiłam długą przerwę w obcowaniu z powieściami jej autorstwa. Aż do teraz...

Jako zastępca prokuratora, Nina Frost prowadzi postępowania chyba w najtrudniejszych sprawach - tych dotyczących przemocy wobec dzieci. Jest dobra, jeśli nie najlepsza, w tym co robi, mimo to niejednokrotnie była już świadkiem bezkarności oprawców, spowodowaną brakiem materiału dowodowego czy też lukami w prawie. Z doświadczenia wie, że aby stać się skuteczną, musi okazywać współczucie ofiarom, walczyć o sprawiedliwość, ale jednocześnie zachować dystans.

Nina Frost jest jednak nie tylko prokuratorem, ale także matką.I kiedy wraz z mężem odkrywa, że ich pięcioletni synek padł ofiarą molestowania seksualnego, o dystansie nie może być już mowy. Wszystko co wydawało się  proste i oczywiste, ulega całkowitemu przewartościowaniu. Nina zdaje sobie sprawę, że krzywda jakiej doznał Nathaniel może nie doczekać się zadośćuczynienia w sądzie. Ogarnięta rozpaczą, dokonuje decyzji, która wywraca świat jej i jej bliskich do góry nogami. Nina może stracić wszystko...

"W imię miłości" jest uznawane przez wielu czytelników za najlepszą powieść pani Picoult i, już po lekturze, muszę przyznać, że jestem w stanie zrozumieć dlaczego. Autorka dotyka bardzo delikatnego tematu, ale robi to z właściwą sobie delikatnością i empatią. Wbrew moim przypuszczeniom nie skupia się jednak na poszukiwaniu oprawcy i jego osądzie. Owy wątek spycha niejako na boczny tor, poświęcając swoją uwagę na tym w jaki sposób Nina i jej mąż radzą sobie w zaistniałej sytuacji.

Świat Niny przewraca się w przeciągu kilku chwil do góry nogami. Zdystansowana, panująca nad sytuacją kobieta, niemal w mgnieniu oka traci grunt pod nogami. To co robi Nina, fakt, że postanawia chwycić sprawiedliwość we własne ręce, wydaje się być zachowaniem niemal typowym dla rodzica skrzywdzonego dziecka - stawia postać Niny niemal jako obraz bohatera. Jej postawa oraz fakty, które wychodzą na jaw wraz zbiegiem wydarzeń, burzą jednak owe wyobrażenie.

Jodi Picoult nie ocenia postawy ani zachowania Niny. Nie stara się z niej na siłę uczynić bohaterki, wręcz przeciwnie - kreuje ją jako zwykłego człowieka - skłonnego do porywczości i, niestety, popełniania błędów. Podoba mi się obiektywizm i fakt, że pozwala czytelnikowi samemu ocenić postępowanie Niny. Jeszcze bardziej podoba mi się jednak drobiazgowe ukazanie lawiny wydarzeń będącej skutkiem jednej decyzji.

Co może jednak przeszkadzać w czytaniu "W imię miłości"?Cóż, to że wszystkie wymienione powyżej plusy i rozwiązania zostały już wcześniej wykorzystane. W "Kruchej jak lód" czy choćby "Bez mojej zgody" obserwowaliśmy powolny rozpad małżeństwa i rodziny; w tych samych powieściach jak i w "Karuzeli uczuć" widzieliśmy rozpaczliwą walkę matki o szczęście i sprawiedliwość dla swojego dziecka; a w niemal każdym z czytanych przeze mnie tytułów Jodi Picoult umieściła długi, skomplikowany proces sądowy.

Jodi Picoult potrafi pisać. Jej bohaterowie żyją na kartach powieści, przytłoczeni jakąś tragedią popełniają błędy, które prawdopodobnie w podobnej sytuacji zrobiłaby większość z nas. Temat jaki porusza pani Picoult w "W imię miłości" i zwroty akcji, których osobiście nie przewidziałam sprawiły, że byłam oczarowana lekturą. Nie tak jak w przypadku "Dziewiętnastu minut", ale wciąż oczarowana. Wydaje mi się jednak, że duża w tym zasługa tego, że ostatnią powieść pani Picoult czytałam przeszło rok temu i nie przeszkadzały mi tak bardzo znane z innych powieści motywy. Czytajcie powieści pani Picoult; przeżywajcie się i prowokujcie samych siebie do chwili refleksji, ale nie w zbyt krótkich odstępach czasu.


Zapraszam Was na świeżo założonego aska - senseandsensibility95 Postaram się odpowiedzieć na każde Wasze pytanie ;)
Przekroczyliśmy połowę roku 2014! Czy Wam też nie wydaje się to fantastyczne i nieprawdopodobne równocześnie? To było sześc miesięcy wytężonej pracy, stresu i nowych możliwości, ale także cudownych książek, spośród których udało mi się wyselekcjonować 10, według mnie, najlepszych. Wydaje mi się, ze ciekawie będzie spojrzeć na to zestawienie w grudniu i zobaczyć, które tytuły utrzymały się w rankingu najlepszych książek  całego roku, a co za tym idzie - udało im się na stałe zagościć w mojej pamięci  Nie przedłużając już dłużej - oto moje Top 10:


Hopeless A Thousand splendid suns secret keeper

1. "Hopeless" -Colleen Hoover
Wiem, że prawdopodobnie macie już dość tego jak często wspominam tą książkę, ale nic nie poradzę na to, że na trwałe zagościła ona w moim serduchu i za nic w świecie nie chce go opuścić.  To po prostu piękna historia o miłości, dojrzewaniu i odkrywaniu samego siebie. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji czytać mojej recenzji, serdecznie zapraszam. Wydaje mi się, że oddałam w niej wszystko to co miałam do przekazania.  I nawet nie wiecie jak bardzo się cieszę, że akurat wydano ją już w Polsce!

2. "Tysiąc wspaniałych słońc" - Khaled Hosseini
Wydaje mi się, ze w pewnym sensie  spodziewaliście się, ze ten tytuł zagości na mojej liście, w końcu został prze mnie uznany tytułem czerwca. Kiedy jednak zabierałam się do lektury mojej pierwszej powieści pana Khaleda Hosseiniego nic nie wskazywało na to, że ją pokocham. Pierwsze pięć rozdziałów czytałam ponad rok, przy trzech podejściach i dopiero za tym ostatnim coś zaskoczyło. To wzruszająca powieść o roli kobiet w Afganistanie; historia o przetrwaniu, miłości, ale przede wszystkim o przyjaźni; historia, która z pewnością pozostawi w was po sobie jakiś ślad.

3. "Strażnik tajemnic" - Kate Morton
Uwielbiam Kate Morton, naprawdę. Przeczytałam prawie wszystkie napisane przez nią powieści, wydane dotąd w Polsce i wciąż nie mam dosyć. Owszem, dostrzegam w nich pewien schemat (przeplatające się wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości, rodzinne tajemnice - czujecie te klimaty?), ale to zdecydowanie "mój kawałek literatury". "Strażnik tajemnic" nie przebił co prawda "Domu w Riverton", ale był temu naprawdę bliski. Zdecydowanie polecam.

Maybe Someday Throne of glass love letters to the dead

4. "Maybe Someday" - Colleen Hoover
Podejrzewam, że również jest to jeden z tych tytułów, których się spodziewaliście na tej liście (hello! książka maja i wspomnienie w Summer recommendations coś chyba znaczą). Może jestem monotematyczna, ale pani Colleen Hoover po prostu potrafi stworzyć dobrą historię. Wykreowani przez nią bohaterowie nie są płascy i stosunkowo łatwo się z nimi utożsamić; no i zdecydowanie widać, że TA autorka ma do opowiedzenia coś więcej niż zwykłą historię o miłości. Tym razem zostawiam Was nie tylko z recenzją, ale i tytułową piosenką.   

5. "Szklany tron" - Sarah J. Maas
Z racji na chwilową ciszę na blogu być może niektórzy z Was nie wiedzieli nawet, że przeczytałam ową książkę  Mówię więc o tym teraz - tak, przeczytałam "Szklany tron"; tak, absolutnie go pokochałam: i wreszcie tak, jestem całym sercem team Chaol. Pani Sarah J. Maas stworzyła silną, intrygującą bohaterkę, która "nie da sobie w kaszę dmuchać" i która zdecydowanie nie musi czekać na księcia na białym koniu, by ten mógł ją uratować z opresji - daje z tym sobie radę sama. A jeśli to Was nie przekonuje to naprawdę nie wiem co może pomóc.

6. "Love letters to the Dead" - Ava Dellaira
Po pierwsze, możemy chwile popodziwiać tą cudną okładkę? Mogłabym się w nią wpatrywać godzinami. :Po drugie, dawno nie czytałam powieści o tak oryginalnym koncepcie. Wiem, że niektórzy zarzucają autorce, ze za bardzo wzorowała się na panu Chbosky'm, ale a) nie miałam okazji czytać "The perks of being wallflower" *pol. "Charlie". (co nie zonacza, ze nie zamierzam), b) sam pomysł nic by nie dał gdyby nie piękne pióro pani Dellairy.Mam nadzieję, że jakieś polskie wydawnictwo zainteresuje się tym tytułem bo, powiem krótko, jest na co czekać.

AMy&Roger's epic detour The secret life of CeeCee Wilkes Wonder the darkest minds

7. "Aż po horyzont" - Morgan Matson
O tej powieści również wspominałam już w poście Summer recommendations, ale warto wyróżnić go jeszcze raz. Wiem, że pani Matson ostatnio podbija polską blogosferę, zwłaszcza powieścią "Lato drugiej szansy", i bardzo się z tego cieszę. "Aż po horyzont" nie jest bowiem zwykłą młodzieżówką opowiadającą o nastoletniej miłości. Autorka porusza temat utraty bliskiej osoby, uzależnienia i próby odnalezienia samego siebie. Jako pierwsza autorka  YA, przynajmniej przy moim doświadczeniu, nie boi się również pokazać że pierwsze zbliżenie seksualne nie zawsze jest idealne i powodowane właściwymi pobudkami. 

8. "Sekretne życie CeeCee Wilkes" - Diane Chamberlain
Uwielbiam twórczość pani Diane Chamberlain co być może niektórzy z Was już zaobserwowali.   Moja sympatia przewyższa nawet tą jaką żywię do pani Picoult (obie panie są zresztą często do siebie porównywane). Jej powieści są ciekawe i intrygujące; zawierają jakąś tajemnicę z przeszłości, ale skupiają także dużą uwagę na rodzinne problemy. W tym roku (do czerwca) miałam okazję zapoznać się także z "Szansą na życie", również bardzo dobrą ale jednak nieco słabszą. Ogólnie rzecz biorąc, ta autorka jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. 

9. "Cud chłopak" - R. J. Palacio
"Cud chłopak", czy też "Wonder" bo to ten tytuł wdaje mi się odpowiedniejszy, to opowieść obowiązkowa dla każdego. Dziecka z podstawówki, nastolatka, ale i osób starszych. Nie każdy musi się ze mną zgodzić. Nic jednak, ani żadna książka, ani film, ani nawet rozmowa, nie zmusiła mnie jednak to tego by zastanowić się nad tolerancją w tak szerokim zakresie. Lubię myśleć o sobie jako o osobie tolerancyjnej, ale podczas lektury "Wonder" nie jednokrotnie złapałam się na myśli, że pewnie zachowałabym się podobnie do rówieśników Auggie'go. Boimy się inności, a to, że nie wytykamy jej palcami nie czyni nas jeszcze osobami tolerancyjnymi - tego nauczyło mnie "Wonder", że czasami obojętność i chłodna rezerwa mogą być równie bolesne co agresja i rzucanie wyzwiskami.

10. Mroczne umysły" - Alexandra Bracken
Nie spodziewałam się, ze pokocham "Mroczne umysły". Naprawdę. To nie jest lekka dystopia, którą czyta się w jedno popołudnie; bogata w akcje i przeróżne zwroty. Początkowo czytało mi się ją wolno i bez nadmiernych emocji. Ale gdy dojdziecie do pewnego punktu! Ach! No i ta końcówka! Wyciskająca łzy i sprawiająca, że chciałoby się mieć pod ręką kolejny tom. Coś fantastycznego!

A jakie książki podbiły Wasze serca w pierwszej połowie 2014 roku?


Cieszę się, że ten styl podsumowań przypadł Wam do gustu. Też go lubię toteż prawdopodobnie zagości na blogu na dłużej. Kto się cieszy łapka w górę! Tradycyjnie już rozłożę ręce i zadam Wam krótkie pytanie; kiedy upłynął czerwiec? Wiem, że prawdopodobnie wielu z Wam ten miesiąc wydawał się wręcz nienaturalnie długi (niby blisko do wakacji, a tak daleko, co?), ale jak dla mnie upłynął on z prędkością światła. Pół roku za nami! W związku z tym miałabym do Was krótkie pytanie, bylibyście zainteresowani postem z 10 najlepszymi książkami 2014 roku (które przeczytałam do tej pory), czy raczej wolelibyście nie wiedzieć co chodzi mi po głowie i nie widzieć spoilerów przed ostatecznym rankingiem pod koniec grudnia?  
PRZECZYTANE:

Pamiętnik z przyszłości, Cecelia Ahern ★★★★
Jaskółka i koliber, Santa Montefiore ★★★
Uwodzi w atłasie, Madeline Hunter ★★★½
Pani pożądania, Gaelen Foley ★★★½
The meeting, Richelle Mead ★★★★
Annabel, Lauren Oliver ★★★★½
Hana, Lauren Oliver ★★★★½
Raven, Lauren Oliver★★★★½
Alex, Lauren Oliver ★★★★½
Love letters to the Dead, Ava Dellaira ★★★★★
Strażnik tajemnic, Kate Morton ★★★★★
Tysiąc wspaniałych słońc, Khaled Hosseini ★★★★★
Kiedy byłeś mój, Rebecca Serle ★★★½
Gdzie indziej, Gabrielle Zevin ★★★
Gorycz szczęścia, Susan Lewis ★★★★
Kłamstwa Locke'a Lamory, Scott Lynch ★★★★
Niewidzialny most, Julie Orringer ★★★★★
Dom na placu Waszyngtona, Henry James ★★★½
W imię miłości, Jodi Picoult ★★★★½


STATYSTYKI CZERWCOWE:

Przeczytane: 19
Strony: 5 737
Ocena: 4,31

KSIĄŻKA MIESIĄCA:




STATYSTYKI ROCZNE:

Przeczytane: 54
Strony: 17  283
Ocena: 4,07

RECENZJE:
  • Złodziej dusz, Aneta Jadowska ★★★
  • Maybe Someday, Colleen Hoover ★★★★★

POSTY:
  • May Wrap up
  • Summer recommendations (Post całkowicie pominięty przez bloggera, a fe!)

W PRAWDZIWYM ŻYCIU:
  • Zakochałam się... No dobrze, po zbudowaniu napięcie mogę Was z góry ostrzec, że to miłość
    tylko i wyłącznie jednostronna. Moim wybrankiem został nie kto inny jak Ansel Elgert, za to że tak fantastycznie wcielił się w rolę Augustusa. I mam wrażenie że tak szybko się nie zakończy.
  • Wciąż poszukuję pracy. A mówiąc poszukuję mam na myśli rozesłanie dziesiątek cv i dwie rozmowy za sobą. Rynek pracy potrafi być okrutny dla maturzystów bez doświadczenia zawodowego.
  • Zdałam maturę!!! (Fanfary możecie zachować na potem, naprawdę). Po tygodniach niepewności wreszcie mogę odetchnąć głęboko i rozkoszować się wolnością  (no, prawie). A jeżeli mogę mieć radę dla przyszłych maturzystów. Cóż ABSOLUTNIE NIE WIERZCIE PRÓBNYM KLUCZOM. To tyle w temacie.
  • Moja kochana M. założyła kanał lifestylowy na YouTube. BRAWO! Jako że dopiero zaczyna byłabym wdzięczna za każde okazane jej wsparcie. Zwłaszcza, że wiem, że ma naprawdę wiele ciekawych pomysłów ;)
Nowsze posty Starsze posty Strona główna

Karolina Suder

Miłośniczka literatury, podróży i muzyki musicalowej.

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
  • Książki poszukują nowego domu
  • Stosik 08/2011
  • Poszła na całość - Meg Cabot
  • Ballada o ciotce Matyldzie - Magdalena Witkiewicz
  • Stosik 12/2011
  • Mroczny szept - Gena Showalter

Kategorie

książki 302 Kala poleca 93 seriale 16 filmy 2 fotografia 1 podróże 1

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Popularne posty

  • Ulubieni zagraniczni booktuberzy
    Jeśli jesteście ze mną już jakiś czas i czytając kolejne posty zwracacie uwgaę na coś więcej niż zdjęcie i liczbę gwiazdek przy tytule, ...
  • Kuszące zło - Keri Arthur (premiera)
      W świecie bez ograniczeń, nie ma nic bardziej uwodzicielskiego niż Kuszące zło… Długo oczekiwana premierę 3 części bestsell...
  • O nieuleczalnym książkoholizmie czyli stos marcowy
    Nie wie jak to o mnie świadczy, ale nie spostrzegłam się, że w marcu do mojej biblioteczki dotarło tyle nowych tytułów. Od września zes...
  • Miłość przychodzi z deszczem, Mila Rudnik
    Oduczyłam się uprzedzenia względem polskich autorów. Mimo że, jeśli wierzyć statystykom, to właśnie nasi rodzimi pisarze przynoszą mi ...
  • Książki poszukują nowego domu
    Moi Drodzy świąteczne porządki nie ominęły chyba nikogo. I choć czynność ta budzi moje szczere przerażenie, staram się łączyć przyjemne z p...

Archiwum

  • ►  2023 (2)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2022 (1)
    • ►  stycznia (1)
  • ►  2021 (6)
    • ►  maja (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  stycznia (2)
  • ►  2020 (15)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  sierpnia (1)
    • ►  lipca (1)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  maja (2)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (1)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2019 (25)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (4)
    • ►  października (2)
    • ►  września (1)
    • ►  lipca (4)
    • ►  czerwca (1)
    • ►  kwietnia (2)
    • ►  marca (2)
    • ►  lutego (3)
    • ►  stycznia (3)
  • ►  2018 (72)
    • ►  grudnia (3)
    • ►  listopada (1)
    • ►  października (5)
    • ►  września (9)
    • ►  sierpnia (9)
    • ►  lipca (9)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (6)
    • ►  lutego (7)
    • ►  stycznia (11)
  • ►  2017 (145)
    • ►  grudnia (10)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (10)
    • ►  września (4)
    • ►  sierpnia (8)
    • ►  lipca (15)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (12)
    • ►  kwietnia (23)
    • ►  marca (19)
    • ►  lutego (12)
    • ►  stycznia (16)
  • ►  2016 (195)
    • ►  grudnia (29)
    • ►  listopada (20)
    • ►  października (19)
    • ►  września (20)
    • ►  sierpnia (17)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (17)
    • ►  maja (14)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (12)
    • ►  lutego (13)
    • ►  stycznia (12)
  • ►  2015 (104)
    • ►  grudnia (12)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (7)
    • ►  września (10)
    • ►  sierpnia (4)
    • ►  lipca (7)
    • ►  czerwca (8)
    • ►  maja (3)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (11)
    • ►  lutego (14)
    • ►  stycznia (11)
  • ▼  2014 (66)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (8)
    • ►  października (9)
    • ►  września (6)
    • ►  sierpnia (5)
    • ▼  lipca (4)
      • Gdzie indziej - Gabrielle Zevin
      • W imię miłości - Jodi Picoult
      • Top Ten Friday: Top books I've read so far in 2014
      • June Wrap up
    • ►  czerwca (3)
    • ►  maja (4)
    • ►  marca (1)
    • ►  lutego (4)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2013 (81)
    • ►  grudnia (6)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (6)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (6)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (6)
    • ►  kwietnia (4)
    • ►  marca (7)
    • ►  lutego (9)
    • ►  stycznia (7)
  • ►  2012 (101)
    • ►  grudnia (8)
    • ►  listopada (7)
    • ►  października (5)
    • ►  września (8)
    • ►  sierpnia (10)
    • ►  lipca (12)
    • ►  czerwca (5)
    • ►  maja (7)
    • ►  kwietnia (10)
    • ►  marca (10)
    • ►  lutego (11)
    • ►  stycznia (8)
  • ►  2011 (113)
    • ►  grudnia (14)
    • ►  listopada (9)
    • ►  października (14)
    • ►  września (13)
    • ►  sierpnia (19)
    • ►  lipca (13)
    • ►  czerwca (13)
    • ►  maja (18)

Złodziejka książek na FB

Złodziejka Książek

Polecane blogi

  • Najlepsze książki dla dzieci
    "Szkatułka. Muzyka spoza czasu" (Wydawnictwo BIS) - Jeszcze nie zrezygnowałyśmy z tradycji głośnego czytania wieczorami. Nadal sprawia nam to przyjemność. Nadal jest doskonałą okazją do wyciszenia się przed ...
  • Bajkochłonka
    Co głowie wyjdzie na zdrowie? – recenzja książki dla dzieci - ➜ Tytuł: Co głowie wyjdzie na zdrowie? Mózg wie i o tym opowie ➜ Autorka: Róża Hajkuś ➜ Ilustracje: Paweł Gierliński ➜ Wydawnictwo: CzytaLisek (Sensus) ➜...
  • Blog o książkach
    Mikroogród na parapecie – uprawa ziół i mikrogreens w domu - Jeżeli marzysz o świeżych ziołach i mikrogreens bez wychodzenia z domu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przemień swój parapet w tętniący życiem mikroogród,...
  • Świat ukryty w słowach
    Podsumowanie czerwca - *~Witajcie kochani!* *Zapraszam na czytelnicze podsumowanie czerwca ♥* *Aneta Jadowska "Sekret prawie byłego męża"* (352 strony) *Moja ocena: 6...
  • kryminał na talerzu. blog kulinarno-kryminalny
    "Bogowie małego morza" Jędrzej Pasierski - Autor: *Jędrzej Pasierski* Tytuł: *Bogowie małego morza* Cykl: *inspektor Leon Szeptycki, tom 1* Data premiery: *18.06.2025* Wydawnictwo: *Literackie* Licz...
  • zwierz popkulturalny
    Zobaczyć Pemberley czyli o „Materialistach” - W jednej z moich ulubionych scen, w „Dumie i Uprzedzeniu” Elizabeth Bennet po raz…
  • zaczytASY
    Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło] - [image: Anna Olszewska, Uroczysko [Zwierciadło]] *Nie lubię co prawda czytać serii nie po kolei, ale czasem tak się zdarza i mogę wtedy dostrzec, na il...
  • Na regale u Marty Mrowiec
    Karolina Dzimira-Zarzycka, Własna pracownia. Gdzie tworzyły artystki przełomu wieków (2025) - Muszę przyznać, że bardzo lubię sięgać po książki związane ze sztuką. Jakiś czas temu opowiadałam Wam o książce Podróże po Włoszech z Artemizją Gentilesc...
  • NIEnaczytana
    "Niewolnica wolności" - Ildefonso Falcones - *Nauczyła się słuchać. […] Wszystkie te historie łączyły się w jedną wielką opowieść o znoju i cierpieniu. Zagnieżdżały się we wnętrzu Lity, żeby już na ...
  • Co Aśka przeczytała…
    „Schronisko, które zostało zapomniane” – Sławek Gortych - Znów wędrowałam po karkonoskich szlakach. Tropem mrocznych tajemnic, których korzenie sięgnęły mało znanych, a prawdziwych wydarzeń z okresu II wojny… T...
  • unSerious
    Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 - [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] [image: Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025] Czytaj dalej Podsumowanie miesiąca czerwiec 2025 at unSerious.
  • K-czyta | Blog książkowy
    Jenny Blackhurst - Sezonowa dziewczyna - *Jenny Blackhurst, Sezonowa dziewczyna* [The Summer Girl], tłum. Łukasz Praski, Albatros, 2025, 350 stron. Od mojego poprzedniego spotkania z *Jenny B...
  • Micha kultury
    „Czemu na podłodze śpisz” D. Cvijetić, „Czas starego Boga” S. Barry i „ Arabskie noce” R. F. Burton - *Czemu na podłodze śpisz*Darko Cvijetić *Gatunek: *literatura piękna *Rok polskiego wydania: *2025 *Liczba stron: *114 *Wydawnictwo:* Noir sur Blanc J...
  • Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi
    Zapowiedzi lipiec 2025 - Zastanawiacie się, co będziemy czytać w lipcu? Same fajne rzeczy! Przepraszam za brzydkie pismo W… Artykuł Zapowiedzi lipiec 2025 pochodzi z serwisu Bard...
  • Nebule blog parentingowy
    Książki dla dzieci na wakacje – najciekawsze propozycje dla dzieci 8+ - Wakacje to idealny czas na odpoczynek, przygody i … czytanie! Bez szkolnych obowiązków i codziennego pośpiechu dzieci mogą zanurzyć się w fascynujących h...
  • Na Czytniku
    „Mój Giovanni” James Baldwin – Relacja, która zmienia życie - Nie czytałam opisu. Bardziej przyciągnął mnie sam autor powieści. Bazowałam na pochlebnych opiniach czytelników, którzy pisali, że twórczość James Baldwi...
  • NOWALIJKI
    VALÉRIE PERRIN „COLETTE” - Valérie Perrin nie tylko szturmem wdarła się na szczyty list książkowych bestsellerów, ale – przede wszystkim – znalazła sposób na…
  • Mozaika Literacka
    "BECOMING MILA" - ESTELLE MASKAME | Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca - Przeurocza opowieść o emocjach dorastania w cieniu aktorskiej popularności ojca. Historia otulona promieniami żarliwego słońca, niezwykle przyjemna, rozk...
  • Wielki Buk
    Książki na lato 2025 - Mamy lato! Tradycja więc zobowiązuje. Nowa pora roku to nowa porcja inspiracji do czytania. Przed Wami: książki na lato! „Cały ten błękit” Mélissa da Costa...
  • Bajkonurek
    A ty rób swoje - "Akuszerki" Sabiny Jakubowskiej - Książkę polecił mi kolega, poważny, w średnim wieku, na stanowisku dyrektorskim, słowami „przeczytaj, mnie po stu stronach mózg rozj*ebało”. Przeczytał...
  • smakksiazki.pl
    Najlepsza książka Jo Nesbø, czyli śladami „Samotnego wilka” po Minneapolis - Ależ to była podróż! Najpierw do Frankfurtu, potem do Chicago, aż wreszcie, w towarzystwie Grzegorza Dziedzica, do Minneapolis. Odwiedziliśmy miejsca zwi...
  • Zakątek czytelniczy
    Kultor - Artur Urbanowicz - *Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Czarna Owca* Byliście kiedyś na Suwalszczyźnie? Ja tak, ale dawno temu, jeszcze w podstawówce na koloniach. Niew...
  • Popbookownik
    Sztuka przyjmowania gości: Jak zorganizować niezapomniane spotkanie? - W dobie cyfrowej komunikacji i spotkań online, wspólne celebrowanie chwil w domowym zaciszu nabiera zupełnie nowego, głębszego znaczenia. Przyjmowanie gośc...
  • Recenzje Gaby
    Wilcze ślady - Ludka Skrzydlewska. Romans z wilkołakiem - Jeśli macie dość typowych romansów i szukacie czegoś świeżego, sięgnijcie po połączenie urban fantasy i gorącego romansu. *W tej historii poznajemy cz...
  • Wybredna Maruda
    Czcijmy zamiatających, czyli Błogosławieństwo Niebios – Mo Xiang Tong Xiu - [image: Książka błogosławieństwo niebios opinie] Błogosławieństwo niebios – czyli co się dzieje, gdy książę z obsesją na punkcie zamiatania spotyka demonicz...
  • Wyliczanka.eu
    Czytający, do głosowania! [Wybieramy lektury Sekcji Klasyka na nowy sezon] - Kalkowska, Baldwin, James, Isherwood, Bobkowski, Brandys, Lanckorońska, Lee, Lessing i Janion. Jeśli któreś z tych nazwisk budzi w Tobie, Droga Osoba Czy...
  • Czytelnicze Podwórko
    Survival z Zuzą, czyli przetrwaj w każdych warunkach – recenzja - Mój starszy syn od czterech lat jest częścią skautingowej społeczności. Oprócz niewątpliwie pozytywnego wpływu na rozwój umiejętności społecznych, ciekaw...
  • Niedopisana Recenzja
    Na stronach powieści. „Niech żyje zło” – recenzja książki - *Fantasy, a szczególnie romantasy, to gatunek, który w ostatnich latach przeżywa swego rodzaju renesans. Czytelnicy na nowo zachwycają się magicznymi ...
  • Ronja.pl
    Gry bez prądu dla dwulatka i trzylatka – najciekawsze proste gry planszowe i kooperacyjne (aktualizacja 2025) - Zebrałam w jednym miejscu najciekawsze (i najładniejsze! 🙂 ) gry dla dwulatków i trzylatków. Nieco starsze dzieci też będą nimi zainteresowane. Znajdziesz...
  • Blog pod Małym Aniołem
    Suknia i sztalugi - Piotr Oczko - Dzień dobry! Wydawnictwo Znak wydało w 2024 roku książkę, która została moim najlepszym książkowym przyjacielem. Trudno mi uwierzyć, że w Polsce ktoś zde...
  • Z pierwszej półki
    Mary Beard – Cesarz Rzymu - Kim właściwie był cesarz starożytnego Rzymu? Kim byli ludzie w jego otoczeniu? Jak żył, jak pracował? Czego po nim oczekiwali potężni senatorowie i zwykl...
  • Książką po grzbiecie
    Hello world! - Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing! The post Hello world! appeared first on My Blog.
  • Czytaj PL
    Akcja Czytaj PL – Jak to się zaczęło? - W tym roku mija już 10 LAT od powstania akcji Czytaj PL! Zanim wystartujemy z dziesiątą edycją, udamy się w krótką podróż w czasie i przypomnimy, co dzia...
  • Kulturalna meduza
    Oblałabym egzamin na licencję na czarowanie [wywiad z Aleksandrą Okońską] - [image: aleksandra okońska wywiad] Jak wyglądała droga od pierwszego pomysłu do wydania *Licencji na czarowanie*? Do której z książkowych bohaterek jest naj...
  • read up!
    Przegląd Kobiecego Kina #21: filmy wojenne - W najnowszym odcinku Przeglądu Kobiecego Kina, czyli cyklu, w którym opowiadam o filmach kręconych przez kobiety, biorę na warsztat temat, który na pierw...
  • Technikolorowy
    Święta z Wytrzeszczem, czyli „Przesilenie zimowe” - 1 stycznia. Nic nie wskazuje na to, że w pierwszy dzień nowego roku obejrzę film, który najprawdopodobniej zdeterminuje tegoroczną topkę. A jednak. Wybra...
  • oczytany facet
    Nowe tendencje w literaturze. Pokolenie Z ma swój głos - Literatura od zawsze odzwierciedlała ducha swojej epoki, a młodzi autorzy, jako część tego procesu, przyczyniają się do ewolucji…
  • Spadło mi z regała
    „Hacjenda” Isabel Cañas - Małżeństwo z rozsądku, niezgoda na niesprawiedliwość, chęć zemsty – nie trzeba cofać się o dwieście lat, żeby usadowić akcję we obecnych czasach. Jeśli do ...
  • maobmaze by Magdalena Zeist
    Młodość | Linn Skaber, Lisa Aisato - Dorośli mówią, że człowiek nie potrzebuje wielu przyjaciół, wystarczy jeden. Czy ktoś ma numer do tego Jednego? [image: Młodość - Linn Skaber] MłodośćAu...
  • Jelenka
    Spowiedź carycy Katarzyny II - Caryca Katarzyna II była jedną z bardziej fascynujących władczyń w historii. Niesamowita charyzma, postępowe podejście i bezkompromisowość to tylko niekt...
  • nieperfekcyjnie.pl
    "Wytrwałość dzikich kwiatów" - Micalea Smeltzer - Ostatnio zaczytuję się w literaturze pięknej poruszającej trudne tematy, którą uwielbiam. Natomiast po ostatnich dość ciężkich tygodniach zapragnęłam zab...
  • NA REGALE
    #255 "Book lovers" by Emily Henry - Powiedzieć, że uwielbiam książki Emily Henry, to jak powiedzieć nic! Autorka serwuje nam kolejną, przecudowną, ciepłą, romantyczną historię o dwojgu l...
  • Ballady bezludne
    Czytelnicze podsumowanie 2022. Najlepsze książki minionego roku - Konkret. Zawsze się rozgaduję w tych podsumowaniach, a przecież rzecz jest prosta. Chciałam w 2022 przeczytać sto książek, nie udało się, ale nie żałuję ...
  • Obibooki Emki
    Edison i Einstein - nowe książki o myszach Torbena Kuhlmanna od wydawnictwa Tekturka (patronat) - I znów, kiedy zaczęłam fotografować książki Torbena Kuhlmanna, miałam problem z podjęciem decyzji, które ilustracje Wam pokazać. Wszystkie są piękne i je...
  • To read or not to read? | Bibliofilem być
    Lipcowe zapowiedzi wydawnicze - Wakacje! Czas, kiedy można wziąć się za nadrabianie tych wszystkich książek, które tak chcieliśmy nadrobić, ale nie było kiedy. Co prawda wydawnictwa wca...
  • KAWA Z LITERAMI
    O Królowej! #matematyka, Dmytro Kuźmenko - Chcesz zachęcić swoje dziecko (w wieku szkolnym) do matematyki? Przełamać jego opór?Albo wręcz przeciwnie – Twoje dziecko jest tak zajarane matmą, że chces...
  • Lustro Rzeczywistości
    Skazani na ból – Agnieszka Lingas-Łoniewska. Wznowienie - *Skazani na ból to jedna z najpiękniejszych opowieści dla młodych ludzi, która po kilku latach od premiery doczekała się zasłużonego wznowienia. To nie...
  • Lost In My Books
    5 POWODÓW, DLACZEGO NIE POWINIENEŚ UZALEŻNIAĆ SIĘ OD KSIĄŻEK - [image: 5 powodów dlaczego nie powinieneś uzależniać się od książek] *Każde uzależnienie ma swoje wady, nawet jeśli jest to dobre uzależnienie. Przedstawia...
  • HERBATKA Z KSIĄŻKĄ
    TWOJA ANATOMIA. KOMPLETNY (I KOMPLETNIE OBRZYDLIWY) PRZEWODNIK PO LUDZKIM CIELE | ADAM KAY - Mam nadzieję, że mamy już wyjaśnioną bardzo ważną kwestię odnośnie mojej osoby - mam totalną i nieuleczalną sklerozę. W 2021 roku przeczytałam książkę A...
  • Agata czyta książki
    Żywioły Podkarpacia #1 – „Rzeka” - Anna Kusiak zadebiutowała w marcu 2021 roku powieścią „Cień Judasza” (w najbliższym czasie z pewnością skuszę się na jej audiobookową wersję), na początk...
  • pierwszyrozdzial.com
    Świąteczne morderstwo – Ada Moncrieff - Mówię Wam jak świetnie się z nią bawiłam! Zaczytywałam się z każdej stronie i z żywym zainteresowaniem śledziłam postępy prywatnego śledztwa w posiadłości ...
  • Zlodziejka Ksiazek
    2021 w książkach | wszystkie książki przeczytane w ubiegłym roku - Obiecałam sobie, że w 2021 roku powrócę do blogowania, ale poniosłam na tym polu sromotną porażkę. Motywowana przez moją najwierniejszą czytelniczkę w os...
  • Booklove
    Książka na Mikołajki - Co polecam w tym roku na Mikołajki. Subiektywnie i krótko. Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne) To jest książka, którą po ...
  • To Read Or Not To Read - recenzje książek
    Książka bez emocji? - "Almond" Sohn Won-Pyung [RECENZJA] - Nigdy nie sądziłam, że spotkam się kiedyś w swoim życiu z książką, która w każdym calu będzie pozbawiona emocji, a jednak jednocześnie wywoła całą lawinę...
  • Filologika – wyprowadzi cię z błędu!
    Similique quis a libero enim quod corporis - Similique quis a libero enim quod corporis saepe quis. Perspiciatis velit quae consectetur consequatur eligendi. Omnis officiis quis culpa possimus exercit...
  • Blog o książkach
    Turbulencja – Dariusz Kulik - Jeśli zastanawiasz się, czy sięgnięcie po tę książkę rozwieje wszystkie Twoje obawy związane z lataniem samolotem to odpowiedź jest prosta: otóż…nie. Już...
  • 1905
    Czego nauczył mnie pierwszy rok pracy jako front-end developer - Ten wpis miał powstać ponad półtora roku temu, czyli dokładnie wtedy, kiedy rzeczywiście stuknął mi pierwszy rok pracy na stanowisku programistycznym. Sp...
  • Co Za Badziewny Czytacz
    Badziewne recenzje #168 Zabójcza przyjaźń - "Zabójcza przyjaźń" Alice Feeney, Wydawnictwo W.A.BJakiś czas temu czytałam książkę tej samej autorki pod tytułem „Czasami kłamię” i pamiętam, że zrobiła ...
  • Caroline Livre
    „Flying High” Bianca Iosivoni - Seria Bianki Iosivoni „Falling Fast” oraz „Flying high” w pewien sposób reprezentuje książki, których zwykle nie czytam. Tak już jakoś mam, że rzadko sięga...
  • Biblioteczka Suomi - blog kulturalny
    Cienie Nowego Orleanu - Maciej Lewandowski - Odkąd tylko pamiętam zawsze miałam słabość do mrocznych i dusznych opowieści, które podczas czytania wręcz metaforycznie oblepiają cię swoim brudem. Stan...
  • Welcome to room 6277 and please try to enjoy your stay...
    Uwolniona - Tara Westover - Tytuł: Uwolniona Autorka: Tara Westover Wydawnictwo, rok wydania: Czarna Owca, 2019 Liczba stron: 448 Cena: 44,90 zł *~~***~~* Oficjalna recenzja dla po...
  • Do utraty tchu. Uważniej
    "Wyścig po Złotego Żołędzia" | Katy Hudson - [image: Zdjęcie jest ilustracją do treści.] Kupiliśmy memo. Z Psim Patrolem. Już się cieszyłam na popołudnie przy wspólnym stole. Zepchnęłam w ciemny zak...
  • niekulturalnie.pl
    "Milion małych kawałków" - James Frey | Tak wstrząsająca, jak mówią? - Wstrząsająca, kontrowersyjna, zapierająca dech w piersi - tak czytelnicy określają książkę Jamesa Freya. Postanowiłam przekonać się, czy to prawda i czy r...
  • Miasto Książek
    „Kobieta ze szkła” Caroline Lea - Bywa, że do książki przyciąga coś irracjonalnie kuszącego. Dla mnie takim magnesem bywa daleka Północ, surowy krajobraz, zimne wyspy…
  • Gulinka patrzy
    Kristin Hannah – „Zimowy ogród” - Mam wrażenie, że Kristin Hannah dopiero przy okazji „Słowika” stała się popularna w Polsce. Sama byłam przekonana, że to jej pierwsza książka wydana u nas...
  • Maw reads
    E-BOOK: Nie odpisuj - Marcel Moss - O hejcie w Internecie mówi się coraz więcej. To dobrze, warto o nim mówić i z nim walczyć. Jak tylko w zapowiedziach pojawiła się książka Nie odpisuj, kie...
  • Oddychajaca ksiazkami
    #2 Ostatnio obejrzane - dlaczego warto zaczął "Przyjaciół"? - Myślę, że dla większości moich czytelników tego serialu nie trzeba przedstawiać. Uwielbiany na całym świecie pomimo upływu lat, śmieszy i doprowadza do ...
  • DZIEWCZYNA Z BIBLIOTEKI | Blog o literaturze
    Złota trzynastka 2019 roku - Do napisania o najlepszych książkach przeczytanych w 2019 roku zabieram się od początku grudnia. Było to zadanie szalenie trudne - w minionym roku trafił...
  • god save the book
    Filigranowy tekst na rocznicę mamucią [10 lat!] - Moja pamięć utkana jest z lektur. Mam taki osobniczy defekt, że niewiele pamiętam szczegółów ze swojego życia i życia najbliższych. Najważniejsze wydarzeni...
  • Kochajmy książki!
    Przeprowadziłam się! Nowy, stary blog - Blogger uwierał mnie od dawna, ale przeprowadzki nie planowałam. Jeśli tu czasem wpadacie, to wiecie, jak ja bloguję. Okazyjnie, z rzadka, zrywami. Przez t...
  • Sweeciak.pl
    Marzenia są po to aby je spełniać - Pamiętam czasy aparatów analogowych. Człowiek kupował kliszę, pstrykał zdjęcia a potem szedł do punktu fotograficznego i z niecierpliwością oczekiwał na ...
Pokaż 5 Pokaż wszystko

Razem kulturalnie

Copyright © Panna Zabookowana. Designed by OddThemes